"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kamp Malzemeleri

Jetty Park - Florida
Jetty Park – Florida (Kamp malzemeleri)

Kamp Malzemeleri ve Kamp Hakkında

Son dönemlerde epey bir arkadaşımızla kamp malzemeleri, ABD’deki kamp alanları ve kamp yapmak üzerine sohbet ettik. Bir arkadaşımız da birkaç hafta sonra ilk kez kamp yapmaya gideceğini söyleyerek bizden tavsiye istemesi üzerine tecrübelerimizi sitemizde de paylaşmaya karar verdik. Aslında bizim kampçılığımız da çok eskiye dayalı değil, ama özellikle yeni başlayacaklar için ilk deneyimlerimizin faydası olacağını düşünüyoruz. Bu yazımızda kullandığımız kamp malzemelerimizi elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık.

Şimdiye kadar ABD’deki eyalet, özel veya ulusal parkların kamp alanları hariç vahşi doğada kamp yapmadık. Dolayısı ile eğer böyle bir düşünceniz var ise; daha detaylı araştırmanızı tavsiye ederiz. Bunun için de yazımızın sonunda bir arkadaşımızın web sayfasının linkini verdik.

En çok aldığımız soruların başında kamp alanları güvenli mi, nasıl bu kadar ıssız yerlerde kalabiliyorsunuz geliyor. Kamp yerleri güvenli arkadaşlar, önce bunu yazalım ki içiniz rahat yazının devamını okuyun. Son 3 yılda kaldığımız sayısız kamp alanında güvenlikle ilgili hiçbir sorun yaşamadık ve herhangi bir olay olduğunu da duymadık.

Cheaha State Park – Alabama
Cheaha State Park – Alabama

Ayrıca kamp alanlarının olduğu bölgelerde herhangi bir vahşi hayvan uyarısı ile de karşı karşıya gelmedik. Zaten park görevlileri tarafından tehlikeli herhangi bir durum tespit edilirse  kamp alanları kapatılıyor. Dolayısı ile ABD ve Kanada‘da gönül rahatlığı ile kamp yapabilirsiniz. Yürüyüş yapılan orman içi alanlarda yılan ve benzeri zehirli hayvanlarla karşılaşma olasılığınız tabii ki var bu konuda zaten hiçbir yer garanti veremez. Eğer böyle bir olasılık varsa bu konuda da uyarıyorlar. Ancak yine de doğada olduğumuzu unutmayalım. Mesela biz yiyecekleri dışarıda açıkta veya çadırda bırakmıyoruz. Arabaya, motosikletin çantalarına kapalı kap içinde kaldırıyoruz. Olmadı hepsini mideye indiriyoruz :) ABD’nin kuzeybatısında özellikle ayı için uyarılar oluyor. Bu bölgelerdeki kamp alanlarında almanız gereken önlemler hem anlatılıyor hem de yazılı olarak birçok yerde bulunuyormuş.

Kampa giderken şarabınızı, çayınızı, kahvenizi ve ateş için ihtiyacınız olan odunları da almayı unutmayın.

Cheaha Stata Park - Alabama
Cheaha Stata Park – Alabama

Gece kamp ateşi eşliğinde şarabınızı yudumlayıp yıldızları seyrederken gecenin huzur dolu sakinliğinde yapılan sohbetlerin tadına doyum olmuyor. İnanın o anı yaşamak için tekrar kamp yapmak isteyeceksiniz.

Cloudland State Park - Georgia
Cloudland State Park – Georgia

Yapacağınız kampın şekline, araçlı araçsız olmanız, ısısına göre malzemelerinizi seçmenizi tavsiye ederiz. Biz genellikle ya motosikletle ya da araba ile yolculuk yapıyoruz, çok sert kışın olduğu dönemlerde de şimdiye kadar kamp yapmadık. Malzemelerimizi seçerken özellikle motosiklet yolculuklarımızı düşünerek daha hafif olmalarına özen gösterdik. Şimdi bizim kullandığımız kamp malzemelerimiz ile ilgili görüşlerimize geçebiliriz.

Kelty Trail Ridge – 3 kişilik çadır

Çadır olarak ilk başta Big Anges‘in iki kişilik çok hafif olan (paketli hali 1 kilo bile gelmiyordu) bir modelini almıştık ama motosikletle yaptığımız ilk gezimizde çadırın içinin çok küçük olduğunu fark ettik. Motosiklet eşyalarımızı koymak için neredeyse yer kalmamıştı. O yüzden 3 kişilik yine fazla ağır olmayan ve kurulması gayet pratik bir çadır olan şu an kullandığımız Kelty Trail marka çadırı aldık. Çadırın ağırlığının paketli 3 kilograma yakın olması bize motosiklet ile seyahatlerde avantaj sağlıyor. Çadırın kurulması ve toplanması ise çok kolay. Yaklaşık 5 dakika içinde kurulup toplanabiliyor. İlk alırken en çok çekindiğimiz unsurlardan biri yağmurda çadırın su geçirip geçirmeyeceğiydi. Florida’da yakalandığımız ve gece boyu dinmeyen tropik yağmurda çadır su almadı. Daha sonra da farklı yerlerde yakalandığımız yağmurlarda yine su almadı. Kamp alanında çadırı kurarken zeminin eğimini ve yağmur yağarsa su tutmayacak bir yer olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Ayrıca çadırınızın yağmurluğunu iyice gerip sıkıca yere sabitlemek rüzgar ve yağmurdan korunmak için önemlidir.

cadir
Kelty Trail Ridge – Kamp malzemeleri

REI Airrail Uyku Matı

Her ikimiz de kendinden şişen matlerden kullanıyoruz ve mennunuz. Hafif olmasından dolayı bu matı bize tavsiye etmişlerdi. Kendi haline bıraktığınızda belli bir oranda şişiyor ve gerisini çok hafif nefesle şişirmek gerekiyor. Dışarıdaki ısının 3-4 dereceye kadar düştüğü zamanlarda dahi yer ile çok iyi izolasyon sağlıyor. Uzun yürüyüş veya motosiklet ile uzun yol yaptığımız yorgun akşamlarda gayet rahat uyuyuyoruz. Şişme mat olduğu için toplarken havasını çıkartıp sarmanız gerekiyor. Biraz zahmetli ama 3-4 dakikada toplanıyor. Mat olarak tavsiye ederiz.

uyku mati
REI Airrail Uyku Matı – Kamp malzemeleri

Kelty Ignite Down Uyku Tulumu

Her ikimiz de Kelty marka kaz tüyü uyku tulumu kullanıyoruz. Soğuk havalarda hiç sorun olmadan rahatlıkla kullanabileceğiniz bir uyku tulumu. Ağırlığı yaklaşık 1 kg civarı. Özellikle motosiklet ile seyahat ederken hafifliği önemli bir avantaj. 3 mevsim rahatlıkla kullanılabilir ama yaz sıcaklarında kamp yapıyorsanız bu uyku tulumu fazla gelecektir. Zaten yazın uyku tulumuna da pek ihtiyaç olmuyor :) Uyku tulumunu alırken yağmurda ıslanmamasına özen göstermemiz ve toplarken torbasına sıkıştırarak koymamız konularında uyardılar. Ayrıca uyku tulumunuzun içine içlik alarak uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kelty ignite uyku tulumu
Kelty ignite uyku tulumu – Kamp malzemeleri

Jetboil Su Isıtıcı, mutfak malzemesi

Kamp alanlarında çok fazla yemek yapmadığımızdan şimdiye kadar mutfak seti ihtiyacı duymadık. Genelde kamp yakınlarından bir şeyler alarak yemek işini hallediyoruz. Ancak sabah uyandığımızda  kahve keyfi olmazsa olmazlarımdan, o yüzden  jetboil marka su ısıtıcımızı her zaman yanımızda taşıyoruz. Kullandığımız ocağın üzerine tava, tencere konulabilmesi için ekstra ekipmanı var. Uzun süreli gezilerde hafif tava ve tencere alınarak jetboilin seti kullanılabilir. Suyu çok hızlı ısıttığından kamp haricinde, yolculuk sırasında da beğendiğimiz herhangi bir yerde hiç üşünmeyip kahve veya çayımızı yapıyoruz. Kesinlikle tavsiye ederiz.

Jetboil Isıtıcımız – Kamp malzemeleri
Jetboil Isıtıcımız – Kamp malzemeleri

Yukarıda bahsettiklerimiz haricinde kamp yaparken yanımızda başka neler bulunuyor?

Fener ve kafa lambası – Özellikle şarjı uzun gidecek tarzda olan fenerleri tavsiye ederiz. Her kamp alanında veya doğada kamp yaparken elektrik olmayacaktır. Ayrıca yanınınzda kafanıza takabileceğiniz kafa lambalarından da olmasında fayda var. Eğer kullandığınız ürünler pilli ise yanınıza yedek pil almayı unutmayın.

Gece Feneri
Gece Feneri – Kamp malzemeleri

Bıçak – Hem yemek için hem de gerektiğinde bir şeyleri kesmek için kullanışlı ve kaliteli bir bıçağın yanınzda olmasında fayda var. Çok fonksiyonlu olan bıçak türlerini tavsiye ederiz.

Çok kullanımlı bıçak
Çok kullanımlı bıçak – Kamp malzemeleri

Düdük – Ufak ama önemli bir kamp malzemesi. Boynunuza takabileceğiniz bir aparat ile sürekli üzerinizde olmasında fayda var. Özellikle vahşi doğada kamp veya yürüyüş yaparken herhangi bir tehlike anında, zorda kaldığınızda veya kaybolduğunuzda işinize yarayacaktır.

Yastık – Biz şişirilebilir yastık kullanıyoruz. Çok memnun değiliz ama daha iyisini bulana kadar elimizdekileri kullanmaya devam edeceğiz.

Ayı Spreyi – Özellikle ABD veya Kanada’nın kuzeybatısı ile Alaska bölgesinde kamp yapacaksanız ayı spreyi taşınmasını tavsiye ediyorlar. Biz bu bölgelerde henüz kamp yapmadığımız için daha fazla bilgi sahibi değiliz. Özellikle yiyeceklerinizi dışarıda ve çadırda bırakmamanız isteniyor.

Elektroşok cihazı – Herhangi bir hayvanla karşılaşmamız veya tehlike anında hem ses yaparak kaçırmak hem de elektrik vererek sersemleten elektroşok cihazlardan taşıyoruz. Şimdiye kadar kullanma ihtiyacı duymadık ve umarız bundan sonra da olmaz :)

Temizlik Malzemeleri – Kişisel temizlik malzemeleriniz yanınızda olsun. ABD’de küçük seyahat boyu bu tarz malzemeler bütün marketlerde bulunur, ihtiyaç halinde alınabilir. Çabuk kuruyan ve çok su tutmayan havlulardan kullanıyoruz. Kamp malzemesi satan mağazalarda bulabilirsiniz. Havluları katladığımızda, bir avuç kadar yer kaplıyorlar. Motosikletli gezilerimizde hem hafif olmaları hem de az yer kaplamaları bizim için büyük avantaj.

Sağlık Seti – Kamp yaparken sağlık seti de kesinlikle önemli. Biz yanımızda kesik-yanık için pomat, böcek ısırma sonrası kaşıntı giderici krem, ağrı kesici, mide ilacı, yara bandı, kas gevşetici, uzun yürüyüşlerde ayaklar için pudra taşıyoruz.

Kamp yeriniz otobana yakın ve sese karşı hassassanız arabaların sesleri ile uyumak zor olacaktır. O yüzden motosiklet kullanırken taktığımız ses kesici kulaklıklardan taşıyoruz. Size de tavsiye ederiz. Bazen kamp alanı otobana yakın olmasa da diğer kampçıların gürültüleri de rahatsız edici olabiliyor, ses kesici kulaklıklar bu durumda da işinize yarayacaktır. Kamp alanlarının genel lambalarına yakın olabilirsiniz veya karavanlıların ışıkları rahatsız edici olabilir. Işıktan korunmak için de göz bantlarımızı taşıyoruz.

ABD’de Kamp Malzemeleri alabileceğiniz mağazalar

Walmart, Target gibi ABD içinde oldukça yaygın olan marketlerde bile kamp malzemeleri bulabilirsiniz. Kamp malzemeleri için ayrı bölümleri vardır. Kısa süreli ve havanın iyi olduğu bir dönemde kamp yapmayı planlıyorsanız çok rahatlıkla burada satılan ürünlerden alabilirsiniz. Ama daha uzun süreli ve dayanıklı ürünler almak isterseniz sadece kamp malzemeleri satılan mağzalardan alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz.

Online alışveriş yerine mağazaya giderek almak isterseniz REI (rei.com) kamp malzemeleri satan mağazaların en iyileri arasındadır. Bugüne kadar aldığımız ürünlerin çoğunu bu mağazadan aldık ve hizmetlerinden de çok mennun kaldık. Kamp malzemeleri yanında, kıyafet, bisiklet satış ve bakım hizmetleri de var. Mağazanın oldukça düşük bir rakamla ve bir sefer ödenerek olunan üyelik sistemi var. Üye olmanızı tavsiye ederiz. Üyelik sayesinde; aldığınız ürünlerden mennun kalmamanız veya sorun olması halinde bir yıl içinde yapılan iadelerde sorun çıkarmadan geri alıyorlar. Ayrıca özel indirimlerden de yararlanma şansınız oluyor. Aldığınız ürünü istediğiniz mağazasında değiştirebilir veya iade edebilirsiniz. Kamp malzemelerini satın almak yerine kiralama şansınız da var.

Diğer büyük kamp malzemeleri satan ve ABD’de yaygın olan mağaza; Camping World (campingworld.com) dır. Bu mağazadan hiç alışveriş yapmadık. Karavan satış ve servis bölümleri de var.

Vahşi doğada kamp yapmak konusunda tecrübeli arkadaşımız Güneş‘in web sayfasını tavsiye ederiz. Ayrıca kamp malzemelerinin bakımı ile de detaylı bilgiler bulacaksınız. Güneş’in web sayfası için tık tık

ABD’de özellikle tatil dönemlerinde kamp yerlerinin hızlı bir şekilde dolduğunu unutmayın. Önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Genelde son birkaç güne kadar iptal etme imkanınız olabiliyor.

Florida’da sahilde yer alan eyalet parklarında özellikle yaz aylarında hafta sonları yaklaşık 7-8 ay önceden ancak yer bulanabiliyor.

Florida’nın Meksika Körfezine bakan muhteşem eyalet parklarından biri olan St. Andrews State Park fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. St.Andrews State Park Fotoğraflarımız

Georgia eyaletindeki kamp yerleri hakkındaki yazımızı okumak isterseniz linki tıklayınız. Georgia State Parks

Alabama eyaletindeki kamp yerleri hakkındaki yazımızı okumak isterseniz linki tıklayınız. Alabama State Parks 

Eyalet ve Milli parkların kamp alanları haricinde özel kamp alanları da var ve özellikle KOA bunların arasında en yaygın olanıdır. Senelik üyelik sistemleri vardır, üyelerine belli oranda indirim yapıyorlar.

4 Yorum

 1. Resit Resit

  Gercekten cok etkileyici bir yazı olmuş. Bilgi için teşekkürler bir ömür mutluluklar #Yoldahayatvar

  • ayferonur ayferonur

   Çok teşekkürler…Bilgilerimizin faydalı olmasına sevindik…

 2. Hakan Hakan

  Keyifle okudum, elinize sağlık..çok güzel bilgileri toplamışsınız.

  • ayferonur ayferonur

   Çok teşekkür ederiz. Farklı deneyimlerimiz oldukça onları da ilave edeceğiz. Selamlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir