"Enter"a basıp içeriğe geçin

Atlanta Gezi ve Yaşam Rehberi

Atlanta - Georgia
Atlanta – Georgia

Güneyin Büyüyen Başkenti: ATLANTA

Georgia eyaletinin başkenti Atlanta şehrine 2009 yılının Temmuz ayında iş nedeniyle taşındık. İlk izlenimimiz diğer yaşadığımız eyaletlere göre siyah nüfusun alıştığımızdan fazla olmasıydı. İkinci dikkatimizi çeken ise; birçok caddeye “Peachtree-Şeftali” isminin verilmesiydi. Şeftalinin, Georgia eyaletinin simgesi olduğunu öğrendiğimizde neden bu kadar “Peachtree” ile başlayan cadde isminin olduğunu anladık. Her ne kadar şeftali şehri diye geçse de bizim Bursa şeftalisi gibi lezzetli yerel şeftalisini henüz tatmadık. Ayrıca araba kiralarken yardımcı olan görevlinin “Hotlanta’ya hoşgeldiniz” demesinin sebebini özellikle Atlanta’daki ikinci yazımızda anladık. Sıcaklık ile beraber artan nem soğuk bölgeleri hayal etmeme sebep oldu. Ayfer bu dönemde Türkiye’de olduğu için bu senelik sıcaklardan kurtardı kendisini.

Atlanta’ya ilk yılımızda pek alışamadık ancak ikinci yılımızda özellikle evimizin olduğu bölgeyi sevmeye başladık.

Havadan Atlanta :)
Havadan Atlanta 🙂

Atlanta ile ilgili biraz genel bilgi vermek gerekirse etrafı ile beraber 2010 yılı nüfus sayımına göre yaklaşık beş buçuk milyon kişi yaşıyor. Atlanta’da son yıllarda nüfusun hızla arttığı söyleniyor. Atlanta havaalanı (Hartsfield-Jackson International Airport) Dünyanın en çok yolcu taşıyan havaalanlarından biridir ve Delta Havayollarının merkezi Atlanta’dadır. Ekonomik anlamda ABD’nin en büyük telefon ve internet servis sağlayıcılarından biri olan AT&T’nin uzun süre merkezi olmuş, Coca-Cola, CNN, Home Depot, UPS gibi büyük firmaların da merkezleri Atlanta’dadır. 1996 Yaz Olimpiyatlarının Atlanta’da yapılmasının; Atlanta’nın ekonomik anlamda gelişmesine katkıda bulunduğu gibi alt yapısı, bağlantı yolları, metro ağı ve güvenlik konularında da gelişmesine yardımcı olduğu ifade ediliyor. Güvenlik konusunda hâlâ sorunların olduğu bir şehir ancak ekonominin düzelmesi ile bazı sorunların zaman ile çözüleceğine eminiz. Alman araba devi Mercedes Benz’in ABD’deki merkezinin Atlanta’ya taşınması ve Hollywood film stüdyolarının bir bölümünün Atlanta’ya taşınacak olması da ekonomisinde hızlı bir şekilde etki edecektir.

Piedmont Park, Midtown Atlanta
Piedmont Park, Midtown Atlanta

Atlanta Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Atlanta’da gezilecek yerleri sıralamak gerekirse; Downtown’daki Olimpiyat parkından başlayabiliriz. CNN merkezi ve müzesi, Akvaryum, Coca-Cola ve İnsan Hakları müzesi Olimpiyat parkının içinde veya yakınındadır. Giriş biletlerini tek tek almak yerine hem buraların girişlerinin dahil olduğu hem de bir müze seçenekli ve hayvanat bahçesinin de dahil olduğu “CityPass” biletinden almanızı tavsiye ederiz. Biletin fiyatı yetişkinler için 69 dolar, çocuklar için ise 49 dolar. Biletin geçerlilik süresi dokuz gün. Güncel fiyatlar ve bilgiler için web sayfası; citypass.com/atlanta

Olimpiyat Parkı, Downtown Atlanta
Olimpiyat Parkı, Downtown Atlanta

World of Coca-Cola: Her yaşa hitap eden 4-D kısa bir film gösteriliyor. Kolanın yıllara göre şişe dizaynlarından üretim tesis yapısına kadar birçok bilgiyi bulabilir ve etkileyici sunumları karşısında vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız 2-3 saat geçirebilirsiniz. Kıtalara göre ayrılmış kola şelalerinden farklı aramolu istediğiniz kolayı tadabilirsiniz. Çıkışta da orjinal şişelerinde kola hediye ediyorlar. Güncel giriş ücretleri ve diğer bilgiler için web sayfasına (worldofcoca-cola.com) bakabilirsiniz.

World of Coca-Cola ve Olimpiyat Parkı
World of Coca-Cola ve Olimpiyat Parkı

Georgia Akvaryum: Dünyadaki en büyük cam akvaryumlardan bir tanesidir. Güncel giriş ücretleri ve diğer bilgiler için web sayfasına (georgiaaquarium.org) bakabilirsiniz.

6-001
Georgia Akvaryum – Downtown
Georgia Akvaryum - Downtown
Georgia Akvaryum – Downtown

Civil and Human Rights Museum: Coca-Cola müzesi ve Akvaryum ile aynı bölgede bulunan İnsan Hakları Müzesi ilginizi çekerse kesinlikle görülmeye değer. Üç katta farklı galerilerin olduğu müzede: Martin Luther King’in yaşamı ve mücadelesi, ABD’de siyah ırkın özgürlüğü ve toplumda birey olarak kabul görmeleri için uzun yıllar süren mücadelesi, bu süreçte yaşananlar ve dönemimizdeki farklı ülkelerde toplumlar üzerinde uygulanan ayrımcılık ve dikta yönetimlerin uygulamaları sergilenmektedir. Müzeyi gezip çeşitli eğitici videoları izlemek isterseniz 2-3 saat çok rahat zaman geçiriliyor. Zaman zaman hüzünlenip zaman zaman insanlığımızdan utanarak dolaştığımız bu müzeden etkilenerek ayrıldık. Müze giriş ücreti; yetişkin 15 dolar, öğrenci 13 dolar. İsterseniz citypass biletine de dahil, hayvanat bahçesi yerine bu müzeyi seçebiliyorsunuz.

Civil and Human Rights Museum
Civil and Human Rights Museum
Civil and Human Rights Museum
Civil and Human Rights Museum

Charles Bukowski‘den bir alıntı yapalım.

Hangi çiçek, diğerini “sarı açtı” diye ayıplar?
Hangi kuş, “farklı ötünce” diğerine yasak koyar?
Derisinden, dilinden ötürü öldürülüyor insanlar.
Ah insanlar! Her şeyi bulup kendini bulamayanlar…

CNN Studio Tur: Tur yaklaşık bir saat kadar sürüyor. Turda CNN stüdyolarını gezip canlı yayını izleme (cam arkasından) imkanı buluyorsunuz, haber teknikleri hakkında bilgiler veriliyor. Güncel giriş ücretleri ve diğer bilgiere web sayfasından (cnn.com/tour) ulaşabilirsiniz.

SkyView Atlanta (Dönmedolap): Dönmedolabın kapalı camlı kabinlerinden, kuşbakışı Atlanta downtown’ın panaromik manzarası izlenebiliyor.  Haftanın yedi günü akşam geç saatlere kadar çalışıyor. Yetişkin fiyatı 13.50, 3-12 yaş arası 8.5  dolar ve ayrıca %7 vergi ilave ediliyor.

SkyView Atlanta
SkyView Atlanta

Güzel bir havada Atlanta’daysanız günün yorgunluğunu Westin otelin en üst katındaki 360 derece dönen restoran–barda gün batımını izleyerek atabilirsiniz.

Westin Otel - Downtown Atlanta
Westin Otel – Downtown Atlanta

Midtown’a doğru çıkıldığında Piedmont parkta yürüyüş yapılabilir. Parkın etrafında birçok restoran, bar ve kafeterya var. Parka çok yakın olan Amsterdam Walk’da dolaşıp buradaki restoranları da deneyebilirsiniz. Detaylar için web sayfası; amsterdamwalk.com

Dog Festivali - Piedmont Park
Dog Festivali – Piedmont Park
Piedmont Parkta sonbahar...
Piedmont Parkta sonbahar…

Yine Piedmont parka çok yakın olan ve Eylül 2015’de açılan Ponce City Market yeni gözde yerlerden biri olacağa benziyor. Restoran, dükkan, ofis ve apartman dairesi olarak yeniden restore edilmiş klasik bina yavaş yavaş dolmaya başlamış bile. Beltline isimli bisiklet-yürüyüş yoluna bağlanması da her türlü ulaşıma açık hale getirmiş.

Ponce City Market
Ponce City Market

Atlantic Station da diğer görülecek yerlerden biri. Restoran, kafeler, mağazalar ve sinemanın bulunduğu bu bölgede rahatlıkla hem alışveriş yapıp hem yemek yiyip hem de dinlenebilirsiniz. MARTA ile gidecek olursanız Arts Center Station’da inip ücretsiz servislerinden yararlanabilirsiniz. Zaten çok uzak değil yürüme mesafesinde.

Atlantic Station, Atlanta
Atlantic Station, Atlanta

High Museum of Art, Fernbank Museum of Natural History, Zoo Atlanta, Atlanta History Center ve Atlanta Botanical Garden diğer gezilecek yerler arasında sayılabilir. İlginizi çekebilecek başka bir yer ise; Ulusal tarihi alan kapsamında koruma altına alınmış; Martin Luther King Jr. için yapılmış mezarlık ve müzedir. Ayrıca insan hakları hareketinin öncüsünün evi de müze haline getirilmiş. Biz evi kapalı olduğu için göremedik ancak müze ziyarete değer.

Atlanta Underground
Atlanta Underground

Stone Mountain Park: Gününüzü daha farklı geçirebileceğiniz bir yer de Stone Mountain Park’dır. Birçok aktivitenin yapılabileceği parkta, teleferik ile kayanın en üst tepesine çıkılıyor. İster yürüyerek inebilirsiniz isterseniz teleferik ile geri dönme şansınız var. Güzel bir havada muhteşem bir Atlanta manzarası yakalayabilirsiniz. Gün batımları ise ayrı güzel oluyor. Parkta özellikle çocuklar için birçok eğlence ortamı sağlanmış. Tren ve göl turu yapılabilecek aktivitelerden sadece birkaç tanesidir. Yaz aylarında Cumartesi akşamları (Haziran-Temmuz aylarında her akşam) saat 9:30’da başlayan lazer gösterisi kesinlikle izlenmeye değer. Gösteri ücretsiz olduğu için talep fazla oluyor. Park içinde alacağınız turlara göre ücretlendirme yapılabiliyor veya paket fiyatlar da mevcut. Gideceğiniz döneme göre parkta farklı aktiviteler olabilir, örneğin kışın yapay kar pisti kuruluyor. Web sayfasından (stonemountainpark.com) gitmeden önce inceleyebilirsiniz.

Stone Mountain Park
Stone Mountain Park
Stone Mountain Parktaki havai fişek gösterilerinden...
Stone Mountain Parktaki havai fişek gösterilerinden…

Historical Roswell bölgesi de sanat galerileri, restoranları, barları ve kafeleri ile oldukça hareketli bir bölgedir. Özellikle Cuma-Cumartesi akşamları ve havanın güzel olduğu günler daha hareketli oluyor. Restoran ve barların bazılarında canlı müzik olması da bu bölgedeki mekanları tercih etmekte etken olmaktadır. Özellikle Canton Caddesi ve ara sokaklarında güzel yerler var. Ayrıca doğaseveler için etrafında da alternatif yerlerin olması da da öne çıkarıyor. Chattahoochee River’a bakan Azelea Park‘ta piknik, yürüyüş yapabilir veya nehirde kayak yapabilirsiniz. Vickery Creek‘de de yürüyüş parkuru ve küçük bir piknik alanı var. Ayrıca tarihi evlere de turlar düzenleniyor.

Azelea Park
Azelea Park

Atlanta, Amerikan İç  Savaşında konum olarak önemli bir yer almış ve Georgia eyaletindeki önemli savaş alanlarından biri olan Kennesaw Mountain National Battlefield Park diğer görülmeye değecek yerler arasındadır. Amerikan İç Savaşı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz kısa bir video gösterisi ve müzesi var. Ama çok tarihe ilgim yok derseniz parkta yürüyüş yapabilirsiniz. Ring yapabileceğiniz uzunlukları farklı altı ayrı hiking yolu var ve hafta sonu hiking yapmaya gelenler ile kalabalık oluyor. Girişi ücretsiz sadece dağın tepesine yürümek yerine servislerini kullanmak isterseniz gidiş-dönüş 3 dolar ödemeniz gerekir. Hava açıksa tepeden Atlanta manzarasını izleyebilirsiniz. Hafta sonları trafiğe kapalı ama hafta içi araba ile tepeye çıkılabiliyor.

IMG_4028
Kennesaw Mountain National Battlefield Parktan Atlanta manzarası…

Eğer Atlanta’da alışveriş yapmayı düşünüyorsunuz adresiniz Buckhead tren istasyonundan ulaşabileceğiniz “Lenox Mall” olabilir. Aradığınız tüm mağazaları bulabilirsiniz. Ama rakamlar outlet mağazalarına göre daha pahalıdır. “North Georgia Premium Outlets”i tavsiye ederiz. Atlanta downtown’ın yaklaşık bir saat kadar kuzeyinde kalıyor. ABD’de yaygın olan ve daha uygun genelde eski sezon markalı ürünleri bulabileceğiniz T.J. Maxx, Marshalls, Ross gibi mağazalara da bakabilirsiniz.

Doğa ile aranız iyi ve vaktiniz var ise; Atlanta‘nın kuzeyinde kalan Dahloenga, Suches, Blue Ridge, Ellijay, Blairsville, Helen (Alman kasabası) bölgelerini dolaşabilirsiniz. Bu küçük şehirlerin hepsi Chattahooche Ormanlarının başlangıcı veya içindeler. Bu bölgelerdeki yollar hafta sonları motosikletliler ve bisikletçiler tarafından talep ediliyor. Birçok şelale, yürüyüş parkurları ve kamp alanları ile doğaseverler için ideal bölgelerdir. Georgia State Parkları yazımıza göz atmak isterseniz Linki tıklayınız.

Chattahoochee National Forest
Chattahoochee National Forest

Yine Atlanta’nın 1 saat kadar kuzeyinde kalan Lake Lanier de yazın kumsalı ve sonbaharda da renklerin dönmesini izlemek için tercih edilen yerlerin başında gelir. Ayrıca girişi ücretli olan Lanier Islands da 4 mevsim farklı aktiviteler sunmaktadır. Konaklamadan restorana, plajdan su spor aktiviteleri vs. her şey var. Ayrıca bu bölgede kamp alanlarının olması da doğaseverler için mükemmel. ABD’nin en favori göllerinden biri olup yılda 7,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Lake Lanier
Lake Lanier

Eğer vaktiniz varsa Georgia eyaletinin en eski şehri olan Savannah‘a da gidebilirsiniz. Mimari yapısının çeşitliliği, tarihi binaları, meydanları ve parkları ile görülmeye değer turistik bir şehirdir. Atlanta’nın güneydoğusunda kalan şehir araba ile yaklaşık 4 saat uzaklıktadır. Savannah yazımız için Linki tıklayınız.

Savannah - Georgia
Savannah – Georgia

Florida eyaletinin Meksika Körfezine bakan sahilleri, Atlanta’ya yakınlığı ile deniz tatili de yapmak isteyenlere cazip gelebilir. Eğer zamanınız varsa araba ile yaklaşık 5 saat uzaklıktaki Panama City Beach veya Destin‘e gitmenizi tavsiye ederiz. Pudra şekeri gibi incecik beyaz kumsalı, zümrüt yeşili ile mavi tonlarının karıştığı denizi ve nefes kesen plajları ile ABD’nin en güzel tatil beldelerinden olan Panama City Beach ve Destin yazılarımız için linkleri tıklayınız.

Panama City Beach - Florida
Panama City Beach – Florida

Atlanta Ulaşım

Hartsfield-Jackson International Airport, Atlanta’nın uluslararası havalanı olup Dünyanın en çok yolcu taşıyan havaalanlarından biridir. THY‘nin Mayıs 2016 yılında İstanbul’dan bu havaalanına direkt uçuşları başlayacak. (THY’nin direkt uçuşları 2016 Mayıs ayından bu yana devam ediyor.) Terminaller arasında ücretsiz tren sistemi ve havalanının genelinde ücretsiz Wi-Fi var.

Gün doğumu ile yine bir gün havaalanındayız...
Gün doğumu ile yine bir gün havaalanındayız…

Toplu taşımacılık sistemi  MARTA olarak geçmektedir. Tren hattı kısıtlı olsa da otobüsler ile birçok bölgeye bağlantıları vardır. Havaalanı ile şehir arası en hızlı ve ekonomik ulaşım aracı tren olacaktır. Bagajınızı aldığınız son noktadan MARTA yazılarını tabelalardan takip ederek kolayca trenin kalkış yerini bulabilirsiniz. Trene girişten önce bilet almanız gerekiyor ve otomatik bilet satan makinaları göreceksiniz. Biletler tek gidiş 2,5 dolar ve kart bedeli 1 dolar. (Ücret 2016 yılına ait) Trenden indikten sonra da çıkışta kartı okutuyorsunuz ve tekrar doldurabiliyorsunuz o yüzden kartınızı atmamanızı tavsiye ederiz. Downtown yaklaşık olarak 20 dakika sürüyor. Yön bilgisi vermek anlamında Atlanta havaalanı şehrin güneyindedir. MARTA tren sistemi ile şehrin yaklaşık olarak en kuzeyine kadar gelebilirsiniz. Ayrıca ‘Five Points’ istasyonunda inerek şehrin doğu ve batı bölgelerine ulaşabilirsiniz. Akşam saat 7’den sonra (yazın 8’den sonra) kuzey hatta giden trenlerde ufak bir değişiklik oluyor. Havalanından hem sağ tarafta hem sol tarafta kalkan tren göreceksiniz. Eğer Downtown veya Midtown’a gidecekseniz hangi tren önce kalkıyorsa binebilirsiniz. Ulaşımı araba kiralayarak veya taksi ile de sağlayabilirsiniz.

Atlanta’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Yılın hemen hemen her döneminde farklı aktivite ve festivalleri ile hareketli olan Atlanta şehri  her dönem ziyaret edilebilir. Hava yönünden ise; kışın birkaç ay hariç çok soğuk olduğu günlerin sayısı azdır. Kar, nadir yağsa da dağlık kesimler harici kar topu oynanacak kadar tutmaz.   Mayıs sonu ile Ağustos ayları arasında, çok fazla açık hava konserleri ve etkinlikler düzenlenmektedir. Özellikle Temmuz – Ağustos aylarının en sıcak ve rutubetli olduğu dönemler olduğunu hatırlatalım. Yaz dönemi turist bakımından da en yüksek sezondur. Müzelerin ve birçok yerin girişinde uzun sıralar olur. İlkbahar ve Sonbahar ayları ise; yaz kadar sıcak olmasa da ılık olur, yağmura ise her dönem denk gelebilirsiniz. Ekim ortası gibi ağaçların renkleri dönmeye başlar ve Sonbaharın bütün görselliğini yaşarsınız. Piedmont Park ve birçok bölgesi çok güzel olur.

Piedmont Park‘ta sonbahar videomuzu HD izleyebilirsiniz.

İlkbahar ise bizim ayrıca sevdiğimiz dönemidir. Her yer yemyeşil olmaya başlar ve ılık, temiz havası  ile baharın enerjinizi iliklerinize kadar hissedersiniz.

Öne çıkmış en önemli festival ve etkinlikleri:

Nisan ayında: Atlanta Dogwood Festivali ve Film Festivali

Mayıs ayında: Atlanta Jazz Müzik Festivali. Bir ay boyunca süren bu festival jazz severler tarafından kaçırılmamalıdır.

Haziran ayında: Atlanta Food ve Wine Festivali (Yiyecek ve Şarap Festivali)

Temmuz ayında: Atlanta Uluslararası Moda Haftası

Eylül ayında: Music Midtown (Müzik Festivali)

Aralık ayında: Peach Drop (Güneydoğu eyaletleri arasında en uzun yeni yıl kutlamaları Atlanta’da yapılmaktadır.)

Ayrıca geldiğiniz döneme ve ilgi alanınıza göre Atlanta’nın spor takımlarından birinin maçını izlemeye de gidebilirsiniz. Basketbol takımı Hawks‘ın Philips Arena’da NBA maçlarından birini, Amerikan futbol takımı Falcons‘un Georgia Dome stadyumunda veya beyzbol takımı Braves‘in Turner Field stadyumundaki maçlarından birini izlemek keyifli olacaktır.

Midtown’da, Atlanta’nın en önemli sanatsal ve kültürel mekanlarından biri olan Fox Theater’da da performanslardan biri izlenmeye değer. Etkileyici tarihi binanın içinde ayrıca 60 dakikalık turlar düzenlenmektedir. Detaylı bilgi ve bilet almak isterseniz web sayfası için linki tıklayınız.

Atlanta Konaklama

Atlanta’da kalmak için en ideal bölgeler Buckhead, Midtown ve Dunwoody bölgeleri olacaktır. Bu bölgeleri hem daha güvenli olmasından hem de arabasız birçok yere ulaşımın kolay olmasından dolayı tercih edebilirsiniz. Kısa süreli kalacak ve ağırlıklı downtown bölgesinde olmayı düşünüyorsanız tabii ki buradaki oteller de seçilebilir. Akşamları bu bölge daha sessiz olur, ama merkezde iyi ve güvenli oteller vardır. Araba ile ulaşımı sağlayacaksınız, kuzeyde Alpharetta civarında da uygun oteller bulabilirsiniz. Yalnız sabahları ve akşamları Atlanta’nın trafiğinin çok kötü olduğunu hatırlatalım.

Atlanta fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Lake Lanier fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Lake Lanier Fotoğraflarımız

Helen fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Helen Fotoğraflarımız

Savannah fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Savannah Fotoğraflarımız

Atlanta Yeme-İçme, Kafe ve Restoranlar

Öncelikle Atlanta’da daha uzun süreli kalacaklar için bütün Türk ürünlerini bulabileceğiniz Türk bakkalının bilgisini verelim. Uğradığınızda sahibi İlkay ile tanışacak olursanız bizim de selamımızı iletmeyi unutmayın 🙂

Online alışveriş için web sayfası; Bakkal International Foods

Adresi: 5690 Roswell Road NE Sandy Springs, GA 30342  Tel:(404) 847-9942

Sporun, sanatın, eğlencenin, festivallerin Güney merkezi Atlanta restoran işletmeciliği yönünden de çok gelişmiştir. Burada Georgia eyaletinde bulunan mekanlara yer vereceğiz. Ayrıca ABD genelinde yaygın olan zincir restoranlar da var. Bunları da ayrı bir yazı başlığında toplayıp paylaşmayı düşünüyoruz…

Happy Sumo: İster “Suşi” isterseniz Japonların “Hibachi” dedikleri tarzda yemek yiyebileceğiniz bir Japon restoranı. Öğlen menüsünde Somon balığı , pilav ve yanında salata ile yaklaşık 11 dolar hesap geliyor. Akşam yemeği nde ise; 2 porsiyon Somon balığı, 1 porsiyon kalamar, her tabağın yanında pilav, ızgara sebze ve salata, önden çorba, yemek sonrası tatlı olarak dondurma ve yeşil çay yaklaşık 65 dolar hesap ödedik. Pilavı ister normal bizdeki gibi buharda yapılmış, isterseniz onların tarzında yumurtalı-soslu ızgara da yapılmış tercih edebilirsiniz.
Restoran, Sandy Springs Marta tren istasyonuna çok yakın.

Eclipse Di Luna: Dunwoody bölgesinde güzel bir İspanyol restoranı. Biz çok keyif alarak gidiyoruz. Her akşam özellikle Latin tarzı canlı müzik var. 8 ara tabak (tapas) ve bir sürahi Sangria yaklaşık olarak bahşişsiz 75 dolar. Ana yemekleri de 20 dolar civarı. Menü ve fiyat listesi web sayfalarında var. Bir şubesi daha var, onun da bilgilerine web sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Cafe Intermezzo: Atlanta’da birden fazla şubesi olup; her tür pasta, kek çeşitleri ile birlikte yemek ve alkollü-akolsüz içecek çeşitleri ile her öğün gidilebilecek bir kafe. Biz evimize yakınlığından dolayı Dunwoody şubesine gidiyoruz. Web sayfasından menüleri ve şubeleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Fiyatları makul…

Loca Luna: Midtown Amsterdam Walk’da bulunan güzel bir İspanyol restoranı. Hem iç hem de dış mekanı renkli, güzel, akşamları canlı müzik oluyor. Yediklerimizi beğendik, midye, kalamar, balık taco, empanadalarını tavsiye ederiz. Küçük tabaklar halinde tapas seçenekleri ile farklı lezzetleri deneme şansınız var. Menü ve fiyatlar için web sayfalarına bakabilirsiniz.

Truva Restoran: Downtown bölgesinde Atlanta’daki sayılı Türk restoranlarından olup her tür kebap, pide ve meze çeşitlerini bulabilirsiniz. Menü ve fiyatlarını web sayfalarında bulabilirsiniz. Marta Peahtree tren istasyonuna ve Olimpiyat Parka çok yakın. Yemekleri güzel ama diğer eyaletlerdeki aynı kalitedeki Türk restoranları düşününce fiyatları yüksek kalıyor. Gündüz bile dansöz olması ortamı biraz basitleştirmiş tabi ki onun için özellikle gidenler de vardır.

Cafe İstanbul: Decatur ve Kennesaw da olmak üzere iki şubesi buluna restoranın Decatur’daki yerine gittik. Şansımıza diğer şubenin açılışı olduğu için iyi ahçıları yoktu. Yemekler idare ederdi ama ortamını beğenmedik. Otantik Anadolu tarzı; yerlerde, sedirlerde oturacak şekilde dizayn edilmiş, ayrıca masalı bölümleri de var ama her yerin kilimli olması ortamı boğmuş, eşyalar eski ve açıkcası pis geldi. Nargile içiliyor olması ve Hintli dansöz ise ayrıca beğenmediklerimiz arasında. Kennesaw şubelerinin daha iyi olduğunu duyduk, yeni açıldığı için olabilir ama denemedik.

Cafe Efendi: Alpharetta bölgesinde bulunan başka bir Türk restoranı. Yeri ve daha detaylı bilgileri web sayfasından edinebilirsiniz. 2012’de yeni yerlerine taşındılar ve mekan olarak daha iyi olmuş. Yemekleri ve mezeleri fena değildi. Lahmancunları tahminimizce hazır dışarıdan alma ve kesinlikle tavsiye etmeyiz. Karışık ızgarada ise özellikle pirzola sadece yağdı ama şiş ve köftesi güzeldi, tavuk şişte biraz yavandı. Dört kişi iki karışık ızgara, mezeler, 3 lahmacun, alkolsüz içecekler, baklava, kahve ve vergi dahil 90 dolar hesap ödedik. Hangi günler olduğunu sormadık ama dansöz çıkmaya devam ediyor. Son dönemlerde maalesef ilk zamanlardaki lezzetten çok uzaklaşmış bulduk. 2012 yılındaki olumlu düşüncelerimiz değişti.

İstanblue : Buckhead bölgesinde 2012 yılında açılan Türk retoranı ilk açıldığında çok iyiydi. Maalesef buradaki birçok Türk restoranı gibi sonradan bozuldu. Son iki gidişimizde de hiç memnun kalmadık. Restorandan çok nargile kafe gibi olmuş. Hem ortam hoşumuza gitmedi hem de yemek lezzetleri kötüydü.

Sivas Grill: 2014 yılının başında Midtown bölgesinde açılan Türk restoran-bar ilk açıldığında sanki daha iyiydi. Nedense nargile giren yerlerin atmosferi biraz değişiyor.  Mekan olarak oldukça ferah, dışarıda da oturma şansınız var. Porsiyonları Amerika standartlarından biraz küçük, yemeklerinin lezzeti fena değil.

Cafe Agora: Türk restoranın Buckhead ve Midtown bölgelerinde iki şubesi bulunmaktadır. Buckhead’teki yerlerine gittik. İskender kebap, adana, karışık ızgara,  lamb & beef döner ve mezelerini denedik, fena değildi. Atlanta’daki Türk restoranları arasında iyiler arasında. Fiyatlardan efes bira 5 dolar, döner tabağı 14 dolar, kebaplar 17 dolar, karışık ızgara 20 dolar ve ayrıca vergi ilave ediliyor.

Rumi’s Kitchen: Roswell caddesi üzerinde bulunan İran restoranı. Safran hariç lezzet olarak hemen hemen Türk mutfağına uyuyor. Pilav yerine lavaş ekmeklerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Pilavdaki safran rahatsız edici değildi ama ekmekleri çok lezzetli. Ana yemekler 20 dolar civarı ve porsiyonları büyük sayılır. Dört kişi bahşiş hariç vergi dahil 4 ana yemek ve alkolsüz içeceklere 95 dolar ödedik. Adres, menü ve fiyatlarını web sayfasında bulabilirsiniz. Bu restoranı Türk restoranlarına göre daha çok tercih ediyoruz; çünkü seneelrdir lezzetlerinde bir değişme olmadı.

Mambo Italiano: Damak zevkimize daha çok uyduğu için gittiğimiz her yerde İtalyan restoranları ilk tercihimiz oluyor. Norcross bölgesinde ”The Forum” açık alışveriş merkezinin içinde bulunan restoran mekan olarak gayet güzel. Hem içeride hem de dışarıda oturma şansınız var. Ama servisleri ağır ve yemekleri ise süper değildi. Salataları güzel, karışık deniz ürünlerinden pasta (Linguine pescatore none) yedik ve sosu ağırdı. Her çeşit İtalyan mutfağından yemekler, salata çeşitleri ve pizza var. Dört ana yemek bir sişe şarap ile birlikte bahşiş hariç vergi dahil 85 dolar hesap geldi. Adresleri: 5165 Peachtree Pkwy Norcross, GA 30092

Mirage Persian Cuisine: Roswell caddesi üzerinde bulunan Atlanta’nın en eski İran restoranı. Yemekleri çok safranlı olmadığı için biz beğendik. Kebapları yoğun soslu değil, etleri yumuşacık, porsiyonları abartılı değil. Yemekleri güzel ama mezeleri için aynı şeyi diyemeyeceğiz, Türk mezelerinden sonra kesinlikle denemeye bile değmezler. Ana yemek olarak Barg, Soltani ve şiş kebaplarını denedik. Hepsi lezzetliydi ama bol acılı soslu sevenler için yavan gelebilir. Vejeteryanlar için de seçenekleri fena değil. İki soltani kebap, 3 Efes bira, 1 tatlı ve 2 çaya vergi dahil, bahşiş hariç 75 dolar hesap ödedik. Adres, menü ve fiyatlarını web sayfasında bulabilirsiniz. En son gittiğimizde pek mennun kalmadık.

Joey D’s Oak Room: Dunwoody’de bulunan restoranın menüsü et, deniz ürünleri ve salata ağırlıklı. Mekan olarak güzel ama yemeklerin lezzeti biraz vasattı. Adresi, menü ve fiyatlar için web sayfasına bakabilirsiniz.

La Madeleine: Atlanta’da yaygın olan Fransız kafelerinden olup Perimeter şubesine gidiyoruz. Üç öğün yemek servisleri haricinde kendilerine özgü ev şarapları veya soğuk kış günlerinde kahveleri şömine başında akşam yorgunluğunuzu atmak için cazip gelebilir. Fiyatlardan; omletler 7.5 dolar civarı, krepler 6.5 dolar civarı, kahve-çay 2.20 dolar, ana yemekler 8 dolar civarı vs. Şube ve menü için web sayfasına bakabilirsiniz.

Tin Lizzy’s Cantina – Perimeter: Georgia eyaletinde birden fazla şubesi bulunan Meksika restoranında bazı günler canlı müzik oluyor. Menü çesitleri çok fazla ama tacoları hariç çok da beğenmedik. Mekan atıştırmalık ve birşeyler içmek için iyi bir alternatif olabilir ama akşam yemeği için tavsiye etmeyiz.

Apres Diem (06/12/15) : Midtown civarında bulunan restoranda Çarşamba ve Cumartesi akşamları canlı jazz müzik oluyor. Salı akşamları tapas menüleri 5 dolar. Küçük porsiyonlarda farklı tatları denemek için ideal bir mekan. Dışarıda da oturma altenatifinin olması hoşumuza gitti. Kalamar tava ve deniz mahsüllü makarnalarını denedik. Şişe saraplar 30 dolar civarı, makarna 16, kalamar 9 dolar, ayrıca vergi ve bahşiş ilave ediliyor.

Chuy’s – Perimeter: Meksika restoranın ortamı fena değil. Yiyeceklerinın bazıları iyi; tacolarını beğenmedik, quesadillaları güzel. İki ana yemek, iki biraya  52.85 dolar ödedik. Bu rakama vergi dahil, bahşiş ayrıca ilave ediliyor.

Thaicoon & Sushi Bar: Hem Japon hem de Tay mutfağından lezzetler bulacağınız  restoranın suşilerini ve ortamını beğendik.  İki şubesi var ve ikisi için de olumlu yorumlar yapılmış. 3 büyük şişe bira, 1 boat for 3 (Sushi-sashi karışık), 1 spicy kalamar 116 dolar, bahşiş hariç hesap ödedik.

TAP A GastroPub: Midtown bölgesindeki restoran High Museum of Art müzesinin hizasında birkaç blok ilerisinde kalıyor. Müzeyi gezdikten sonra uğradığımız restoranın dışarısında oturduk ve keyifliydi. Kuzu burger ile taco tabağı yedik. Burgerini daha çok beğenmedik. Bira olarak da Alman draft biralarından denedik. Kromb Pilsenerin içimi Ayinger’e göre daha yumuşak geldi. Biralar 5 dolardan başlıyor, burger 15 dolar  ve taco 11 dolardı.

Vin25 (23 Ekim 2015): Roswell bölgesindeki restoranın bahçesi daha keyifli duruyor. Cuma-Cumartesi akşamları canlı müziği ile ve serin havalarda şömine etrafında oturup sohbet ortamının keyifli olduğu bir mekan. Onlara özgü votka ile yapılan içkilerinin içimi ise güzeldi. Roswell Mule 10 dolar. Ana yemekler 20 dolardan başlıyor.

Roux on Canton (23 Ekim 2015): Roswell bölgesindeki restoran-barda canlı müzik olması bizi çekti ama grubu çok beğenmedik. Ortamı güzel. Yemek yemedik, sadece aperatif midye tabağımı denedik ve beğendik. Fıçı biralar 5 dolar, Belgium Fat Tire içim olarak daha çok hoşumuza gitti.

W.H. Stiles Fish Camp: Ponce City Market’te bulunan balık restoranından genel olarak mennun kaldık. Güney’de yetişen taze balık ve deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Balık sandviçleri veya  salataları 10 dolar civarı. Buradan sonra kahvelerimizi içtiğimiz Dancing Goat Coffee ortam olarak tavsiye ederiz, dışarısı çok keyifliydi. El yapımı kahveleri de lezzetliydi.

44 Yorum

 1. Çağla Çağla

  Ayfer Hanım merhaba. Güzel ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Ben bu sene 12 aylığına Georgia Institute of Tehnology’de misafir araştırmacı olarak çalışacağım. Bursla geldiğimden aylık bütçem 1800 dolar ve vize geç çıktığı için odalar yurtlar hep tutulmuş gibi görünüyor. Yeni bir daire kiralamak yabancılar için çok zor mu? su elektrik açma işlemleri yapılması gerekiyor mu ve bunlar ücretli mi hiç biliyor musunuz? Bir de ek olarak o civarlarda önerdiğiniz güvenli bölgeler var mıdır?
  Çok teşekkürler.

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar,
   Daire kiralamak zor değil, ancak ABD’de kredi geçmişiniz olmadığı için ekstra istekte bulunabilirler.
   Atlanta’ya gitmeden apartman yönetimlerine ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca craigslist (atlanta.craigslist.org/search/roo) üzerinden oda veya ev kiralaması yapan kişilere de ulaşma imkanınız olabilir.

   Eğer oda ve ev sahibi var ise elektrik, su açtırmak gerekmeyebilir. Apartman dairelerinde siz açtırırsınız. Zor olmaz, depozito alırlar. Bazı detayları ekteki yazımızda bulabilirsiniz.
   (http://ayferonurseyahatnamesi.com/amerika/k-amerika/abd/abd-ev-kiralama/abd-ev-kiralama.html#more-11958)

   Atlanta’dan ayrılalı yaklaşık 6 yıl oldu dolayısı ile güvenli kalacak yer konusunda sizi yanıltmak istemeyiz.
   Bizim 7 yıl yaşadığımız Dunwoody bölgesi güvenli ve Marta (toplu ulaşım) sistemi ile de kolaylıkla okula ve havaalanına ulaşılabilir.

   Facebook kullanıyorsanız “Atlanta’lı Türkler” sayfasında da sorabilirsiniz. Odasını kiraya verecekler de çıkabilir.
   Arkadaşlardan daha güncel bilgi edinebilirsiniz.

   Size başarılar dileriz…

 2. Meryem Meryem

  Ayfer Hanım merhaba, bir iş teklifi aldım, Dublin, GA ‘da, inceliyorum ama pek anlayamadım, Atlanta ile Dublin arasında hızlı tren yok galiba, sizce Dublinde çalışacak, ve 12 yaşında çocuğu olan birisi nerede ikamet etmeli?

  • ayferonur ayferonur

   Meryem Hanım Merhaba,
   Dublin bölgesi hakkında maalesef bilgimiz yok. Yeni işiniz hayırlı olsun, başarılar dileriz.

 3. MELTEM BOZKURT MELTEM BOZKURT

  Merhaba AYFER-ONUR
  Bu ayın sonunda (Ekim2021) Atlantaya gitmek istiyorum. Bu sehri secmemin sebebi THY nin uctugu diger büyük şehirleri görmüş olmamdır.Tek başıma gidecegim malesef yol arkadaşı bulamadım. Araba kiralamak da istemiyorum. Bu sebeple en önemli bölgelere yürüyerek ya da uber vs kullanarak gidebilecegim sekilde bir plan nasıl yapabilirim? Otel, gezi noktaları, outlet ya da uygun MALL lar için en uygun hangi bölgede kalmalıyım? 3-4 gece kalsam yeter diye düşünüyorum. Yardımcı olur musunuz? Bana lokal rehberlik yapacak bir TURK arkadaş tanıyorsanız on da yönlendiebilirsiniz. Cok tesekkür ediyorum

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba, sizin mesajı gözden kaçırdık. Umarız geziniz keyifli geçmiştir.

 4. Hülya Hülya

  Merhabalar o kadar yararlı ki yazınız bayıldım. Emeğinize sağlık. Ben kasım ayında Atlantaya kuehne nagel firmasına çalışmaya geliyorum. Önden ev tutmayı düşünüyorum. Hangi bölgeden tutacağımı bilemedim açıkçası cok trafik çekmek istemiyorum, ama güvenliğe de dikkat etmek istiyorum. Arabam olacak, sizce nerelerden ev tutabilirim ? Çok teşekkür ederim

  • ayferonur ayferonur

   Çalışacağınız yer havaalanına yakın duruyor. Atlanta’nın güney kısmı pek güvenli değil diye biliyoruz ancak sizi de korkutmak veya yanıltmak istemeyiz. Biz Atlanta’nın daha güvenilir kuzey tarafında Sandy Springs bölgesinde yaşadık. Atlanta trafiğini düşünürsek bizim yaşadığımız bölgeden işe gidiş gelişiniz zahmetli olacaktır. Her ne kadar Marta tren sistemi ile de ulaşılabilir ve yaklaşık 50 dk kadar sürüyor. Facebook kullanıyorsanız “Atlanta’lı Türkler” sayfasında da sorabilirsiniz. Arkadaşlardan daha güncel bilgi edinebilirsiniz.
   Size şimdiden başarılar dileriz.

 5. Buse Aktaş Buse Aktaş

  Merhaba ben 17 Ocakta Atlanta’ya yerleşmek üzere gidiyor olacağım Duwoody bölgesinde Westin hotelde çalışacağım o bölgede ev arkadaşı arayan birilerini tanıyor olabilir misiniz? ya da ev bulma konusunda ne önerirsiniz.

  Yazınız hakkında ayrıca Teşekkürler 🙂

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba, öncelikle işiniz hayırlı olsun ve başarılar dileriz. Maalesef ev arkadaşı arayan bir tanıdığımız yok 🙁 craigslist.com sitesinden yanına ev arkadaşı arayan veya evinin odalarını kiraya verenlerin ilanlarını bulabilirsiniz. Ayrıca ABD Ev Kiralama yazımızda ev kiralama sitelerinin listesini ve deneyimlerimizi bulabilirsiniz. Kolay gelsin, selamlar…

 6. Mustafa Öztürk Mustafa Öztürk

  Merhaba
  Atlanta da en meşhur alış veriş Merkezi nereleridir
  Türkiye deki AVM tarzı
  Teşekkürler

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba,
   Lenox ve Perimeter Mall var. Her ikisine de bakabilirsiniz. Ayrıca fiyatların daha uygun olduğu outlet de var. Yazımızın içinde bilgileri var.
   Rica ederiz.
   İyi yolculuklar…

 7. buse eren buse eren

  Atlanta ile bir kaç makale daha okudum ama nedense detaylı anlatım tam anlamıyla olmamıştı. Fırsatını yakaladığımda tatil için yazdıklarınızı uygulamaya çalışacağım. Teşekkürler

  • ayferonur ayferonur

   Rica ederiz. Keyifli bir gezi olması dileğiyle, selamlar…

 8. Olgac Aker Olgac Aker

  Merhaba Ayfer Hanim,

  Yaziniz cok guzel ve bilgilendirici olmus, tesekkurler. Ben 20 gun icinde Atlanta’ya tasiniyorum. Ev ariyorum, Brookhaven,Buckhead, Sandy Spring ve Marietta’yi onerdiler bolge olarak. Ev ilanlarina nereden bakabilirim? Turklerin de paylasim yaptigi ev ilani siteleri nelerdir?

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar,

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Sandy Springs’e komşu olan Dunwoody bölgesini de tavsiye ederiz. Türklerin ilanlarının yer aldığı http://www.usailan.com/tr/emlak var ama Atlanta civarında bir şey çıkar mı bilmiyorum. Ev ilanlarına aşağıdaki sitelerden bakabilirsiniz.
   http://www.apartments.com
   http://www.zillow.com/rent
   http://www.rent.com
   http://www.forrent.com
   http://www.apartmentguide.com
   http://www.apartmenthomeliving.com
   http://www.apartmentsearch.com
   Ayrıca özellikle oda veya kısa süreli ev kiralamak, 2.el eşya, araba vs. ilanlar için craigslist.com’u tavsiye ederiz.

   Work and Travel ile gelecekler için paylaştığımız ama ABD’de yaşam ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı yazımıza da göz atmanız için linkini buraya da bırakalım. http://ayferonurseyahatnamesi.com/faydali-bilgiler-2/work-and-travel-usa

   Güzel bir başlangıç olması ve Atlanta’yı sevmeniz dileğiyle, selamlar…

   • Olgac Aker Olgac Aker

    Cok tesekkur ederim Ayfer Hanim,

    Ben New Jersey’den Atlanta’ya arabamla geciyorum. Bu rota ustunde ugramami tavsiye ettiginiz, mutlaka gor dediginiz sehirler, dogal guzellikler, tarihi yerler var midir?

    • ayferonur ayferonur

     Merhaba Olgaç Bey,
     Biz hem motosiklet hem de araba ile birkaç defa NJ ile GA arasında yer alan Blue Ridge Parkway, Skyline drive (81 nolu karayoluna paralel) dağ yollarını kullanarak dolaştık. Bu hatta ziyaret edilebilecek birçok mağara, Amerikan iç savaşının izlerini takip edebileceğiniz yerler, şelaleler, göller bulunuyor. Luray Mağaraları, Natural Bridge, Grandfather Mountain, Chimney Rock, Linville Falls ilk aklımıza gelenler. (http://ayferonurseyahatnamesi.com/amerika/k-amerika/abd/2014-blue-ridge-parkway-gezisi.html#more-4152)
     Turizm merkezlerinde çok daha detaylı bilgiler bulabilir ve tercihlerinize göre güzergahınızdaki aktivitelere katılabilirsiniz. Asheville, Cherokee keyifli şehirler ancak buraları Atlanta’dan da ziyaret edebilirsiniz.
     İyi yolculuklar
     Ayfer & Onur

     Not: Eğer Brookhaven’da townhouse kiralamayı düşünürseniz yakın bir arkadaşımızın bilgilerini gönderebiliriz.

     • Olgac Aker Olgac Aker

      Cok tesekkur ederim Ayfer Hanim,

      Brookhaven’deki kiralik evler icin arkadasinizin iletisim bilgilerini iletebilirseniz cok memnun olurum.

     • ayferonur ayferonur

      Rica ederiz. Size özelden mesaj attık…

 9. Fazilet Fazilet

  Merhaba ayfer hanım. Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederiz. Ben 24 mayısta atlanta da olacağım. Oğluma akvaryumu gösterip knoxville tenesse universty e gideceğim. İlk kez amerika da bulunacağım için biraz kaygılıyım. Knoxville tenesse ye nasıl ulaşım sağlayabilirim yardımcı olabilir misiniz?

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba Fazilet Hanım, ABD’de herşey çok düzenlidir, o yüzden içiniz rahat olsun. Ancak birçok yerde ulaşım için araca ihtiyacınız olabilir. Toplu ulaşımın yaygın olmadığı yerler vardır. Atlanta’dan Konxville şehrine otobüs veya uçak ile gidebilirsiniz. Otobüs için Greyhound firmasının günde 3 tane seferi var. Fiyatları express olmasına göre değişse de 25-30 dolar civarında gözüküyor. Sayfalarından bakabilirsiniz. https://www.greyhound.com/en/ Otobüslerin klimaları çok çalışır, serin olacağı aklınızda olsun. Ayrıca sorularınız olursa da yardımcı olmaya çalışırız. İyi yolculuklar…

 10. BURCU SARGIN BURCU SARGIN

  Merhaba,

  Yazınızı okudum ve gerçekten çok teşekkür ederim. Atlanta’ya yerleşme planımız var ve yazanları okudukça gerçekten gözüm çok korktu ama siz bu korkumu aşağılara çektiniz inanın. Bana Atlanta’da yaşamı, çocuklarla geliyorum (biri 8 biri 4 yaşında) onlara göre hayatı, okulları vb biraz anlatabilir misiniz rica etsem?

  • Burcu Hanım Merhaba,

   Özellikle çocuklu aileler için en ideal bölgeler Alpharetta, Johns Creek, Milton yani Atlanta’nın kuzeyi daha uygundur. Bu bölgelerin okulları genel olarak iyidir. Ev kiralayacak veya alacak olursanız bağlı olduğunuz okulların derecelerini görebiliyorsunuz.Okulları iyi olan bölgelerde genellikle aileler yaşar ve pek güvenlik sorunu yaşanmaz. Bu genel ABD için geçerli. Okullarla ilgili bilgileri ve puanlarını ekteki linkten görebilirsiniz. https://www.niche.com/k12/search/best-public-elementary-schools/m/atlanta-metro-area/
   Toplu ulaşıma yakın olsun derseniz Dunwoody, Sandy Springs ikisi de yaklaşık aynı bölge buraları tavsiye ederiz. ABD’nin genelinde aynı düzen vardır ve yaşam Türkiye’den sonra çok kolay gelecektir. Aileler bizdeki gibi çocukları hep bir aktivite peşinde koşturur ve sizinde iki çocukla pek kendinize ayıracak zamanınız kalmayacak.:) Araba kullanıyorsanız büyük avantaj, oturduğunuz yere göre ihtiyacınız olacaktır. Türk nüfusu oldukça yoğun ve güzel bir dostluk ortamı vardır. Amerikan-Türk derneği 23 Nisan, bayram kutlamaları, piknikler vs. güzel faaliyetlerde bulunur. Katılırsanız çocuklar için eğlenceli olacaktır. Yiyecek yönünden hiç sıkıntı çekmezsiniz, Türk bakkalında her şey bulunuyor. Ama Türkiye’ye göre pahalı gelecektir. İlk gittiğinizde özellikle ev için alışveriş ihtiyacınız olacaktır. Bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. http://ayferonurseyahatnamesi.com/amerika/k-amerika/abd/abd-alisveris.html#more-8564
   Ayrıca Work&Travel ile gelmeyi düşünen öğrenciler için yazdığımız ama ABD’ye gelecek herkesin işine yarayacak ABD hakkında genel yazdığımız bu yazımızı da lütfen okuyun; http://ayferonurseyahatnamesi.com/amerika/k-amerika/abd/work-and-travel-usa.html#more-4985
   Ev kiralayacak olursanız, genellikle beyaz eşyaların hepsi vardır, bazen çamaşır makinası olmayanlar olabiliyor. Başka sorularınız olursa elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

   Atlanta’da keyifli güzel bir başlangıç dileriz… Sevgiler ve selamlar…

 11. Sami Sami

  Merhabalar öncelikle böyle bir platform yapmanız gerçekten çok faydalı,bir çok şey öğrendim sayenizde 🙂

  Neyse ki ben hiç arkadaşım olmamasına rağmen Şubat ayında Atlantaya bilet aldım.5 gece kalıp LosAngeles’a geçeceğim.
  Atlanta’nın HipHop ve R&B müziğin başkenti olduğu için gezip görüp keşfetmek istedim.2013’te NY/Bronx’ta 3 ay kadar yaşamıştım ama Atlantanın daha farklı olduğunun farkındayım.Rap Kültürünü yaşamam ve giyim tarzımdan dolayı Siyahı arkadaşlarla daha iyi anlaşabiliceğime inanıyorum.Ama herşeye rağmen gerçektende o kadar tehlikeli mi tek başıma gezsem bi sıkıntı yaşarmıyım merak ediyorum.Bu çılgınlığım hakkında ki görüşlerinizi merak ediyorum 🙂
  Saygılar..

  • ayferonur ayferonur

   Sami Merhaba, Atlanta’da 7 yıl yaşadık ama senin olmak istediğin ortamlarda bulunmadık. Bronx’ta yaşadıysan oranın da oldukça tehlikeli bölgeleri olduğunu biliyorsundur. Atlanta da aynı şekilde, ama her siyahın yaşadığı yer tehlikeli olacak diye bir kural da yok. Aralarında çok da iyileri var. Gideceğin yerler Midtown civarında olacaktır, kolay kolay sorun yaşamazsın. Havaalanı ve downtown’ın güneyine gitmeni çok tavsiye etmeyiz, güvenlik sorunu daha çok buralarda var. İyi eğlenceler, selamlar…

 12. murat gok murat gok

  merhabalar bende yazınızı gördüm ve çok yararlı olacağına inanıyorum. nasip olursa bu yaz gitmeyi düşünüyorum atlanta ya orada bı Amerikalı arkadaşla buluşacağım ilk kez maerika topraklarına gidecek olmanın heycanı var ve aşamaları araştırıyorum vizeden başlayıp hepsini incelemeye başladım umarım başarırım

  • Merhaba Murat, adına sevindik. Umarız sorunsuz vizeyi de alırsın. Selamlar, sevgiler…

 13. Meltem Göller Meltem Göller

  Merhabalar tekrar,yazın kızımızı yerleştirmek için yine 7-8 gün Atlanta da olacağız ve bu süre zarfında 3-4 günlük yakın çevre gezileri,Orlando ve/veya sizin önerebilecepiniz bir destinasyon bizim için ışık tutacaktır.
  Sevgiler…

 14. mahmut mahmut

  merhaba
  öncelikle yazınız çok aydınlatıcı olmuş. teşekkür ederim.
  arkadaşımla beraber haziran sonu 1 hafta atlantada olacağız. o gündüz toplantılardayken ben şehri ve çevresini gezmeyi düşünüyorum. ancak bir kaç sorum olacaktı. Öncelikle atlantada akşam insanların yoğun olduğu güvenli,cafe ,bar vs yerlerin bulunduğı bölge neresi? downtown ve amstelwalk mu? new orleans las vegas san diego san fransisco da bulunduk ama ilkkez burada özel bir bölge göremedim. varsa aydınlatabilir misiniz? bir diğer sorum günü birlik 2 3 saatlik mesafedeki yerlere gidip gelebilir miyim?(araç kiralayacağız) tabiki benim oraları görme isteğim,enerjim ve sürüş performansım ile alakalı ama yollar ve güvenlik açısından sordum. Basit bir araştırma ile şehrin güvenlik problemine sahip olduğunu anlıyoruz ama orada bulunanlar daha iyi bilir tabiki. gitmek istediğim yerler birmingham yakınındaki oak mountain park ve talladega national forest. bir diğeri chattanoga kasabası ve anna ruby falls. helen kasabası ve civarına tek ortak boşluğumuz alan gün beraber gideceğiz. atlanta dan sonra 1 hafta floridada orlando keywest ve miami ye gideceğiz. onlar içinde yazınızdan yararlanıyorum. Çok teşekküler. sağlık ve huzur diliyorum.

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar,

   Midtown, Buckhead, Dunwoody bölgeleri kafe, bar, restoran vs. bakımından daha hareketlidir. Downtown’dan kuzeye çıktıkça da güvenlik problemi yaşamazsınız, içiniz rahat olsun. Alabama ve Georgia yazılarımızın içinde bu bölgedeki eyalet parkları hakkında da yazılarımızı göreceksiniz. Gitmeyi düşündüğünüz her iki eyalet parkı da çok güzeldir. Yollarda güvenlik sorunu yaşamazsınız, sadece arabanızda eşya bırakmamanızı tavsiye ederiz. Bu zaten birçok yer için geçerli kural 🙂 Orada olsaydık bizzat ilgilenmek isterdik, keyifli bir gezi olmasını dileriz. İyi dilekleriniz için de çok teşekkürler…

   • mahmut mahmut

    Merhaba tekrar cevabınız için çok teşekkür ederim:)
    Danışmak istediğim br konu daha olacak. Atlantadan sonra 1 hafta miami ve çevresi (haziran son haftası) ve 1 hafta (temmuzun ilk haftası) küba olarak tatile karar verdik. Ancak bölgeler coğrafi konum sebebi ile o dönemde fırtına/yağmur döneminde oluyormuş.Miami için her kaynak temelde bunu desede yağmurların kısa sürüp sonra ortalığın kuruduğunu, sıcağa neme dayanılırsa denizde,sahilde vakit geçirebileceğini ve rahatça gezilebileceğini yazanlar da var, haziran temmuz aylarında asla gidilmez hava iyi olabilir ama yağmurdan fırtınadan ne gezilir ne sahile gidilir diyenler de… Hevesimize biraz gem vuruldu. Bilginizi aktarabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler:)

    • ayferonur ayferonur

     Merhaba,

     Haziran ayından itibaren hatta Kasım sonuna kadar kasırga dönemi diye geçer ama her yıl farklılık gösteriyor. Haziran ayı da Miami’nın en çok yağmur aldığı ay diye geçer ama bütün gün yağmaz. Biraz şansa kalıyor, hava iyi de olabilir. Otel rezervasyonunuzu birkaç gün öncesine kadar iptal etme seçeneği olan otellerden seçip gitmeden önce hava durumuna bakarak karar verebilirsiniz. Hava Miami’de iyi değilse Florida’nın batı sahillerine de bakabilirsiniz. 1 haftayı hava durumuna göre bölebilirsiniz. Eğer araba kiralayacaksanız ulaşım sorun olmadan 1 hafta Florida’da gezilecek güzel yerlerin çoğunu dolaşabilirsiniz.Selamlar…

 15. yeliz yeliz

  Eylül ayında Orlando ya Atlanta aktarmalı olarak gidicem. Atlanta’da 9 saat bekleme süresi var. 13:30-22:30 arası havaalanından çıkıp, akvaryumu gezip, geri gelebilirmiyim sizce?

  • Merhaba Yeliz, uçağın zamanında inerse çok rahatlıkla gidip dönebilirsin.Trenle 15 dakika, akvaryumda da 3-4 saat rahatlıkla zaman geçirilir. Atlanta havaalanında güvenlik sırası biraz yoğun olur, Orlando uçuşundan 1,5-2 saat önce olmanı tavsiye ederiz. Şimdiden iyi yolculuklar…

 16. GOKCE USLUG KORLU GOKCE USLUG KORLU

  super bilgiler icin tesekkurler 🙂 Memphis te yasiyoruz ama yarin 2.kez Atlanta da haftasonu gecirecegiz , sebebi Turkiye den gelen misafirlerimiz:)
  acikcasi ilk gidisimizde Coca-Cola , Georgia Aquarium , SkyView , Bakkal Int. ve Agora rest. gitme imkanimiz oldu,gayet keyifliydi.
  bu haftasonu ne yapabiliriz diye bakinirken yazilariniza rastlamis olmak bizi sevindirdi tekrar tesekkur ederiz:)

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar, yazımızı beğendiğinize sevindik umarız bu gelişinizde faydalı da olur. Eğer vaktiniz olursa Helen Alman kasabasını görmenizi tavsiye ederiz. Zamanınız kısıtlı ise Piedmont Park ve yakınındaki Ponce City market, Roswell veya Stone Mountain keyifli olabilir.

   Keyifli bir gezi olması dileğiyle, sevgiler…

 17. Atlanta hakkında yeme-içme hakkında oldukça geniş bilgi verdiğiniz için teşekkürler.Yolcluklarda sıkıntı yaşanan konulardan bir tanesi de bu maalesef.Atlanta sakin bir yerleşim yeri gibi geldi bana.:)

  • Ayferonur Ayferonur

   Yaşadığımız yer olunca bilgiler hem güncel hem de biraz uzun oldu. Yeme-İçme bölümünü ABD’de zincir restoranlar adı altında ayırmayı düşünüyoruz. Böylece hemen hemen bütün eyaletlerde bulunan zincir restoranlara tek bir yazı da ulaşılabilecek. İstanbul’la kıstas edildiğinde evet Atlanta sakin sayılır. Ama bazı bölgelerinde suç oranı yüksektir. Bir taraftan da çok hızlı büyüyen bir şehir. En büyük eksiklik denizin olmaması 🙁

   • Meltem Göller Meltem Göller

    Gerçekten verdiğiniz bilgiler,tavsiyeler çok faydalı oldu.Bizim kızımızda Georgia Tech’de öğrenci,bu sene 3.senesi,biz de bu sebeple Atlanta’ya her sene geliyoruz.Orada yaşadığınız için sizin tavsiyeleriniz çok önemli ve yararlı olacaktır.Bir Türk olarak orada nelere ihtiyaç duyulduğunu ve hasret olunduğunu en iyi siz bilirsiniz.Bu anlamda lütfen sizin sevdiğiniz,beğendiğiniz,önerdiğiniz her şeyi paylaşın bizimle,tekrar çook teşekkürler

    • Meltem Hanım Merhaba,

     Yazımızın faydalı olduğuna çok sevindik. Atlanta’nın ABD’de en iyi Türk çevresinin olduğu bölgelerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen her şey var, Türkiye’deki sevdiklerimiz hariç pek özlem duyulmuyor 🙂 Gezimizden dolayı Atlanta’da değiliz ama bir şeye ihtiyacınız olması halinde yardımcı olmaya çalılışırız. Şili’den sevgiler, selamlar…

     • Meltem Göller Meltem Göller

      Size çookk keyifli geziler diliyorum,takip ediyor ve faydalanıyoruz.Sevgiler…

     • ayferonur ayferonur

      Meltem Hanım, çok teşekkür ederiz. Selamlar, sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir