"Enter"a basıp içeriğe geçin

ABD Ev Kiralama

Empire State - Manhattan, ABD
Manhattan – ABD ev kiralama

ABD Ev Kiralama

Eğitim, iş, gezi, Work and Travel veya farklı nedenlerle ABD’ye gelip kısa veya uzun süreli ev kiralamak istiyorsunuz ve nereden, nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru adrestesiniz… Yaşadığımız 15 yılda ev kiralarken edindiğimiz deneyimleri ABD ev kiralama başlığı altında bu yazımızda paylaşacağız. Bu süreçte New Jersey, Los Angeles, Atlanta ve Porto Riko’da birçok apartman dairesi ve townhouse kiraladık. Ayrıca kısa süreli farklı eyaletlerde de kalışlarımız oldu. Eğer ev kiralamak istemiyorsanız Extended Stay diye geçen otel zincirleri kalmak için ideal olacaktır. Çünkü içinde mutfağı ve mutfak eşyaları da bulunuyor, küçük stüdyo daire gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca günlük düzenli temizliği de yapılır. Bu daha uygun olan zincir olup benzer tarzda farklı otel zincirleri de var. Merak edenlere bu konu hakkında da detaylı bilgi verebiliriz.

Bizim konumuz ev kiralamak ve ondan devam ediyoruz…

Amerika’da ev kiralamak; yeni gelenlere eyaletine göre zorlu ve baş ağrıtıcı gelebilir, gözünüz korkmasın. Neyse ki bazı zorlu eyaletlerde de zamanla yumuşama oldu. En büyük sorun kredi durumunuz olacaktır. O da ne diyeceksiniz; doğum sırasında veya sonradan ülkede oturum izni verilen her bireye bir vergi numarası (social securty number) verilir. Ve resmi işlerde bu numaraya her zaman ihtiyacınız olacak. Öğrenci olarak gelmişseniz bazı eyaletler bu numarayı direkt verdiği gibi bazı eyaletler de çalışamaz ibaresini koyarak verir.

Ev kiralama, banka hesabı açma, kredi kartı çıkarma, elektrik bağlatma vs. gibi işlemlerinizde bu numara istenecektir.  Zaman içerisinde yapmış olduğunuz ödemelere göre numaranızda kredi notu oluşur. Eğer ödemelerinizi zamanında  yapmazsanız kredi notunuz iyi olmayacaktır. Numaranıza girildiğinde geç ödediğiniz elektrik faturası bile gözükür. Eğer kötü krediniz varsa ev kiralamada sorun yaşama olasılığınız yüksek. Özellikle apartmanlar bu tarz kiracıya sıcak bakmazlar. Ülkeye yeni gelmişsiniz ve numaranızı yeni almışsanız doğal olarak bir kredi notunuz olmayacak.

Evet, biz bu kredi notu sorununu ilk geldiğimizde çok yaşadık. O yüzden konuyu biraz açma geriyi duyduk. New Jersey, bu konuda çok sıkıydı ve bizim kredimizin neden olmadığını çalışan elemanlara açıklamak kolay olmadı. 30 yaşınıza gelmişsiniz, neden krediniz yok deyip durdular 😊 ABD’de doğmadık numaramızı yeni aldık desek de anlamakta çok zorlandılar. Kredimiz olmadığı için hiçbir apartman kompleksi bize ev vermek istemedi.

Öyle bizdeki gibi 6 ay,1 yıl kirayı peşin vereyim gibi tekliflere de yanaşmadılar. Başvurduğumuz 15 yerden ancak 2’si tamam ev veririz dedi. Mecburiyetten çok içimize sinmese de bir eve, evet demek zorunda kaldık. Aradan 10 yıl geçtikten sonra ilk gelenler  ve yeni vergi numarası alanlar için eskisi gibi zorlamadıklarını öğrendik. Bu da güzel bir gelişme 😊 Bazı eyaletler Türkiye’de kiracı olarak oturduysanız ev sahibinden referans mektubu isteyebilir. Tabii kimin yazdığını nereden bilecekler o da kişinin sözüne güven diyelim…

ABD ev kiralama
Evinizin bahçesinde böyle sevimli sincaplar gezsin istemez misiniz?

Gelelim  ABD ev kiralama hakkında merak edilebilecek soruların cevaplarına:

Nereden kiralık ev bakılabilir, online ev arama siteleri vs?

Eğer ev satın almayacaksanız, kiralamak için öyle bizdeki gibi gidip emlakçı peşinde koşturmanıza gerek yok. Emlak arama sitelerinde bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Biz özellikle rent.com, apartments.com sitelerini çok kullandık. Atlanta’da da promove.com’un ofisi vardı oraya gittik. İstediğiniz kriteleri seçerek aratma şansınız var. Online sitelerin avantajı; kiralamayı onların aracılığı ile geldiğinizi başvuru formuna yazmanız halinde apartman yönetimi tarafından belli bir bonus geri dönüşü yapılır. 200-250 dolar gibi bir rakam olabilir. Bu sitelerin çoğunda bu uygulama vardır.

4walls.net

ForRent.com

ApartmentGuide.com

Rent.com

Apartments.com

ApartmentShowcase.com

ApartmentHomeLiving.com

Move.com

Zillow.com (Ev satın alırken de bu site çok popüler)

MyNewPlace.com

USAilan.comAmerika’da Türkçe ilan sitesi. Kiralık ev ve oda ilanlarına emlak  başlığından ulaşabilirsiniz.

Promove.com:  Ev kiralamada aracı olan bir firmadır, şimdilik Atlanta’da sırf hizmet verse de Florida ve farklı eyaletlerde de hizmet verme çalışmaları içindeler.  Sizden herhangi bir ücret talep etmezler. Belirlediğiniz kriterleri söylediğinizde en uygun evleri bulup gösterirler. Birini tutmanız halinde kiralama başvurusu sırasında isimlerini başvuru formuna yazıyorsunuz onlar da komisyonlarını karşı taraftan yani apartman işletmesinden alır. Bir nevi emlakçı gibi ama sistem farklı…

Oda kiralamayı düşünüyorsanız; özellikle craigslist gibi sitelerde yanına ev arkadaşı arayanlar çok olmaktadır. Evini oda oda kiraya vermek yaygın olduğundan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Porto Riko’da çok keyif alarak kaldığımız evimizin manzarası…

Ev türleri arasında ne fark var?

Ev kiralama sitelerini artık biliyorsunuz ve evlere bakmaya başladınız. İlanlara bakarken kafanız karışmasın Condo ve Apartment seçenekleri yer alır aslında ikisi de bizdeki apartman dairesine denk gelir. Sadece burada apartman mantığı farklıdır. Genelde site şeklindedir, tek bir firmaya aittir ve onlar tarafından kiraya verilir. Kiraladığınız evin bakımı onlar tarafından yapılır ve kira ücretine dahildir.

Condo’larda ev sahipleri kiraya verir. Her eyalette veya eyalet içinde binaların yüksekliği, bitişik olması, güvenlik sistemi, sosyal aktivite alanları, binaların içinde beyaz eşya durumu, halılı veya halısız, çocuk oyun alanı, spor salonu, bilgisayar odası, posta kabul servisi olup olmaması farklılık gösterecektir.

ABD ev kiralama
Aratma yaparken karşınıza çıkacak ev türleri – ABD ev kiralama

Residence diye sayılan yüksek binalara da denk gelebilirsiniz. Genellikle bunlarda 7/24 kapıda görevli  bulunur. Kira bedelleri biraz daha pahalı olabilir.

Bu tarz evleri (condo-apartment-residence) kısa süreli kiralama şansınız olabilir. Genellikle evlerin içi eşyalı olmaz ama beyaz eşya çoğunda vardır. Giyinme odaları veya gömme dolaplar olduğundan eve gardrop alma ihtiyacı olmaz.  Eski yerleşim yerlerinde genellikle eski sitelerde dairelerin içinde çamaşır ve kurutma makinası yoktur ama binaların altında veya ayrı bozuk para veya jeton ile çalışan apartman sakinleri için ortak çamaşırhaneler vardır. Soğuk bölgelerde New Jersey’de yaşarken ısınma da bu tarz evlerde dahildi.  Ama yeni evlere dahil etmemişler.

Townhouse: Bitişik nizam müstakil evlerdir. İki ev veya daha fazla ev bitişik olabilir. Genelde iki katlı olup  bazılarında bodrum katı da bulunur. Genellikle de ev sahipleri kiraya verir. Kısa süreli kiracıya pek sıcak bakmazlar. Kapalı garaj hepsinde olmayabilir.

ABD ev kiralama
Hoboken, New Jersey’de Manhattan manzaralı townhouse’lar 🙂

House: Bağımsız müstakil evlerdir. Ev sahipleri tarafından kiraya verilir. Genelde 1 yılın altında pek kiraya vermeye yanaşmazlar. Müstakil evlerin iki girişli olanları da vardır ve ev sahipleri bazen sadece bir katını kiraya verir. Komple evi kiralamaktan daha uygundur ve girişiniz ayrı olur.

Bachelor: Bu deyimi daha çok büyük şehirlerde duyabilirsiniz. Tek veya en fazla iki kişi için uygundur. Tek oda ve mutfağın salona dahil olduğu ufak stüdyo daireler.

Bazen ortak kullanılan çamaşırhanelerin makinaları eski tip olabilir veya içinize sinmeyebilir. Etrafta muhakkak laundry diye göreceğiniz çamaşırhaneler vardır. Ama ekstra gidip gelmek ve orada geçireceğiniz süre zaman kaybı olacaktır. Tabii ki mecbur kalındığında ayrı 🙂

ABD ev kiralama
Atlanta’da severek yaşadığımız apartmanın havuza bakan bölümü…

Ev kiralamak için hangi evraklar gerekli?

Kiralayacağınız evin tarzına ve kredi durumunuza göre istenen evraklar değişebilir. Eğer bir apartman dairesi kiralayacaksanız; genellikle evi gezdirme sırasında bir kimlik isterler. Evi beğendiniz ve tutmaya karar verirseniz başvuru formu doldurursunuz. Başvuru formunda sosyal güvenlik numaranızı isterler ve kredi notunuzu kontrol ederler.

Eğer ülkeye yeni geldiniz ve henüz sosyal güvenlik numaranız yok veya numaranızı yeni aldığınızdan dolayı krediniz yok ne olacak? Her eyalette veya apartman firmalarında farklı bir uygulama ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin; ilk New Jersey eyaletine öğrenci olarak gitmiştik ve kredimiz yoktu. Şirket sahibi bir arkadaşımızın bize kefil olarak oturduğu apartmanda kiralık ev tutmamızda yardımcı olmuştu. Ama herkes bu sorumluluğu almak istemez.

Kaliforniya eyaletinde de yeni gelen arkadaşlarımızdan çalıştığı şirketten ve eski ev sahiplerinden referans yazısı istemişlerdi. Ve biraz daha yüksek depozit talebinde bulunmuşlardı. İş yerinde bir süredir çalışıyorsanız maaş bordronuzu da isteyebilirler. Depozit rakamı eyalete ve apartman kompleksine göre değişebilir. NJ, NY gibi eyaletlerde aylık kira rakamının 1,5 katına kadar çıkabilir. Batı ve güney eyaletlerinde, örneğin GA’da apartman daireleri için 200-400 dolar civarıdır.

ABD ev kiralama
Atlanta’ya ilk taşındığımızda kaldığımız apartman kompleksi, kapalı garaj ekstra ücret karşılığı kiralanabiliyordu.

İlk kira bedeli ve depozit için ayrı ayrı bankadan onaylı çek veya banka çeki isterler.

Apartman yerine townhouse veya müstakil ev kiralamayı düşünüyorsanız; depozit rakamı aylık bedelin 2 katına kadar çıkabilir. Bankadan onaylı çek ile depozit  ödemesi yapılabilir. Genelde emlakçı ile bu tarz evler kiralanır ama komisyon ev sahibinden talep edilir. Yaptırımları apartmana göre daha fazla olabilir.

Bazı eyaletlerde apartman dairesine kiracı ev sigortası yaptırmanızı isterler; senelik 100-150 dolar civarıdır.

Apartmanların çoğu evcil hayvan kabul eder ama ekstra ücret de talep ederler. Aylık kira rakamınız biraz daha artacaktır. Ayrıca ekstra depozit alırlar.

ABD’de Ev Kiraları Ne Kadar?

ABD’de ev kiraları eyaletten eyalete hatta bölgelere değişiklik gösterecektir. Hem de aralarında çok büyük uçurum bile olduğu söylenebilir. Binanın yeni olması, güvenlik, içindeki sosyal aktivite alanları, kontrat süresi vs. gibi etkenler kira rakamını değiştirecektir. Örneğin New Jersey’de ilk kaldığımız bina eskiydi ve ısınma da dahil tek odalı apartman dairesinin kirası 900 dolarken ikinci yine yakın bir bölgede kaldığımız içinde spor salonu, yüzme havuzu bulunan, iki odalı ve banyolu yeni apartman dairesinin kirası 1.750 dolardı ve ısınma dahil değildi.

ABD ev kiralama
New Jersey’de 900 dolara kaldığımız apartman kompleksi…

Kışın sert geçtiği bölgelerde ısınmaya ekstra 100-200 dolar arası gelecektir. Müstakil evlerde ise soğuyu sevmiyorsanız bu rakam 500 doları bulacaktır. Los Angeles’ta apartman daireleri New Jersey’e göre daha küçüktü ve yaşadığımız Irvine bölgesinde tek odalı evler ısınmasız 1.600 dolar civarıydı ama evler yeniydi. Townhouse kiraları New Jersey’de 2.500 dolar civarıydı.

ABD ev kiralama
Irvine – Los Angelas’ta kaldığımız site, güneşsiz geçen gün sayısı çok azdı 🙂

Atlanta, bir zamanlar nispeten daha uygundu ama son zamanlarda yaptığı atakla çok büyüdü ve Mercedes gibi büyük firmaların merkezlerini taşıması ile emlak piyasasında artış gözlendi. İyi bir bölgede iki odalı yeni evleri 1.700 dolar civarına kiralamak mümkün.

ABD’de ev kiralarken nelere dikkat etmeli?

 • Aksi belirtilmemişse kiralayacağınız ev mobilyasız olacaktır ama beyaz eşyaların bir kısmı veya tamamının olma olasılığı yüksek. Şimdiye kadar kiraladığımız ve baktığımız evlerin hepsinde buzdolabı, bulaşık makinası, ocaklı fırın ve mikrodalga fırın vardı. Yeni evlerin çoğunda çamaşır ve kurutma makinası ya var ya da bağlantısı bulunuyor. Evde olup olmadığına dikkat edin, eğer sırf bağlantısı varsa ya almanız ya da kiralamanız gerekecek. Kısa süreli kalacaksanız kiralamak daha uyguna gelebilir. İkinci el düzgün makina bulma şansınız da yüksek. Taşınma sırasında taşımak yerine yeni evin durumuna göre Amerikalılar satmayı tercih eder.
Atlanta’daki evimizin mutfağı. ABD genelinde açık mutfak yaygındır.
 • Eski evlerde eski tip klimalar olur ama yeni evlerde hem ısınmada hem de soğutmada kullanılan bütün evde yer alan üfleme sitili klima sistemi vardır. İstediğiniz ısıya evi ayarlayıp ya soğutursunuz ya da ısıtırsınız. Çok hoşumuza giden bir sistem olmasa da onlarsız da olmuyor. Eğer müstakil ev veya townhouse kiralamayı düşünüyorsanız ve çoklu katlıysa klimanın ayarlamasının katlar için ayrı ayarlanabiliyor olmasına özen gösterin. Böylece katları kullanıp kullanmama durumunuza göre ısısını ayarlayabilirsiniz.
 • Evlerde gömme dolap veya giyinme odaları vardır, bu yüzden ekstra gardrop almanıza gerek kalmayacaktır. Kullanışlı olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Eyaletlerde evlerin halılı olup olmaması da değişiklik gösterir. Örneğin NJ’de bazı evler halı kaplı değildi ama odalarının %80’inin halı olma zorunluluğu olan apartman kompleksleri vardı. Böyle bir durumda halı almanız gerekecek. Eğer ev halılı ise sizden önce en son ne zaman değiştirildiğini sormayı unutmayın. Kaç yılda bir halıların değiştirildiğini sormak hakkınız, eğer zamanı gelmişse veya çok eski pisse talepte bulunabilirsiniz. Her yeni kiracıda yıkarlar ama halıların bir ömrü vardır ve ona uymaları gerekir.
 • Apartmanda garaj varsa ekstra ücret olup olmayacağını sorunuz.
 • Eğer kiralama süresinde kararsızsanız; kira kontratının bitiminden önce çıkarsanız (Lease break fee diye geçer) şartlarını sorun. Senelik kiralama rakamları kısa süreli kiralamaktan daha uygun olacaktır ve lease break fee ödeyerek erken çıkmak avantajlı olabilir. Hesabı size kalmış. Eğer böyle bir uygulamaları yoksa kontrattan önce çıkmanız halinde geri kalan kirayı ödemeniz gerekecektir. Townhouse ve müstakil evlerin şartları farklı olur, detayları sorun.
 • Müstakil evlerin içinde demirbaş olarak neler olduğuna dikkat edin.
 • Hangi ev tarzı olursa olsun, evde herhangi hayvan pisliği, haşerat ölüsü var mı kontrol edin veya sormaktan çekinmeyin. Kiralamayı düşündüğünüz siteler hakkındaki yorumları okuyun. Okul çağında çocuğunuz varsa evin bağlı olduğu okulların adını isteyin ve okulların puanlarını kontrol ediniz. Sayfalarında da yazacaktır.
 • Bazı eyaletlerde kiraya su dahildir, kira harici size ait ödemeler ne olacak? Spor salonu varsa ücretli mi değil mi? Bazı sitelerde gitmeseniz bile çok az bir rakam da olsa ödemeniz istenebilir. Bir kez NJ’de denk geldik. Onun haricinde spor salonları hep ücretsizdi.
 • Apartmanlarda, evlerde olacak ampül değişimine kadar her şeyden apartman yönetimi sorumludur. Eğer bir ampül yandı ve onu o şekilde bıraktınız çıkarken sizden ücretini talep ederler.
ABD ev kiralama
Kar yağdığında ortak alanların temizliği ve tuzlanması genelde yönetime aittir. Ama müstakil evlerde size ait olacaktır. – ABD ev kiralama
 • Güvenlik görevlisi olan apartmanların kiraları biraz daha pahalı olabilir ama güvenlik sorunu olan bir bölgede yaşamak zorundaysanız buna değecektir.
 • Kiralamak istediğiniz apartman hakkında yazılan yorumları okumayı unutmayın.  https://www.apartmentratings.com

Kira kontratlarını imzalarken nelere dikkat etmeli?

Kira kontratları o kadar uzun oluyor ki dikkatlice okumaya pek fırsatınız olmuyor. Kira kontratları yaklaşık bütün yönetimlerde aynıdır. İmzalamanız gereken yerleri size gösterirler ve siz imzalarsınız… Ama imzayı atarken yine de göz atmakta fayda var.

 • Kira rakamını, kiranın başlangıç ve bitiş tarihlerini kontrol ediniz.
 • Kira süresi bittiğinde; otomatik kira yenileme maddesine dikkat ediniz. Evden çıkmak istediğinizde yasal olarak ne kadar süre önce bildirmeniz gerekiyor, bu süre kontratta yazılmış olmalı. Genelde 2 aydır ve bu süreyi geçirirseniz kira kontratınız otomatik yenilenir. Kira kırma cezasını ödemeniz gerekebilir. Aynı şekilde yönetim de kira süreniz dolmadan önce yeni kira bedelini size yazılı bildirmesi gerekir.
 • Lease Break Fee bilgisi yazılmış mı?
 • Kapı, posta kutusu anahtarı ve varsa kapı giriş kartı kaç adet verdilerse yazılanla kontrol ediniz. Kira bitiminde tam teslim etmezseniz depozitonuzdan düşerler.
 • Evcil hayvanınız varsa onunla ilgili bilgiyi kontrol ediniz. Halı varsa evden çıkarken değiştirme rakamını sizden talep edebilirler. Beslediğiniz hayvanınızdan dolayı olabilecek bütün hasar, pire gibi durumlardan siz sorumlu olacaksınız, kontratta yazar.
 • Evdeki demirbaşların bozulması halinde normal şartlarda yönetim sorumludur, eğer müstakil ev tutuyorsanız detayları sorun ve şartları kontratta yazdırınız.
 • Evi kiraladınız genellikle 3 gün içinde eksikleri ile bilgileri yazacağınız bir form verirler. Gördüğünüz bütün eksikleri yazmayı unutmayın, bazen yerdeki bir çizik veya evdeki bir hasardan dolayı sizi sorumlu tutabilirler. Halılardaki lekeler dahil olmak üzere formu düzgünce doldurunuz.
 • İlk ödeme için banka çeki veya bankadan onaylı çek kabul ederler. Ödeme yaptığınıza dair makbuz almayı unutmayın. Apartman yönetimlerinin nakit istediğine denk gelmedik.
 • Vermiş olduğunuz depozite evden ayrıldığınızda hasar yoksa geri iade edilir. Bazı yönetimler bankada değerlendirip faizini de verirler.
 • Kira süreniz dolduğunda o sıradaki emlak piyasasına göre artış yapılacaktır.
Hoboken'dan Manhattan manzarası
Manhattan manzarasını en güzel izleyeceğiniz noktalardan biri New Jersey’deki Hoboken bölgesi…

Ayfer & Onur Öznar

Faceboook : AyferOnur Seyahatnamesi

Instagram : AyferOnur Seyahatnamesi

Youtube: AyferOnur Seyahatnamesi

 

14 Yorum

 1. Sıla Toker Sıla Toker

  Ev sistemini bu kadar iyi anlatan görmedim. Başlıklandırma, görsel destek, maddelendirme ve akıcılık gerçekten muazzam. Kitap yazmış ya da çok kitap okumuş kültürlü bir zihin ürünü. bravo.
  Sağlık ve eğitim konusunda da belki paylaşımınız vardır ama henüz bulamadım.

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar, teşvik edici yorumunuz için çok teşekkürler. ABD’deki sağlık ve eğitim sistemi ile ilgili henüz detaylı yazılarımız yok.

 2. aysu doğa aysu doğa

  Merhaba,
  Gelecek yıl için 1 yıllığına Washington DC’de taşınacağız ve burada uygun ev bulmak çok zor ayrıca kiralık daire için hangi sitelere bakmak, burada bakarken ne tür şeylere dikkat etmek gerekiyor?
  Bize ne önerirsiniz
  teşekkürler

  • ayferonur ayferonur

   Aysu Hanım Merhaba,
   Şimdiden hayırlı olsun, maalesef son yıllarda rakamlar daha da arttı 🙁 Yazımızda kiralama yapılabilecek sitelerin isimleri ve size verebileceğimiz tavsiyelerin hepsi var 🙂 (Apartments.com, zillow.com) Gitmeyi planladığınız bölgenin posta kodunu biliyorsanız arama bölümüne direkt yazıp aratabilirsiniz. O bölgede bulunan apartman veya müstakil evlerin listesi çıkar. Fiyata göre beğendiğiniz apartmanın direkt sayfasından da kendileri ile iletişime geçebilirsiniz. Evin beyaz eşyaları var mı, başvuru ücreti, depozito vs. bilgilerini görebilirsiniz. Bölgenin güvenirliğini kontrol etmeyi unutmayın. Selamlar…

 3. Zeynep Zeynep

  Merhaba , 13 yaşındaki yeğenim ny okula kabul edildi 8.sınıftan itibaren orada okuyacak F1 vizesi de alındı onun da benimde turistik vizelerimiz var birkaç yıldır ny yaz okuluna geliyorduk ny da ev kiralayabiliyormuyum birde faturaları nasıl adıma ypcm sonuçta turist vizem var bilginiz varmı yada yönlendirebileceğiniz biryer tşk
  Not:okula yatılı göndermiyoruz gündüzlü normal okul

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar,
   Yazımızdaki ev arama sitelerin birinden geleceğiniz bölgede ev aratacak olursanız, beğendiğiniz apartman yönetimine e-maille veya telefon açarak sorabilirsiniz. Her bölgeye göre değişiklik gösterebilir bizim de bu konuda bilgimiz yok.

 4. Jak Velini Jak Velini

  Merhaba AyferOnur;

  Önümüzdeki aylarda eşimle birlikte Atlanta’ya yerleşmeyi düşünüyoruz.Daha önceki ziyaretimizde Buckhead ve Vinings te bulunmuş ve beğenmiştik.Zaman sorunumuz nedeniyle etrflıca araştırma fırsatımız olmadı.Orada yaşayanlar olarak,bu iki bölgeye ilave başka yerleşim bölgesi öneriniz olurmu?

  teşekkür ederim.

  sevgiyle kalın.

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar, biz Dunwoody bölgesinde kalmıştık ve komşusu Sandy Springs, her ikisini de tavsiye ederiz. Özellikle çocuklu aileler için en ideal bölgeler Alpharetta, Johns Creek, Milton yani Atlanta’nın kuzeyi daha uygundur. Bu bölgelerin okulları genel olarak iyidir. Ayrıca Atlanta yazımızın yorumlarında da bazı bilgiler var. Şimdiden hayırlı olsun, sevgiler…

 5. Doğum yada başka sebeple yolunuz düşerse Houston Galleria’da ayni sitede Sahibinden 1+1 ve 2+1 full esyali kiralik daireler,kiraya elektrik,su,internet ve TV kablolu yayin dahil, Araba Kiralama secenekleriyle, arkadaş canlısı Türk komşu ve arkadaşlarla çok güzel vakit gecirebilir HEB supermarket,Galleria AVM vb birçok merkezi yere yakın olması hayatınızı çok kolaylaştiracaktir. Houston ziyaretiniz kesinlikle eşsiz bir deneyime dönüşecektir. irtibat: Handan Yolcu email: handanyolcu@yahoo.com– cep +1 713 5040236 http://www.houstondakiralikdaire.com

  • ayferonur ayferonur

   Handan Hanım Merhaba, umarız paylaşımınız birilerin işine yarar.

 6. Mehmet Mehmet

  Harikasiniz..2012 den bu yana sizin yazilarinizi takip ediyorum.

  • ayferonur ayferonur

   Beğenerek takip ediyorsanız ne güzel 🙂 teşekkürler. Sevgiler ve selamlar…

 7. Erkan Erkan

  Detaylı, çok faydalı bir yazı olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir