"Enter"a basıp içeriğe geçin

Amelia Adası Gezisi

1-001
Amelia Adası – Florida

Doğası ve tarihi şehir merkezi ile Florida’nın şirin sıcacık adası: Amelia Adası Gezi Notları

Florida eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan Amelia Adası‘na gitme fikri (Florida eyaletinin birçok bölgesini gezdiğimiz halde) geçtiğimiz yaza kadar aklımıza bile gelmemişti. Yazılarımızı takip eden bir takipçimiz mesajla bize ulaşmış ve yapacağı gezi rotası hakkında tavsiye istemişti. Seçtiği yerlerin arasında gitmediğimiz Amelia Adası’nı görünce bir an nasıl bir yer olduğuna dair bizde de merak uyandırdı.

Cumberland Adası‘na planladığımız gezimiz sırasında kalacağımız St. Marys bölgesine sadece 35 dk. uzaklıkta olması üzerine Amelia Adası’nı da plana dahil ettik ve iyiki etmişiz.

2-001
Turizm Ofisi – Amelia Adası

Cumberland Adası’nın güney komşusu Amelia Adası; şirin şehir merkezi, sahilleri, golf merkezleri ve doğal eyalet parkları ile herkese geniş bir yelpaze sunuyor. Özellikle tarihi şehir merkezini çok sevdik. Daha hareketli olan Cumartesi akşamı hem atmosfer olarak hem de eğlence bakımından gayet zevkliydi. Pazar günü ise şehir içi boştu. Küçücük şehir merkezinde restoran alternatifi çok fazla, ayrıca bazılarında canlı müzik olması da keyfinize keyif katacak.

3-001
Her daim canlı müzik olan mekanlardan biri…

Adada konaklama seçeneği fazla; otel ve bed & breakfastlara alternatif kamp yapmak da mümkün. Ama hafta sonları kamp alanlarında yer bulmak mümkün olmayabilir. Amelia Adasının kuzeyinde yer alan Fort Clinch State Park’ında kamp yapmak isterseniz yaklaşık 11 ay önceden yer ayırtmak gerekiyormuş. Denize yakın kamp alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, tarihi kalesi ve doğası ile gerçekten çok güzel bir eyalet parkı.

4-001
Fort Clinch State Park – Amelia Adası

Karşıdan karşıya kaplumbağa geçebilir, timsahları beslemeyin, sahil kuşları (shorebirds) dinleniyor rahatsızlık vermeyin gibi uyarı levhalarını ve doğadaki vahşi hayvanlar ile ilgili eğitici levhaları gördükçe buradaki eyalet parklarının düzenine bir kez daha hayran kaldık. Her şey nasıl da en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.

5-001
Shorebirds at Fort Clinch State Park

Adanın güneyinde Amelia Island State Park ve kamp yapılmayan ama doğal güzelliğin içinde farklı aktiviteler yapabileceğiniz birkaç eyalet parkı daha var. Sahilde ata veya bisiklete binmek eminiz keyifli olacaktır.

6-001
Amelia Island State Park – Amelia Adası

Amelia Island State Park’tan erişimi olan 1.6 km uzunluğundaki köprü (George Crady Bridge Fishing Pier State Park diye geçiyor) olta ile balık tutanlara ve izlemeye gelenlere açık. Bu bölge Florida’nın kuzeydoğusundaki en iyi balık alanlarından biriymiş.

7-001
George Crady Bridge Fishing Pier State Park

Amelia Adasının doğu tarafının büyük bir bölümü  ise halka açık plaj. Biz gittiğimizde şiddetli rüzgar vardı ve plajın nimetlerinden maalesef faydalanamadık. Sörfçüler ise dalgaların tadını çıkarıyordu, bize de onları fotoğraflamak düştü. Okyanus manzaralı oteller, bed &breakfastlar kalmak için çok davetkâr duruyordu.

8-001
Fernandina Beach – Amelia Adası

Amelia Adası ismi nereden geliyor?

Amelia Adası, Avrupa’dan ilk Fransızlar tarafından ziyaret edilmiş, İspanyollar tarafından geliştirilmiş ve İngilizler tarafından  da isimlendirilmiş. Ada, her bir dönemde farklı isimlendirilmiş ve en son İngilizler, Büyük Britanya kralı 2. George’ın kızı “Amelia”ın adını adaya vermişler ve bugün de geçerliliğini koruyor. 

Amelia Adası fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız… Amelia Adası Fotoğraflarımız

21 km. uzunluğundaki güzel plajları, tarihi şehir merkezi ve doğası ile kendini sevdiren bu şirin adanın yakınlarından geçiyorsanız uğramanızı tavsiye ederiz…

Amelia Adası Yeme-İçme-Eğlence

Adanın merkezinde Centre caddesi boyunca ve ara sokaklarında her tarz restoran alternatifi var. St. Marys Nehir kıyısında bulunan Brett’s Waterway Cafe özellikle gün batımını izlemek için tavsiye edilmiş. Mekanların bir kısmında canlı müzik olduğundan dolaşırken kulağınıza müzik sesleri gelecektir, eğer böyle bir yeri tercih ederseniz sesi izlemeniz yeter…

9-001
Salty Pelican Bar & Grill’den Gün Batımı…

Biz Cumartesi akşamı “Ciao Italian Bistro” isimli İtalyan restoranında pizza yedik. Pizzası çok güzeldi ama servis maalesef çok ağırdı ayrıca rakamlar da genel olarak biraz yüksekti. İkinci akşam ise gün batımından önce gelerek “Salty Pelican Bar & Grill’in üst katından gün batımı manzarası eşliğinde yemeğimizi büyük bir keyifle canlı müzik dinleyerek yedik. Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle karidesli tacolarını çok beğendik. Fıçı biralar 5 dolar, taco 12 dolar, sandviç menüleri 15 dolar ve bu fiyatlara %7 civarı vergi ilave ediliyor.

10-001
Salty Pelican Bar & Grill – Amelia Adası

 

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir