"Enter"a basıp içeriğe geçin

Machu Picchu Gezi Rehberi

Machu Picchu - Peru
Machu Picchu – Peru

Gizemli Bir Dünya Harikası; MACCHU PİCCHU

Machu Picchu, senelerdir görmeyi hayal ettiğimiz Dünya harikalarından biriydi. Bir hayalimizi daha gerçekleştirecek olmanın verdiği sevinç ile Cuzco’ya 4 Eylül günü Lima’dan LAN Peru havayolları ile geldik. Poroy – Aguas Calientes arası gidiş-dönüş için Vistadome trenini seçtik ve biletlerimizi Peru Rail’in internet sayfasından aldık. 5 Eylül sabahı 06:53’de Poroy’dan hareket edecek trenimiz için erkenden tren istasyonuna taksi ile geliyoruz. Trende ücretsiz sabah kahvaltı ve içecek servisi yapılıyor, fena değildi. Başka ikramları olmadığı için yanınızda su bulundurursanız iyi olur. Kahvaltıdan sonra yüzünde maske ve yerel kıyafetler içinde bir kişinin otantik dans gösterisi oluyor, açıkcası çok ilgi çekici değildi. Daha sonra Alpaca yününden yapılmış bay bayan giysi ürünlerinin çalışan personel tarafından sunulduğu defile yapılıyor ve elbette akabinde satış yapıldı. Bu tarz kazakları Peru’nun birçok yerinde çok daha uygun fiyata alabilirsiniz, hemen almamanızı tavsiye ederiz. Biz trende satılan bir tane kazak fiyatına Cuzco’dan Puno’ya giderken 3 adet aldık. Urubamba Vadisinin ve nehrinin eşsiz manzaraları eşliğinde yaklaşık 3,5 saat süren bir yolculuktan sonra Aguas Calientes kasabasına geldik.

Unesco Dünya Mirası ve Dünyanın Yedi Harikasından biri: Machu Picchu
Unesco Dünya Mirası ve Dünyanın Yedi Harikasından biri: Machu Picchu

Aguas Calientes kasabası Machu Picchu için son durak. Trende ABD’li bir çift ile karşılıklı seyahat ettik ve güzel bir sohbet ayrıca müthiş manzaralar eşliğinde yolculuğun nasıl geçtiğini anlamadık. Trende Machu Picchu’ya doğru giderken sol tarafta oturursanız manzaraları çok daha güzel izleyebilirsiniz.

Vistadome Trenden Manzara
Vistadome Trenden Manzara

Hostelimize gidip çantalarımızı bırakıp, yanımızdaki sandviçleri öğlen yemeği olarak yedikten sonra hedefe ulaşmak için kendimizi hostelden dışarı attık. Kaldığımız hostel ile ilgili bilgileri Aguas Calientes yazımızda okuyabilirsiniz. Kasaba zaten çok küçük, merkezindeki turizm ofisinden Machu Picchu biletlerimizi alıp hemen otobüs durağına gittik. Otobüs biletlerini hemen durağın yanındaki gişeden temin edebilirsiniz. Aguas Calientes kasabasından Machu Picchu girişine yaklaşık 30 kişilik mini otobüsler ile çıkılıyor.

Machu Picchu Otobüsleri
Machu Picchu Otobüsleri

Otobüsler yaklaşık olarak dolunca kalkıyor ve yolculuk 25 dakika kadar sürüyor. Otobüs ile Machu Picchu girişine doğru çıkarken Machu Picchu’nun bulunmasının neden bu kadar zor olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Machu Picchu Yolu
Machu Picchu Yolu

Machu Picchu Giriş

Giriş kapısına yaklaştığınızda etrafınızı yerel rehberler sarıyor. Biz özel rehber almadık; çünkü içeride birçok grubun rehberine denk gelinebiliyor ve anlattıklarını dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca Machu Picchu ile ilgili araştırma yapar, yazılanların bir kopyasını yanınıza alırsanız rehberlerin de çok farklı anlatmadıklarını görüyorsunuz. Bu arada genelde rehberlerin İngilizceleri çok iyi değil, İspanyolca rehber eşliğinde gezecekseniz ayrı.

Machu Picchu

Machu Picchu

Şehrin girişinde hemen sol taraftan yukarıya doğru yürüdük, 5-10 dakikalık bir tırmanıştan sonra gözlerimiz yukarıda ilk Machu Picchu ziyafetini yaşıyor. Hava güneşli ve açık, karşımızdaki manzara inanılmaz etkileyici. Sanki zaman duruyor o anda ve kendinizle başbaşa kalıyorsunuz, gözünüz manzara harici hiçbir şeyi görmez oluyor ve sizi yaşamadığınız o yıllara götürüyor.

Hemen birkaç fotoğraf çekiyoruz ve biraz daha yukarıda gördüğümüz Guardian House denilen bölüme çıkıyoruz. Hemen bu bölgenin sol tarafında herkesin hoplayıp zıplayıp fotoğraflar çektiğini görüyoruz. Burası herkesin aşina olduğu Machu Picchu fotoğraflarının çekildiği yer anladığımız kadarıyla… Biz de onlarca kez deklanşörümüze basıyor ve anın tadını çıkarıyoruz… Daha sonra hemen aşağıdaki teraslarda çimlerin üzerine yayılıp müthiş manzarayı izliyoruz.

Machu Picchu
Machu Picchu

Günün devamında tapınakları, terasları, şehrin her yerini arşınlıyor, bol bol fotoğraf çekiyor ve ara sıra rehberlere kulak kabartıyoruz. Akşama doğru ayrılıyoruz ve bir hayalimizi daha gerçekleştirmenin verdiği keyif ile girişteki kafede biramızı yudumluyoruz. Daha sonra otobüs ile şehre inip ertesi günün biletlerini alıyoruz. Maalesef biletler günlük ama bir gün önceden alabiliyorsunuz. Daha sonra Temmuz 2011 yılında günlük girişlerin 2500 kişi ile sınırlandığını okuduk.

Machu Picchu ile ilgili tüm detaylar Vikipedia’da olduğundan şehir ile ilgili ne zaman kurulmuş, neden kurulmuş, kim bulmuş gibi detayları yazmaya gerek durmuyoruz. Şehirde inanılmaz mistik bir güç var ve şehre bakarken, dolaşırken bunu hissedebiliyorsunuz. Belki de çok uzun bir yol gelmenin, bir Dünya harikasını görmenin vermiş olduğu heyecan da diyebilirsiniz; ancak kesinlikle görülmesi gereken bir yer olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.

Machu Picchu

Ertesi günü amacımız Wayna Picchu’ya çıkmak, ilk 400 kişiye izin verildiği için Aguas Calientes’deki otobüs durağında sabah 4:30 civarı sıraya girmek gerektiği konusunda öneride bulunuyorlar. Bu arada Machu Picchu saat 06:00 da açılıyor ve ilk otobüs 05:30 gibi hareket ediyor. Machu Picchu’nun girişinde yeniden sıraya girilip ilk 400 kişiye numara veriliyor. Wayna Picchu’ya 200 kişilik iki grup halinde saat 07:00 ve 10:00 da çıkılıyor ve saat 13:00 de kapanıyor. Biz de sabah 3:45 de uyanıyoruz ancak bir sürpriz ile karşılaşıyoruz. Dışarıda inanılmaz sağanak yağmur var, yedek giysi ve ayakkabımız olmadığı için isteksiz olarak tekrar yatıyoruz.

Sabah kalktığımızda hala yağmur devam ediyor, kahvaltımızı ettikten sonra otobüs durağına gidiyoruz ve ikinci çıkışımızı gerçekleştiriyoruz. Şehirde biraz gezdikten ve dinlendikten sonra Intipunku’ya (sungate) yürüyoruz. Yürüyüş boyunca manzara inanılmaz güzel. Daha sonra İnka köprüsüne doğru devam ediyoruz ancak aklımıza ögleden sonra kalkacak trenimiz geliyor. Saati ögrendiğimizde ise yürüyüşümüze devam etmemizin riskli olacağına karar verip İnka köprüsünü göremeden geri dönüşe geçiyoruz.

Wayna Picchu
Wayna Picchu

Tren istasyonuna geldiğimizde ise trenin bizim biletimizdeki saatten bir saat sonra kalkacağını öğrenince başımıza kaynar sular dökülüyor. Acelecilik yapıp bileti iki ay önceden aldığımız için tren saatinin değişmiş olduğundan haberimiz yok. Bizim aklımıza tren saatini kontrol etmek gelmedi, Peru Rail’de herhangi bir bilgi göndermediği için erkenden tren istasyonuna gelmiş olduk. Etrafımızda ıslak, hapşıran, burnunu çeken, kolu bacağı yaralı gezginleri gördükçe sabah Wayna Picchu’ya çıkmama kararımızın ne kadar doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Daha gezimiz bitmedi ve hastalık, sakatlıkla gezimizi berbat etmeye hiç niyetimiz yok, zaten sayılı günler…

Machu Picchu
Machu Picchu

Trenle dönüş yolumuzda Brezilyalı bir çiftle karşılıklı oturuyoruz. Bilete dahil olan yemek servisi yapılıyor, basit ama lezzetli, isterseniz yanında ekstra ödeyerek alkollü veya gazlı içeceklerden alabiliyorsunuz. Küçük şişe şarap 30 soles. Brezilyalı çift ile futbol, ekonomi, Machu Picchu ve Peru üzerine sohbet ederken, trenimiz anlamsız bir şekilde duruyor. Yarım saat sonra toprak kayması olduğunu ögreniyoruz. Yaklaşık 2,5 saat kadar trende yolun açılmasını bekliyoruz, dışarısı zifiri karanlık, maalesef bu sürede ne içecek ne de yiyecek ikramı yapılıyor. Bir süre sonra trende para ile bile alacağımız içecek kalmadı, neyse ki yanımızda yeterli suyumuz var.

Biraz uyuklama biraz sohbet şeklinde vaktimizi geçiriyoruz. Trenimiz çok yavaş bir şekilde hareket etmeye başlıyor, toprak kaymasının olduğu yerden geçerken trende hepimizin sol tarafa geçmesini istiyorlar. Çok ağır bir şekilde bu bölgeyi sorunsuz geçiyoruz. Bu sırada Peru Rail’in çalışanlarını görüyoruz. Trende herkes ekibi alkışlıyor, büyük bir özveri ile yolu açtıklarını etrafı görünce anlıyoruz. Geç de olsa Poroy istasyonuna geliyoruz ve aklımız Machu Picchu’da taksi ile Cuzco’daki otelimize gidiyoruz.

Machu Picchu fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Machu Picchu giriş bilgileri, ulaşım ve tavsiyeler (Eylül 2010)

 •  Poroy – Aguas Calientes arası Vistadome tren kişi başı gidiş–dönüş 142 dolar
 •  Cuzco otel – Poroy arası gidis-dönüş kişi başı 10 dolar (30 Soles)
 •  Machu Picchu giriş bileti 126 Soles (yaklaşık 40 dolar – bir günlük fiyat)
 •  Aguas Calientes ile Machu Picchu arası gidiş-dönüş otobüs ücreti 14 dolar (yaklasik 40 Soles)
 •  Machu Picchu Saatleri 06:00 – 18:00.
 • Biz 2010 yılı Eylül ayında gittik. Fiyatların o döneme ait olduğunu hatırlatalım.
 •  Machu Picchu girişinde bilet satılmıyor, bileti mutlaka Aguas Calientes kasabasının merkezindeki turizm bürosundan almak gerekiyor. Günlük ziyaretçi sayısı Temmuz 2011 tarihinde 2500 kişi ile sınırlanmış.

  Machu Picchu
  Machu Picchu
 • Machu Picchu’da girişten önce ve sonra çantaları bırakabileceğiniz yerler var. Girişten öncekine bırakırsanız 5 Soles, girişten sonrakine bırakırsanız 3 Soles.
 • Machu Picchu için en iyi dönemin Mayıs – Ağustos arası (yağmur dönemi değil) olduğunu öğrendik.
 • Yağmur olasılığına karşın yağmurluk, yedek kıyafet ve ayakkabı götürmekte fayda var.
 • Güneş kremi ve sivrisinek kovucu yanınızda bulundurarsınız iyi olur. Kapalı havada bile nasıl yandığınızı farketmiyorsunuz.
 • Machu Picchu’ya girişten önce tuvaletler var. Girişi 1 Soles. Tuvaletlerde, tuvalet kağıdı yok ama parayı ödediğiniz yerde var ve koparıp yanınıza alabiliyorsunuz.
 • Machu Picchu’nun içinde su, yiyecek vs. hiçbir şey yok, aklınızda olsun girmeden önce bütün ihtiyaçlarınızı gideriniz. Yanınıza yiyecek ve içecek alabilirsiniz. Machu Picchu’nun tek oteli olan Machu Picchu Sanctuary Lodge’de yemek yiyebilirsiniz.
 • Wayna Picchu’ya çıkmaya niyetliyseniz sağlık şartlarınızın buna izin verip vermeyeceğinden emin olun.

 

 

5 Yorum

 1. İbrahim ANAÇALİ İbrahim ANAÇALİ

  Tam bir gezgin yazısı olmuş, teşekkürler!

  • ayferonur ayferonur

   Çok teşekkürler İbrahim Bey, selamlar…

 2. Yazınızda her detayı vermeniz gitmek isteyenler için çok iyi bir rehber olmuş bence.Yaşadıklarınızdan yola çıkarak,gitmeden önce mutlaka göz ününde bulunduracağım yeni bilgiler öğrendim.Teşekkürler 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Yorumunuz için çok teşekkürler. Umarız bilgilerimizin faydası olur ve siz de keyifli geziler yaparsınız. Gezilerimize çıkmadan önce araştırdığımız detayları elimizden geldiğince yazılarımızda paylaşmaya çalışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir