"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kayaköy

Kayaköy
Kayaköy – Türkiye

Fethiye’de Bir Hayalet Kasaba: KAYAKÖY

Fethiye ile Ölüdeniz arasında yer alan Kayaköy, tarihi MÖ 3000’lere dayanan bir antik şehirdir. Mevcut kalıntılarda bu tarihlere kadar giden buluntu henüz bulunamamış. Antik dönemde şehrin ismi Karmylassos’imiş. Rumların Levissi diye adlandırdığı şehir, 1923’deki nüfus mübadelesi döneminde Rumların Yunanistan’a gitmesiyle terk edilmiş. Yunanistan’dan gelen Türkler ise tarım ile uğraştıklarından kısa bir süre sonra şehirde yerleşime devam etmeyip ovaya yayılarak yaşamlarını devam ettirmişler.   Buradan göçen Rumlar ise Yunanistan’da Nea-Levissi’yi (Yeni Kayaköy) kurup kültürlerini devam ettirmişler.

Kayaköy

Günümüzde, yamaçların alt kısmında kalan bazı evler restore edilerek turizme kazandırılmış. Evlerin hemen hemen çoğu ise tarihi alan içerisinde kalıyor. Giriş ücreti kişi başı 6 TL (Ekim 2018) ve müze kartınız varsa ücretsiz. Hatta buradan müze kartı dahi çıkarabiliyorsunuz.

Taş binaların arasında dolaşabiliyorsunuz…

Maalesef 2 katlı olarak yapılmış olan evlerin şu anki durumu pek iyi değil. Geriye çok fazla bir şey kalmamış. Çatılar yıkılmış, duvarlar ise harabe haline gelmiş. Evler; eğimli araziye uyumlu, birbirlerini manzara ve ışık açısından engellemeyecek şekilde yapılmış. Evlerin yanında, 14 şapel, 2 kilise, 2 okul binası ve 1 gümrük binası bulunmaktadır. Mimari açıdan incelendiğinde günümüz evlerinden daha iyi düşünülerek yapıldığı kesin.

 

Kayaköy - Türkiye
Kayaköy’e genel bakış…

Kayaköy’de Nerede Kalınır?

Köyün içinde kalacak çok fazla yer mevcut. Pansiyon, apart otel, otel bulmak zor olmayacaktır. Ovacık, Fethiye veya Ölüdeniz’de de kalıp Kayaköy’ü günübirlik ziyaret etmek mümkün. Aracanınız yoksa, Fethiye eski garajından  minibüsler çalışıyor.

Biz, arkadaşlarımız Arzu ve Aydın’ın (Elgezenleryolda) tavsiye ettiği  Han Pansiyon’un bahçesinde kamp yaptık. Ekim ayında gecesine kişi başı 30 TL ücret ödedik. Fiyatların biraz pahalı olduğunu hatırlatalım. Oda-kahvaltı odaları iki kişi için gecesi; 250TL’ydi. Kaldığımız diğer yerler ile kıstas ettiğimizde bu dönem için biraz yüksek bulduk.

Han Pansiyon

Eğer yolunuz Ölüdeniz veya Fethiye’ye düşerse Kayaköy’ü mutlaka ziyaret edin. Köyün ortasında yer alan kahvede güzel bir kahve veya çay içebilirsiniz. Kahvelerimizi yudumlarken yanımızdaki masada oturan motokros turuna katılmış grubun rehberi ile de sohbet ettik. Etrafta böyle bir aktivitenin de yapıldığını öğrenmiş olduk.

Köyün güzel kahvehanesi

Sadece köyü gezmekle kalmayıp köyün içinden geçen Likya Yolu ile Ölüdeniz veya Soğuksu Koyu’na yürünebilir. Soğuksu Koyu’na Fethiye’den tekne turları da düzenleniyor. Kanada gibi uzak ülkelerden bile ziyaretçi geldiğini görmek bizi sevindirdi ve umarız ülkemiz hak ettiği bilinçli turistler tarafından daha fazla talep görür…

Ayfer & Onur Öznar

Faceboook : AyferOnur Seyahatnamesi

Instagram : AyferOnur Seyahatnamesi

Youtube: AyferOnur Seyahatnamesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir