"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tequila

dscf2689Sabah Libertad’ın zincir bakımını yaptıktan sonra Tequila şehrine doğru yola çıkıyoruz. Otobanlara bol bol para ödeyerek tekilanın üretildiği bu sevimli şehre öğleden sonra varıyoruz. Kalmayı planladığımız Rubio oteli beğenince hemen yerleşip tekila üretim tesislerine yapılan turlardan birine katılmaya karar veriyoruz. Otelin kendi üretim tesisleri varmış ve tabii ki tur da var. Tura katılmak için şehir meydanına gittiğimizde güzel bir tesadüf bizi bekliyor. Baja’da yollarımızın ayrıldığı Lea ve Gadi’ye denk geliyoruz. Yanlarında da birkaç gün önce tanıştıkları Avustralya’da yaşayan İran asıllı Pejman var. Grup gittikçe genişliyor 🙂 Lea ve Gadi erken geldikleri için tura katılmışlar ve ayrılacaklar ama Pejman bizimle birlikte tura katılmaya karar veriyor.

Tequila
Tequila

Tura katılanların biz hariç hepsi Meksikalı, rehberin İngilizce biliyor olması bizim açımızdan süper oldu. Her iki dilde de açıklamalar yapıyor. Tekilanın ana maddesi ananasa benzeyen Agave meyvesiymiş. 270 çeşidi varmış ve Tekila için özellikle Agave Blue meyvesi işleniyormuş.

Rubio Tekila Fabrikası
Rubio Tekila Fabrikası

Meyve 6-8 yılda büyüyormuş. 2500 yıl önce yerliler bu meyvenin farklılığını fark ediyor ve alkol üretiyorlar ama İspanyollar gelene kadar damıtamadıkları için lezzetli değilmiş. Bitkinin yaprakları ise evlerin çatıları için kullanılıyormuş.

Tekila
Tekila

Tequila şehrinde 37 tane üretim yapan firma var. Gezdiğimiz Rubio firması günde 30.000 lt üretim yapıyormuş ve bunun 18.000-24.000 lt arasındaki kısmını Las Vegas’a satıyormuş. Jose Cuervo firması en büyüklerden biri ve günde 200.000 lt üretim yapıyormuş.

Tekila
Tekila

Tur, tekila tadımından sonra şehir içinde biraz dolaştırıp meydanda son buluyor. Pejman da Guadalajara’da kalacak yerini ayarladığından akşam yemeğinden sonra bizden ayrılıyor.

Tequila
Tequila

Güler yüzlü insanları ve sıcak ortamı ile şehir hoşumuza gidiyor. Eh, tabii ki tekila sevgisinin etkisi de olmuştur 🙂

Tekila Müzesi
Tekila Müzesi

Tekila turlarından birine veya birkaçına katıldıktan sonra tekila müzesine de uğranabilir. Kişi başı sadece 15 peso.

(ENG)

Today, we are planning to be at Tequila. We used mainly toll roads to reach Tequila. We are staying at Rubio Hotel and they do have their own factory distillery tours. We have a discount as well. We walked to the main square before the tour and saw Gadi and Lea’s motorcycle. We are happy to see them. They are going to Guadalajara and we will meet tomorrow night for dinner.

We met with another rider Pejman from Australia. He shipped his bike to USA and going South America. He joined us for Tequila tour as well. Our guide speaks both Spanish and English for us. They do use Blue Agave plant to make Tequila. There are 37 companies produce Tequila in the town.

Tequila Museum
Tequila Museum

As an example; Rubio produces 30.000 liters and exporting between 18.000-24.000 liters to Las Vegas daily. Jose Cuervo produces around 200.000 liters daily. You can take different kind of tours while you are in the town. Don’t forget to stop by Tequila museum. Entrance fee 15 pesos.

Tequila
Tequila

We had dinner with Pejman and he left for Guadalajara. We will meet with him tomorrow as well. We drunk coffee with Tequila as well. It’s a very welcoming town. People are very nice. We started to like and enjoy more of Mexico finally. Don’t miss this town.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir