"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cancun Gezisi

Cancun - Meksika
Cancun – Meksika

 

Karayip Denizi ile ilk Buluşma: CANCUN

Masmavi denizi, bembeyaz incecik kumlu plajları, güneşi, eğlencesi, alışveriş mağazaları ve özellikle herşey dahil tesisleri ile yılda 4 milyon turisti çeken Cancun gerçekten bu ilgiyi hakediyor. 2002 yılındaki düşüncemiz bu yöndeymiş. Motosiklet ile yaptığımız gezide Cancun yerine Playa del Carmen’de 2 gün kaldık ve Cancun’dan daha fazla beğendik. 

Kasım 2002 yılında “Liberty Tur” aracılığıyla gittiğimiz Cancun’da 4 gece 5 gün kaldık. Meksika vizemizi ABD’de New York’daki Meksika Konsolosluğu’ndan aldık ve işlemler iki saat bile sürmedi. Meksika, bizim gittiğimiz dönemde geçerli ABD vizeniz olsa bile T.C.pasaportlulardan vize istiyordu. Şimdi bu uygulama kalkmış ve geçerli ABD vizesi olanlardan 30 güne kadar kalışlarda artık vize istemiyor. Vize sırasında otel ve uçak rezervasyon bilgileri istendiği için mecburen bir turizm acentası ile yerimizi ayarlamak zorunda kalmıştık.

Cancun hotel-1
2002’deki fotoğraf makinamızın kalitesi ile bu güzellikler ancak bu kadar yansıtılabiliyor 🙁

Pakette; herşey dahil otel, uçak ve Cancun havaalanı-otel-havaalanı arası transfer dahildi. Ayrıca otelin düzenlediğii istediğimiz iki turu da seçebilecektik. İki kişi için 2200 dolar civarı ödemiştik diye hatırlıyoruz. Özellikle tatil dönemlerinde ABD’den Cancun’a uçak biletleri genelde yüksek oluyor seçtiğimiz acenta charter uçak ayarladığı için daha uyguna geldi.

Cancun hotel-12
Kaldığımız odamızın manzarası…

Cancun’a Ne Zaman Gidilmeli?

Bütün yıl boyunca havası sıcaktır, özellikle Şubat-Mayıs ayı başları en kuru dönemidir. Mayıs-Aralık aylarında ise tropikal yağmurları ile her an karşılabilirsiniz. Ayrıca Ağustos-Kasım aylarının kasırga dönemi olduğunu ve Cancun’un da Karayiplerde kasırga bölgesinde kaldığını da unutmamak lazım. 1988 yılında en etkili kasırga “Gilbert” olmuş ve oteller yeniden inşa edilmek zorunda kalmış. Daha sonra da 2005 ve 2007 yılındaki kasırgalar etkili olmuş ama otel bölgesi 1988 yılındaki gibi etkilenmemiş. Şansımıza bir iki saatlik hafif yağmurlar harici sağanak yağmur ile karşılaşmadık.

Canlı Cancun merkezinden...
Renkli Cancun merkezinden…

Kaldığımız süre kısıtlı da olsa hem şehir merkezini gezmeye hem de Chichen Itza Antik Kenti görmeye fırsatımız oldu. Bir gece de kaldığımız otelin organize ettiği şehir merkezindeki eğlence yerlerinden birine gittik. İçtiğimiz tekilaların sayısını hatırlamıyoruz ama ertesi sabah katılacağımız tura maalesef geç kaldık. Böylece iki yerine tek tura katılabildik 🙂

Cancun Downtown-7
Cancun merkezden…

Kalınacak en ideal yer; “Hotel Zone Cancun” diye geçen her kesime uyacak otel veya herşey dahil tesislerin olduğu otel bölgesidir. Oteller ile şehir merkezi arasında en ucuz ve kolay ulaşım aracı otobüstür. Taksi de bizim gittiğimiz zaman pahalı değildi. Genel olarak tehlikeli bir durum ile karşılaşmadık. Şehir merkezi ve otel bölgesi güvenlidir.

Cancun hotel-10
Hotel Zone Cancun

Cancun Gezilecek Yerler

 Chichen Itza Antik Kenti: Chichen Itza (ya da okunuşuyla Çiçen İtsa), Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir Maya kentidir. Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. 7 Temmuz 2007’de seçilen Dünyanın yeni yedi harikasından biridir. Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği 30 metredir.

Mexico chichen itza-3
El Castillo Piramidi (Kukulkan) – Chichen Itza Antik Kenti

Biz otelin organize ettiği tura katıldık ve otobüs ile yaklaşık 2,5 saatlik yolculuktan sonra varmıştık. El Castillo piramidine çıkılabiliyordu ama yeni giden arkadaşlarımızdan artık çıkılmasına izin verilmediğini öğrendik.  2006 yılında bir kişinin düşüp ölmesi sonucunda kapatılmış diye okuduk. Yolculuğumuz sırasında geçtiğimiz kasabalar gözümüze çok da tekin gelmedi. Giderken öğle yemeği için uğradımız otelin açık büfe menüsünden ise sinekler yüzünden bir şey yiyememiştik. Bira ve çikolata ikilisi kurtarıcımız olmuştu.

Mexico chichen itza-4
Chichen Itza Antik Kenti
Mexico chichen itza-5
Chichen Itza Antik Kenti

 Tulum Antik Kenti: Cancun’un 128 km güneyinde kalan Tulum, aynı anda hem Maya kalıntılarını göreceğiniz hem de dalış yapabileceğiniz tarihi bir yerdir. Maalesef biz bu turu kaçırdık.

– Xcaret Eğlence Parkı: Detaylı bilgi için linki tıklayınız, Xcraret . Günübirlik turla gidilebilir.

Cenoteler: Yucatan bölgesinde bulunanan yeraltı mağaraları kesinlikle görülmeye değer. Bu mağaralarda tüplü dalış veya şnorkel yapma imkanı da var. Mayalarda cenoteler çok önemliymiş, Maya şehirleri genellikle su kaynağı olarak kulanılan cenote’lerin etrafına kurulmuş. Biz maalesef kısa zamanda fırsat yaratıp gidemedik.

Cenote
Cenoteler (fotoğraf alıntıdır)

 Cozumel Adası: Cancun’un 71 km güneyinde kalan Cozumel Meksika’daki en büyük adadır. Bu gezimizde gitmeye zamanımız olmadı ama daha sonra yaptığımız gemi gezisinde uğranılan limanlardandı ve çok güzel bir gün geçirdik.

Cancun’da alışveriş için ideal yerler “La Isla Shopping Village” ve “Kukulcan Plaza” alışveriş merkezleridir (notlarımız 2002 yılından). Hediyelik eşya için ayrıca şehir merkezindeki dükkanlara bakılabilir.

Herşey dahil otelde kaldığımız için herhangi bir restoranı denemedik. Ama hem otel bölgesinde hem de şehir merkezinde alternatif çok fazla.

Dady Rock Bar ve Club: Kaldığımız otelin düzenlediği organizasyon ile gitmiştik. Mekan güzel ve süper eğlenmiştik. Bizden sonra giden arkadaşlarımızdan şehir merkezindeki eğlence yerlerinin pahalanmış olduğunu duyduk.

Cancun Konaklama ve kaldığımız otel hakkındaki düşüncelerimiz

Hotel Zone Cancun” diye geçen her kesime uyacak otel veya herşey dahil tesislerin olduğu otel bölgesi kalmak için en ideal yer olacaktır. Bizim kaldığımız otel de bu bölgedeydi.

Cancun Palace: Liberty turdaki personel evlilik yıldönümümüzün yakın bir tarihte olduğunu öğrenince bize özel deniz manzaralı bir oda ayarlamıştı. Odamıza girdiğimizde ise meyve sepeti, şampanya ve harika bir Karayip deniz manzarası ile karşılaşmıştık. Otel ve personelinden genel olarak mennun kaldık. Yemeklerde özellikle deniz ürünleri güzeldi. Bir akşam yerel halk dansları gecesi düzenlediler ve çok zevkli geçti.

Maya Dans gösterisinden...
Maya Dans gösterisinden…
Maya Dans-11
Maya gecesinden…

Tekilanın her çeşidini ve tekila ile yapılan bütün kokteyleri deneme şansımız oldu.

6 Yorum

  • ayferonur ayferonur

   Teşekkürler. Size de bloğunuzda başarılar, emeğinize sağlık…

 1. Osman Osman

  Mısır piramitlerinden sonra en çok ilgi çeken ikinci piramit Kukulkan Piramidi. Etkileyici bir yapısı var.

  • Ayferonur Ayferonur

   Kesinlikle…Mısır ve piramitleri de en kısa zamanda görmeyi çok istiyoruz.

 2. Cancun hakkında sizin yazınız sayesinde bilgim oldu.Daha önce burası ile ilgili gezi yazısı okumamıştım.Çok teşekkürler 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Rica ederiz, ne güzel yeni bir yer ile sizi tanıştırmışız 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir