"Enter"a basıp içeriğe geçin

Seattle – San Diego Yol Notları

Seattle – San Diego  Arası Yol Notları 

Updates Between Seattle – San Diego, USA

Seattle – San Diego, ABD arasındaki yol notlarımızı hem Türkçe hem de İngilizce okuyabilirsiniz.

You can read our road trip notes from Seattle to San Diego in Turkish and English below.

Our route is at the end of the updates.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

40.Gün / 40th Day (TUR / ENG)

Vancouver – USA Border – Seattle

14 August/Ağustos 2016

Bugün yeniden ABD’de topraklarına giriş yapacağız. Kaldığımız evde iki Azeri petrol mühendisi de kalıyor ve onlarla kısa da olsa biraz sohbetimiz oluyor. Yola çıkmadan önce İsmail elinde bir bardak su kapının önünde bizi bekliyor. Biz de adettir arkanızdan dökeceğim diyor. Ah, ne güzel ortak adetlerimiz var keşke hiç kaybetmeden yaşasak. Koreli ve Azeri dostlarla vedalaşıyoruz. Yarım saat sonra sınıra yaklaşıyoruz.

Pasaport kontrolde yine aynı sorular; yanınızda yiyecek, silah, alkol, uyuşturucu vs. var mı kolay bir geçişle yeniden ABD’deyiz. Bu gece kalacak yerimiz baştan belli 🙂 Atlanta’dan bir arkadaşımız iki yıl önce Seattle’a taşınmıştı ve onun davetlisiyiz. Gps’e adresini girip yola devam. Eh, birazcık trafik mi var derken biraz da yol yapım çalışması ile Naim’in evine varıyoruz.

Seattle 88 miles
Seattle 84 miles

Seattle yağmuru ve puslu havası ile ünlüdür ama şansımıza açık masmavi bir gökyüzü ile bizi karşılıyor, ısı da süper… Sağ olsun Naim dört dörtlük hem ev sahipliği hem de rehberliği ile işimizi çok kolaylaştırıyor. Akşam ve ilerleyen günlerde yapılacaklar ile ilgili tavsiyeler, plan hazır. Starbucks’ın merkezi Seattle olunca ilk gezimiz Starbucks’ın en son açılmış ve dünyada tek olan özel mağazasına gidiyoruz.

Seattle Starbucks
Seattle Starbucks

Naim tam bir kahve uzmanı, bize her şeyi en ufak detayına kadar anlatıyor. Kahvelerin kavrulma farkı, yüksekliğin etkisi vs. aslında bu mağazası haricinde Starbucks’ın diğer mağazalarında servis ettikleri kahvelerin lezzetlerinin pek iyi olmadığı hakkında uzun uzun anlatıyor. Artık bizim de bakış açımız değişti ve bilgiler sayesinde içerken sanki daha mı bilinçli olduk 🙂

Starbucks ziyaretinden ve kahve tadımından sonra Alki plajına doğru gidiyoruz. Bu bölge hem gün batımını hem de Seattle şehir manzarasını izlemek, fotoğraflamak için süper bir lokasyon.

Alki Beach
Alki Beach

Şansımıza hava açık ve nefis bir gün batımı oluyor. Yemek yediğimiz Hawaii restoranın (Ma kai) ortamını ve yemeklerini de beğendik. Senelerdir ABD’de yaşayıp ilk defa Seattle Cider birasını da denedik, bizim hoşumuza gitti biraseverlere tavsiye ederiz. Yemek, gün batımı tamam bir de tepeden şehir manzarasını izlemek var diyerek gece en güzel Seattle’ın fotoğraflandığı Kerry Park’a gidiyoruz. Gün uzun ama bir o kadar da keyifli geçiyor…

Seattle from Kerry Park
Seattle from Kerry Park

Today, we are crossing the border to USA. It is almost a month that we crossed border from Montana to Canada. We are back to lower 48 states again. It was a easy and fast crossing. No guns, alcohol and drugs 🙂  The traffic is getting busier while we close to Seattle. We arrived our friend’s house around 15:00. After a short rest, he wants to take us out for some sightseeing today.

We went to Starbucks Signature Store first. It is the only one in the world and in Seattle. This is not the one at Pike Market. Starbucks planning to get the second signature store in New Yok City. The coffee in this store is bought small amounts so they are expensive than regular coffees selling in stores. As an example, big package of fresh pike coffee costs them about a dollar but same amount they sell and have you taste here is more than $10. You really feel and taste the difference of coffee. We learned about a lot the coffee regions, altitude impact on coffee, dry and wet coffee, roasting techniques and so on…We tasted different coffees and enjoyed our time here. Our friend almost became a coffee expert in Seattle. He also explains many details to us.

He took us to Alki beach after Starbucks store. Alki beach has great views of Seattle. Especially sunset and after sunset. There are several restaurants, cafes along the beach. This is a very nice place to walk or bike. We had our supper here and tried the Seattle cider first time.

We took some pictures and headed to another fantastic place; Kerry Park. This small park provides a great scenery of Seattle. We took the opportunity to take couple good pictures of Seattle at night.

Thanks to our friend Naim to taking us these special places on the first day.

 

41.Gün / 41st Day (TUR / ENG)

Seattle, ABD

15 August/Ağustos 2016

Seattle’daki toplu taşımacılığa bayıldık her yere ulaşabiliyorsunuz ve çok rahat. Issaquah bölgesinden şehir merkezine otobüs ile gittik ve ödeme otobüste yapılıyor. Tek yön 2.75 dolar. Uzun kalacaklar için tabii ki aylık kartlar var. Şehirde en popüler aktivitelerden biri Pike Market Place. Hem ayaküstü yemek yiyebileceğiniz hem de sebze-meyve, et, balık ürünleri alabileceğiniz kapalı müthiş bir pazar. Eh, tabii ki buraya kadar geldiniz Starbucks’ın 1971 yılında ilk açılmış mağazasına uğramadan olmaz. Ama bu da sıra demek, upuzun kuyruğa hazırlıklı olun. Kahvesi farklı mı tabii ki hayır hatta iyi değildi. Dünkü içtiğimiz iyi kahveden sonra aradaki farkı hemen anlıyoruz 🙂

1st Starbucks Store, Seattle
1st Starbucks Store, Seattle

Birazcık turistik, hediyelik kupa vs. almak, fotoğraflamak için uğramaya değebilir. Yine aynı sırada olan peynir dükkanına uğrayıp peynir çeşitlerinden tadıyoruz, burası da atlanmayacak yerlerden… Donut yapan Rus tatlıcının önü de her daim kalabalıktı, kuyruğa girdik ama bize çok hitap etmediğinden almaktan vazgeçtik. Fish&Chips denedik ama sıradandı. Ara ara büyük şehir kalabalığından da bunalmadık değil.

Pike Market Place, Seattle
Pike Market Place, Seattle

Market Place’in girişinde yer alan Turkish Delight isimli restorana da uğramadan durmadık. Sahibi Semra abla ile biraz sohbet ettik. Çıkalım mı çıkmayalım mı diye kararsız kaldığımız Space Needdle’a kadar yürüdük ancak turistik gelince vaz geçtik. Burada müzik meraklıları içim EMP müzesi, Chihuly Cam heykeller ve bahçesi, Pacific Bilim müzesi ziyaret edilebilir.

Denize doğru yürüyerek ulaşabileceğiniz Olimpiyat heykel parkını da gezerek sahil bölgesi gezilebilir. Ayrıca gezi tekneleri de Seattle şehrini denizden görmek açısından güzel bir aktivite olabilir. Biz akşam üzeri tekrar otobüs ile arkadaşımızın yaşadığı bölgeye döndük. Issaquah bölgesinde indik. Bu bölge kafeleri, restoranları ve kütüphanesi ile bize şehrin içinden çok daha sevimli ve sıcak geldi. Yarın Libertad’ı bakıma götüreceğiz.

Space Needle, Seattle
Space Needle, Seattle

We used the bus to go to the city center. Seattle have really good bus transport system to commute. Our first sightseeing is Pike Market as like as for all tourists in the town. We felt very crowded after spending long time in Alaska and Bristish Columbia 🙂

We stopped by first Starbucks store to have coffee. The coffee is just regular coffee so nothing fancy. There are nice souvenirs here but we don’t have room to carry on the bike. There is a cheese store on the next door and they really have good cheese. Don’t miss to taste cheese. All these stores do have very long lines. We said it is crowded here, right?  Fresh fruits, veggies and fish is just great. We ate delicious peaches in the market. Market is such a great place to visit. Don’t miss the fun at fish market.

We stopped by Turkish Delight restaurant and chat with the owner. It is a good Turkish place in the market.  Space Needle, Chiculy Gardens, Pacific Science Center and  EMP Museum another touristic activities close by. We skip them this time. We went to see sculptures at Olympic Sculpture park and continue to walk at the pier. There are lot of cafes and restaurant at the pier. Taking a boat trip is good idea to see Seattle from sea. We took the bus to Issaquah and liked this small cute town. We are going to service tomorrow for Libertad.

42.Gün / 42nd Day (TUR / ENG)

Seattle, ABD

16 August/Ağustos 2016

Bugün motorumuz Libertad’ın bakımı var. BMW servisinden önceden randevu almıştık ve sabah erken getirmemizi söylemişlerdi. Servisteki arkadaşa yapılacakları söyledikten sonra otobüs ile Fremont bölgesine geçiyoruz. Otobüs kişi başı 2,5 dolar ve geri dönüşte de aynı bileti kullandık.

Bu bölgede görülecek yerlerin başında Gas Works Park geliyor. Parktan Seattle şehir merkezi panaromik olarak izlenebiliyor. Uçurtma uçurtmak isteyenler için de tepesi çok elverişli. Park eski Seattle Gas Light firmasının yerine yapılmış ve dizaynı hoş, ama piknik masaların olduğu bölgeyi sanki evsizler sahiplenmiş. Bu bölge Sleepless in Seattle filminin çekildiği yerlerden bir tanesiymiş.

Gas Works Park, Seattle
Gas Works Park, Seattle

Parkta biraz vakit geçirdikten sonra tavsiye üzerine bu bölgedeki Türk restoranına gidiyoruz. Cafe Turko keyifli bir mekan, yemeklerini de beğendik. 4 kişilik dışarıdaki büyük masaların birinde oturuyorduk ve diğer masalar da doluydu.  İki bayan Türkçe yanımıza oturup oturamayacaklarını sordular. Aralarındaki sohbet devam ederken bizimle de sohbete başladılar. Süreyya Hanım restoranın sahibiymiş. Gezimizi ilgi ile dinlediler. Diğer bayanın adının Ayfer olması da güzel bir tesadüf oldu ve Ayfer Hanım bloğumuz olup olmadığını sordu. İsmini söylediğimizde yeni değilsiniz sizin bloğu biliyorum seneler önce Los Angeles’a gezmeye geldiğimde sizin yazılarınızı okumuştum demesi bizim için çok hoş bir sürpriz oldu. Güzel iltifatları için de teşekkürler 🙂  Süreyya Hanım’a da lezzetli yemekleri için teşekkürler. Bu bölgeye geleceklere de denemelerini tavsiye ederiz.
Biraz daha bölgeyi gezip kahvelerimizi de lokal bir kafede içtikten sonra otobüs ile BMW’nin servisine geri dönüyoruz. Ama maalesef Libertad hazır değil, 1 saat daha sürebileceğini söylüyorlar. Etrafta bir yer olmadığından mağazanın içinde bekliyoruz. İki saat sonra mağazanın kapanmasına birkaç dakika kala ancak işimiz bitiyor. Saat 6 oldu ve trafik kötü. Eve varış tabii ki geç oluyor…

We were heading to Seattle BMW Motorcycles earlier. We discussed what needs to be done for Libertad in the service and went to Fremont by bus. Transportation is very easy and convenient in Seattle. Fremont is a very small town but have couple local cafes, restaurants and breweries. We walked to Gas Works Park to take scenic pictures of Seattle. Many were here to fly kite as well. Some of the scenes of “Sleepless in Seattle” filmed in this area. We wanted to stop by Turkish restaurant in this area for lunch. Cafe Turko is very nice place to stop by for food. We had some traditional food and really liked it. Normally, most of the Turkish restaurant do not have the same taste similar at home. We suggest Cafe Turco anyone who lives in the area or passing close by. We had our coffee at one of the local coffee store in Fremont. We picked the bike by 18:00 and back home. Seattle traffic is very bad as well. It was not fun to go bumper to bumper about an hour.

 

43.Gün / 43rd Day (TUR / ENG)

Seattle, ABD

17 August/Ağustos 2016

Bugün hedefimizde Mount Rainier’ı en iyi görebileceğimiz yerlerden biri olan Crystal Mountain’e gitmek var. Tüyolar yine Naim’den tabii. Touratech’in ABD’deki merkezi Seattle’da olunca uğrayalım ve bizim yan çanta Alaska’dayken neden su aldı diye soralım istiyoruz. Çantalar da sorun yokmuş, bakalım yağmurlu bir günde ne olacak 🙂 Daha sonra yolumuza devam ediyoruz. Yaklaşık 2 saatte Crystal Mountain’e geliyoruz. Özellikle 410 nolu otoyol manzarasıyla yine bizi büyülüyor. Zaten Mount Rainier neredeyse şehrin her yanından gözüküyor.

Mount Rainer
Mount Rainer

4400 metre yüksekliğindeki dağ aktif bir volkan. Üzerindeki buzulların bir patlama esnasında yaratacağı etki ile dünyadaki en tehlikeli volkanlardan bir tanesi olduğu söyleniyor. Crystal Mountain hoş bir kayak merkezi. Teleferik ile Crystal Mountain’ın zirvesine çıkıyoruz. Teleferikten inerken Mount Rainier bütün ihtişamı ile karşımızda duruyor. Sanki elimizi uzatsak tutacak gibiyiz. Manzara anlatılacak gibi değil gerçekten dağın o heybetini görmek gerekiyor. Dağa karşı şezlonglara oturup izlerken dağcıların içlerindeki zirveye çıkma arzusunu biraz olsun anlıyoruz. Muhteşem bir duygu olmalı. Burada bir de restoran var. Aç karınlarımızı doyuruyoruz ama yemeklerini pek de beğenmedik. Maalesef güneş Mount Rainier tarafından geldiği için fotoğraflar istediğimiz gibi olmuyor. Eğer buraya yolunuz düşerse açık bir günde sabahtan gelmek en güzeli. Akşam çok geçe kalmayalım diyerek dönüyoruz. Geceye Naim ile keyifli sohbetle devam ediyoruz. Yarın tekrar yola çıkacağız. Naim’e misafirperverliği ve tavsiyeler için buradan da tekrar çok teşekkür ederiz.

Today, we were planning to go to Crystal Mountain. Crystal mountain is around 2 hours far away from city and one of the best places to see Mount Rainier closely. We stopped by Touratech store in Seattle. We talked about our trip and checked the panniers with Touratech people to find why one of the pannier got water while we were in Alaska.

Touratech Seattle
Touratech Seattle

We reached Crystal Mountain and took a gondola ride to the summit. As soon as you take off from gondola, you see the Mount Rainier and the view is spectacular. We were taking many pictures but sun is against us. Sun is on the west which is the same face to Mount Rainier. Our advice is to come here before noon on a clear day. Mount Rainier is an active volcano and described one of the most dangerous due to glaciers. We left and took highway 410. Highway 410 is another great scenic road in this area. We were having a great chat with our friend on our last night at Seattle. Thanks him for his host and advice’s.

 

44.Gün / 44th Day (TUR / ENG)

Seattle – Port Angeles, ABD

18 August/Ağustos 2016

Arkadaşımızın yanında kalarak geçirdiğimiz 4 günün sonunda Seattle’dan ayrılıp yolumuza devam ediyoruz. Sabah arkadaşımızın evine yakın olan Snoqualmie şelalesine uğruyoruz. Sqnoqualmie Şelaleleri, Snoqualmie yerlileri için manevi önem taşıyan kutsal bir yer. Bu bölgede yaşayan yerli halk da Ay’ın insanları olarak biliniyormuş. Yaklaşık 90 metreden dökülen şelale ayrıca dünyanın ilk yer altına yapılan elektrik jeneratörüne de sahip ve hala elektrik üretiyor. Şelaleyi dolaştıktan sonra şelalenin yanına kurulmuş otele bakıyoruz. Biz izlemiyoruz ama Twin Peaks dizisi bu otelde çekilmiş. Daha sonra Snoqualme kasabasının içinden geçerek yolumuza devam ediyoruz. Kasaba artık şehirle birleşmiş durumda ve bu çevredeki yerleşim yerleri çok hoşumuza gidiyor. Ayrıca bu bölgede yapılacak birçok doğa aktivitesi var.

44-gun-1
Snoqualmie Falls

Şimdi yolumuzun üstünde özellikle Onur’un çok merak ettiği Museum Of Flight var. Boeing tesislerinde yer alan müze ABD’de havacılık ile ilgili en iyi müzelerden bir tanesi. Müzenin girişi 21 dolar. Ayrıca içeride film veya farklı aktivitelere katılmak isterseniz ilave ücret ödüyorsunuz. İlginizi çekiyorsa; müze ile ilgili daha detaylı gezi bilgimize Museum Of Flight fotoğraf albümümüzden ulaşabilirsiniz.

Museum Of Flight, Seattle
Museum Of Flight, Seattle

Müzedeki gezimizi bitirdikten sonra müzeye yakın olan Fauntleroy bölgesinden kalkan feribot ile Southworth’a geçiyoruz. Feribot sırasına geldiğimizde polisin motorları arabalardan ayırıp öne alması süper oldu; nasıl da sıra var… Motosikletler ilk gemiye alınıyor, daha sonra arabalar 🙂 Motor ve biz 12 dolara yarım saatlik yolculuk sonrası Southworth’e geçiyoruz. 1,5 saatlik yol sonrası yer ayırttığımız Port Angeles KOA kamp alanına gelmiştik. Kamp alanı gecesi $32.68

Southworth Ferry, Seattle
Southworth Ferry, Seattle

We are leaving from Seattle today. We stopped by Snoqualmie Falls which is close to our friend’s house. This fall is a spiritual importance of the Snoqualmie people. They are called “ People of the Moon”. There is also a world’s first underground generator working in the top of the falls. Some scenes of Twin Peaks series also filmed here in the lodge. We continued to our trip to stop by the Museum of Flight. It is such a nice museum for who is interested in aviation and space. Please check our The Museum of Flight album to see more. We are going to stay Port Angeles KOA campground tonight. There is a ferry crossing from Fauntleroy to Southworth and gives us a short cut to the Olympic Peninsula. They took the motorcycles in front of the line which is great for us to avoid long line 🙂 It took 1,5 hours to reach campground after got off the ferry. Tent camp at KOA Port Angeles is $32.65 per night.

 

Museum Of Flight

Travel through time and space! The Museum of Flight is full of an incredible collection of aircraft, spacecraft, artifacts, galleries, exhibits, facts and stories that embody the past, present and future of flight. Must see in Seattle! Check the exhibits before you plan to visit the museum. You can visit Boeing Factory at weekends but need to check time and availability.

Müzenin girişi ilk olarak ABD ile Sovyetler arasındaki uzay savaşı ile başlıyor. Her iki tarafın uzaya çıkışları, aya ulaşmaları gibi konular tarafsız olarak çok güzel anlatılmış. Bu arada ABD ordusu 1950 yılında roket konusunda uzman bir Alman grubu ile V2 Roketini geliştirmek üzere beraber çalışmışlar. Bu roketin başarısı uzaya adım için ilk çalışmaları oluşturmuş. Daha sonra Mars ile ilgili bir bölüm var. Mars’da yapılan keşifler detaylıca anlatılmış. Kontrol kulesi çok güzel düşünülmüş. Aktif bir havaalanında olduğumuz için gerçek kontrol kulesindeki tüm haberleşmeyi buraya da aktarıyorlar. İnen veya kalkan uçaklar ile ilgili tüm haberleşmeyi dinleyebiliyorsunuz. Kuşların uçmalarından örnekler verilerek uçmanın temel mekaniğinin anlatıldığı bir bölüm var. Bu arada çocuklar elbetteki unutulmamış. Çocukların ilgisini çekecek çok güzel öğretici çalışma alanları ve bilgiler var. Farklı uçakların sergilendiği genişce bir alanın tam ortasında duran Blackbird favorilerden bir tanesi.  Wright kardeşlerin anısına hazırlanmış çok güzel bir bölüm var. Tabii ki bu bölümde Wright kardeşlerin öyküsü tüm detayları ile anlatılmış. Kanat çalışmaları esnasında kullandıkları rüzgar tünelinin bir benzeri dahi var. Bu bölüm Birth Of Aviation olarak isimlendirilmiş. Birinci ve ikinci dünya savaşı için de epeyce büyük bir sergi bölümü yapılmış. Hem savaşlar hakkında hem de kullanılan uçaklar ile ilgili bilgiler var. Uzay bölümünü ise ayrı bir binada çok detaylı olarak sunuluyor. ABD başkanlarının kullandığı eski Air Force One uçaklarının birisi de müzede yer alıyor ve içi gezilebiliyor. Anlattıklarımızı dolaşmak yaklaşık 4 saatimizi alıyor ancak havacılığa ve uzaya meraklıysanız çok rahatlıkla tüm gününüzü burada geçirebilirsiniz. Ayrica cumartesi ve pazar günleri Boeing fabrikasında uçakların imalatının yapıldığı bölüme tur var. Keşke hafta sonu burada olsaydık ve bu tura da katılsaydık diye hayıflanıyoruz. Bizim daha yapacak yolumuz var diyerek müzeden ayrılıyoruz.

 

45.Gün / 45th Day (TUR / ENG)

Port Angeles – Ocean Shores, Washington

19 August/Ağustos 2016

Bugün Olympic Ulusal Parkını ziyaret edip yolumuza devam edeceğiz. 1938 yılında ulusal park olmuş ve bu bölgede 8 ayrı yerli kabile yaşıyormuş. Kış aylarında yaklaşık 10 metre civarı kar oluyor ve park çok fazla yağmur alıyor. Parkın içinde arkeolojik çalışmalara devam ediliyor ve 3000 yıllık bir sepet bulunmuş. Bizim çıktığımız Hurricane Ridge ziyaretçi merkezi müthiş manzaralar sunuyor.

Hurricane Ridge
Hurricane Ridge

Maalesef çalınan fotoğraf makinamızda bu bölgede çektiğimiz fotoğraflarımız da gitti. Görsellikle brlikte tabii ki açıklamalar ve sunum diğer ulusal parklardaki gibi süper. Daha sonra 101 nolu otoyoldan devam edip Crescent gölüne doğru geliyoruz. Göl, buzullar ile beslendiğinden hoş bir turkuaz renginde ve kendini içine atlamamak için zor tutacağınız bir yer. Çok güzel kamp alanları da var. Kesinlikle havanın güzel olduğu bir gün burada kalınmalı. Ayrıca Ulusal parkın içinde bulunan birkaç tane de şelale var. Bu şelalelere ulaşabilmek uzun yürüyüşler gerektiriyor. 3 gün burası için yeterli olacaktır.

Daha sonra 101 numaralı yolda yine enfes manzaralar eşliğinde yolumuza devam ediyoruz. Akşama doğru geldiğimiz Ocean Shores’da kalacak yer henüz ayarlamamıştık ve yer yok gözüküyordu. Kamp alanları, oteller hep doluydu, online bulamadığımız gibi nereye gitsek Yer Yok yazısı ile geri dönüyorduk. Otellerden birinde çalışan görevli o hafta sonu 2 tane festivalin olduğunu söyledi. Ne hafta sonuna denk gelmişiz, zaten hiç kaçırmayız 🙂 Bize bir RV parkı tavsiye etti ve direkt oraya yöneldik.  Girip bize çadır için yer verip veremeyeceklerini sorduğumuzda saat akşam 9’u geçmişti. Durumumuzu görünce bize çadır kurabileceğimiz bir yer gösterdiler. Okyanus kıyısındaki kamp alanında okyanusun dalga nameleri eşliğinde  uykuya daldık.

Kamp alanı $21 – JV’s RV Park

Our target is to explore Olympic National Park today. There are eight local tribes live in this region. Park has different altitudes and provides variety of animals and plants. Most of the park accumulates 35 ft of snow during winter and takes lot of rain year around. There are multiple archaeological sites in the park as well. They found a basket around 3000 years old. The road to the Hurricane Ridge is spectacular. The pictures were gone when our cameras were stolen. Lake Crescent has beautiful turquoise colors. There are many falls in the area and requires hike. We suggest to stay in this area for 3 days to explore more. We continued to ride south. All the campgrounds and hotels were full when we were closer to Ocean Shores. We learned that there are 2 festivals in the region. We found a tent space in one of the RV park for the night. We went to sleep while listening the waves crashing to the shores.

Tent space for night at JV’s RV park is $21

 

46.Gün / 46th Day (TUR / ENG)

Ocean Shores, Washington – Portland, Oregon

20 August/Ağustos 2016

Sabah toparlanıp kamptan ayrılıyoruz. Festival hazırlıkları başlamış, şehrin içine araçla giriş yasak olunca Cannon Beach’e doğru burnumuzu çeviriyoruz. Yollar çok güzel olmasa da biz keyifle yola devam ediyoruz. Isı sürekli değişiyor bir bakıyouz 25 derece on dakika sonra 14-15 derece on dakika sonra 20 derece. Vücudumuz artık alıştı galiba ne sıcak geliyor ne de çok üşüyoruz. Astoria şehrine yaklaşırken dinlenme tesisinde Garry ile tanışıyoruz. Meksika’da yaşayan bir İngiliz ve eşi ile Alaska’ya gelmişler. Yamaha Tenere 1200 kullanıyor.

46-gun-1Biz geçerken Meksika’da olamayacak ama birçok yerde arkadaşının olduğunu kontakta kalırsak yardımcı olacağını söylüyor. Motosiklet dostluğu böyle bir şey. Birkaç dakika önce tanıştığın insana kapını açıyor ve elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorsun. Harleyciler alınmasın ama maalesef pek dahil değil bu tesbitimize. En azından ABD’dekiler diyebiliriz. Sanki adamlar uzay aracı kullanıyorlar. Öyle bir hava yani 🙂 Astoria‘ya geçince Oregon eyaletine de giriş yapıyoruz. Kask mecburi levhası ilk dikkatimizi çekiyor. Astoria kasabası ufak ancak birçok restoran ve kafe var. Genel olarak evlerin görselliği çok güzel.

Biz öğlen yemeğimizi Cannon Beach‘de yeriz diye yola devam ediyoruz. Cannon Beach ABD’de en çok fotoğraflanan plajlardan birine sahip. Ancak bizim şansımıza müthiş bir sis tabakası kaplı ve ısı yaklaşık 14-15 derece civarı.  Sahile bakıyoruz ancak sis yüzünden görüş çok kısıtlı. Ama yine de  sahil nasıl dolu anlatamayız.   Bu arada şehrin içi dolu ve otellerde, kamp yerlerinde yer yok. Karnımız aç ya gözümüze Tom’s fish & chips kestiriyoruz. Bu gezi boyunca yediğimiz en güzel fish&chips ve fish tacos olarak kaydediyoruz. Kahvemizi içiyor ve şehrin sokaklarını arşınlıyoruz. Çok hoş bir kasaba. Hava güzel bir de yer olsa en azından 2 gün kalmak lazım. Gün batımı kimbilir ne kadar güzeldir diye hayıflanıyoruz. Neyse bize ileride tekrar gelmek için tatlı sebepler oluyor. Keşfetmeye devam 🙂 Ne yapalım diye düşünüyoruz ve Portland’a gitmeye karar veriyoruz. Portland’a doğru hava 30 derecenin üstüne çıkıyor. Oteller yine pahalı kamp alanlarında yer bulamıyoruz. Bastırıp Portland’a yakın Multnomah şelalelerine sürüyoruz Libertad’ı.

Multnomah Falls
Multnomah Falls

Biz bir şelale diye düşünürken birkaç şelaleden geçiyoruz ayrıca inanılmaz manzaralı bir yoldan gidiyoruz. Oregon’un 30 numaralı tarihi yolu tarifsiz bir güzellik sunuyor. Saat akşam 8’e geliyor yine kalacak yerimiz yok ama yol o kadar güzel ki ikimiz de mest oluyoruz. Birkaç kamp alanına bakıyoruz ama yer yok derken bu akşamlık bir eyalet parkında yer buluyoruz. Bu akşam da kafamızı sokacak bir yerimiz var artık. Ayferin çorbası ve üzerine çay mis gibi geliyor. Yarın akşama şu anki yerimiz dolu ama parktaki görevliler sabah 9’da gelip size yeni yer söyleriz eşyalarınızı yüklenip gezmezsiniz diyorlar. Isı yükseldiği için de kamp ateşine yasak geldiği konusunda uyarıyı da ihmal etmiyorlar. Ortam düzgün, görevliler ortalıkta şimdiye kadar kaldığımız diğer kamp alanları gibi güvenli duruyor. Bu kamp alanında ABD’deki 15 yıllık hayatımızdaki ilk hırsızlık vakasını yaşayacağımız aklımıza bile gelmiyor. Bir fotoğraf makinamız ve kasklarda kullandığımız iki interkom (bir tanesi video da çekiyordu) erkekler tuvaletinde şarj olurken çalınıyor.  Bir saat içinde maalesef çalındılar. Kamp alanından birileri tarafından yapılacağı aklımızın ucundan bile geçmediği için dışarıdan birilerinin dadanmış olacağı düşüncesi ile geceyi biraz huzursuz geçiriyoruz.

Kamp alanı $24 – Ainsworth State Park

 

We woke up early listening the waves. Our plan is to go Cannon Beach today. We continue to follow highway 101. Some sections of the road is beautiful. We were crossing forests, shores and so on…We met with Garry before Astoria. He is British but lives in Mexico. They went to Alaska and riding in the States for couple more months with his wife. He gave his information and told us to contact with him to get some of his friends contacts on our route. We thanked him and left. How amazing people that we are meeting in this trip. Thanks Garry! The weather was getting colder and foggy closer to Cannon Beach. Cannon Beach is very nice town and was crowded. Unfortunately, we did not able to see beach clearly due to fog. We had our lunch at Tom’s Fish & Chips. They were delicious. Again, we did not find any place to stay around Cannon Beach and decided to go closer to Portland. Multnomah Falls is in our to see list. We were in the area around 8 PM. Historic highway 30 is again one of the best rides in our trip. Falls, vista points and the route are absolutely gorgeous. We found the last tent space at Ainsworth Sate Park. Unfortunately, our camera and intercom units for our helmets were stolen from men’s restroom in the state park between 21:00 and 22:00. We did not able to find them and not received any update from State Park or County’s sheriff since then.

Tent space (water&electric) is $24 at Ainsworth State Park

47.Gün / 47th Day (TUR / ENG)

Portland – Eugene, Oregon

21 August/Ağustos 2016

Sabah kamp alanında park görevlilleri ve birkaç çocuğun bizim kamera ve interkomla oynadığını söyleyen arkadaş ile beraber kamp alanını dolaşıyoruz ama maalesef herhangi bir şey bulamıyoruz. Park görevlileri polise haber veriyor. Polisi beklerken biz de toparlanıyoruz, bugün burada kalmak için hevesimiz kaçmış vaziyette. Bölge şerifi de olanlardan dolayı üzgün bir şekilde raporunu hazırlıyor. Daha sonra dün de çok beğenerek geldiğimiz yolda şelalelere ve manzara seyir noktalarına uğrayarak yola devam ediyoruz. ABD’de yaygın olan bir motor mağazasından Onur’a yeni bir interkom alıyoruz. Ayfer’in kullandığının yedeği olduğundan şimdilik ikinciyi almıyoruz. Karnımızı doyurup Eugene şehrine kadar gitmeye karar veriyoruz. Bu bölgeyi yeni kamera alabileceğimiz ve her zaman alışveriş yaptığımız elektronik mağazası olduğu için tercih ediyoruz. Çalınan kameranın aynısını bulamasak da farklı bir marka alıp çıkıyoruz. Yarın da çok görmek istediğimiz Krater gölüne (Crater Lake) gideceğiz.

Super 8 Springfield/Eugene $96.15 kalıyoruz.

We were checking the campground with rangers to find out if anyone saw something about our stolen parts. We asked from rangers to inform local police department to get a report and have a case id. Police came around noon and obtain all information. They asked us to be in the area another day. We decided to change our route and rode down to Eugene today. We stopped by one of the motorcycle shop to buy a new intercom for Onur. Ayfer is using the spare now. We had a short ride to Eugene and bought a new camera as well. We did not hear anything from police yet. We are planning to go to the Crater Lake tomorrow. It is on our to do list for a long time.

We stayed at Super 8 Springfield/Eugene and paid $96.15 for tonight.

48.Gün / 48th Day (TUR / ENG)

Eugene – Klamath Falls, Oregon

22 August/Ağustos 2016

Bugün Oregon’da yer alan Krater Gölüne gitmek üzere biraz geç de olsa otelden ayrılıyoruz. Yolda Oakridge kasabasında benzin alırken yemek yiyecek yer sorduğumuzda tavsiye edilen lokal bir restorana uğruyoruz. Restoranın adı Brewers Union Local 180. Hem restoranın ortamını hem de yemeklerimizi çok beğendik. Kasaba çok küçük ve sakin. İnsana huzur veren bir dinginliği var. Çevresinde ise rafting, dağ bisikleti ve birçok yürüyüş yolları mevcut. Küçücük kasabanın bile kütüphanesinin olması hoşumuza gidiyor. Krater gölüne akşam üzeri ulaşıyoruz ve daha ilk görüşten hayran kalıyoruz.

Crater Lake, Oregon
Crater Lake, Oregon

Yaklaşık 7700 yıl önce patlayan Mazama volkanının kraterinin daha sonra üzerindeki ağırlığı kaldıramayıp çökmesi ile oluşan çukura yağmur ve kar sularının dolması ile oluşmuş müthiş bir göl. Dışarıdan hiçbir şekilde nehir veya su ile beslenmiyor. Derinliği yaklaşık 600 metreymiş ve ABD’deki en derin göl. Kraterin etrafında yol var ve araba ile gidebiliyorsunuz. Yürüyüş yolları mevcut ayrıca gölün ortasında kalan küçük krater olan adaya da tekne ile park görevlileri eşliğinde günde birkaç kez gezi düzenleniyor. Kesinlikle tüm günü burada geçirmek gerekiyor.  Manzaralar nefes kesici umarız fotoğraflarda bu güzelliği yansıtabiliriz. Bu bölgede yaşayan yerliler için krater gölü kutsal kabul ediliyor. Manzara alanlarından birinde Nick ile tanışıyoruz. Çok sıcak kanlı ve gezimiz hakkında birçok soru soruyor. San Francisco’dan geçerken kalacak yerimiz yoksa bizi seve seve misafir edeceğini söylüyor. Çok teşekkür ediyoruz Nick’e…

Crater Lake - with Nick
Crater Lake – with Nick

Akşam bu bölgede kalmak istesek de otel veya kabinlerde yer olmadığnı öğreniyoruz. Klamath Falls şehrine geçmeye karar veriyoruz. Yolda maalesef sineklerin hücumuna uğruyoruz. Otelin önüne geldiğimizde kasklarımızın önü, ön cam, far, yan çanta ve üzerindeki çantalar ve hatta üzerimiz sinek mezarlığını andırıyor. Hem temizlemek zor oluyor hem de gece görüşümüzü azalttığı için çok tehlikeli oldular. Ayrıca bu kadar canlının ölmesinde payımız olmasına da üzüldük L Daha sonra öğrendik ki sinekler; bu bölgeye özgü ısırmayan bir tür sivrisinekmiş.

Maverick Motel $86.74

Crater Lake Ulusal Parkın giriş ücreti motosiklet için $10

We bought the camera and intercom with new travel credit cards. We thought if there is any kind of insurance for stolen items. We called the banks and after long chats with multiple persons they guided us to claim the loss. We sent all necessary information to them. Now, we will wait for the answer from them. We still not heard from either State Park rangers or police. We left hotel around noon and stopped by Oakridge for lunch. The local restaurant Brewers Union is really have a good ambiance. We loved the food as well. The town is very small and peaceful. There are many hiking trails, mountain bike trails and rafting options in the area. Next destination is Crater Lake.

It is a National Park and entry is $10 for motorcycles. It is valid for a week. On our first view, we connected to the lake right away. It is stunning. İt is an amazing place. It has the depth of 1900ft. It is a part of volcanic Mount Manzana and exploded 7700 years ago. The summit is collapsed and the caldera is created. It is filled by snow and rain to create the deepest lake in the USA. 33 mile rim drive have many vista points and hiking trails. We met another rider “Nick” from Bay area. He is another generous person that we met on the trip. He invited us to stay his home in Bay area. We will be staying our friends house but thanks this kindest offer Nick. We checked campground and cabins at the State Park but they were full. We decided to continue till Klamath Falls. There were a lot of different types of mosquitoes started to hit us when we were closer to the city. Bike, our gear, panniers turned to be a killing field. This was the worst one ever we have seen. We were sorry for the bugs but Onur has the moment that he can not see front. Anyways, they were normal for the local. They don’t bite as well but don’t drive at night if you are in Klamath Falls.

We stayed at Maverick Motel for $86.74

49.Gün / 49th Day (TUR / ENG)

Klamath Falls, Oregon – Reno,Nevada

23 August/Ağustos 2016

Klamath Falls, küçük bir kasaba, dün akşam 9 gibi geldiğimizde sokakları bomboştu. Sabah ise akşama göre çok daha hareketli duruyor. Gözümüze kestirdiğimiz bir kafede kahvaltı etmeye karar veriyoruz. Yine iyi bir seçim sanki bütün kasabadakiler çalışmıyor ve burada toplanmışlar 🙂 Mekan hoş, temiz ve özellikle kahvelerini çok lezzetli bulduk. Eh, motor kıyafetleri ile olunca biraz dikkat çekiyoruz ve bir anda soru yağmuruna tutuluyoruz. Geziye nereden başladık, kaç gündür yoldayız, nereye gidiyoruz, yolda nerelerde kalıyoruz vs. Motorcu olanlar yol tavsiyesinde bulunuyor. Teşekkür edip tavsiye yoldan devam ediyoruz.

Küçük kasabalardan geçiyoruz ama pek de yaşamak isteyeceğimiz tarzda yerler değil. Günlerdir dağlar, şelaleler, göller eşliğindeki manzaramız  yerini bozkırlara bırakıyor. Nasıl da rüzgar var neyseki virajlar tatlı tatlı kıvrılıyor. ABD’nin 3. büyük kumarhaneler şehrine Reno’ya varıyoruz.

Reno
Reno

Bu bölgeyi tercih etmemizdeki ilk etken senelerdir görmek istediğimiz Tahoe gölüne yakınlığı, otel fiyatlarının birçok bölgeye göre daha uygun olması ve birkaç gün kalıp dinlenmek. Kumarla ilgimiz olmadığından direkt kendimizi sokaklarına atıyoruz. Yine çölün ortasında sanki birazcık çakma Las Vegas yaratılmış. Belki de Las Vegas’ın ilk hali gibi daha sonra o kadar yatırım yapılmamış. Evsizler bu bölgede de çok ve kendi hallerinde zararsızlar. Truckee Nehirinin etrafinda birkaç restoran var. Sanki nehir yaşam alanı ile kumarhane tarafını bölmüş. Nehrin diğer tarafı çok daha güzel, internetten bulduğumuz ve çok beğenilmiş market bizim de hoşumuza gitti. Marketin ismi Great Basin Community Food, organik meyve ve günlük yapılmış çorbalarının olması yoldayken bulunmaz nimet 🙂  Karşısındaki sırada yer alan Pignic bar restoran da hoş bir mekan, akşamları canlı müzik oluyor.

Circus Circus otelde gecesi $60’dan kaldık.

Klamath Falls is very small town. It was almost empty last night but its getting crowded in the morning. We had our breakfast one of the local cafe. We have been asked tons of questions where we are from, what are we doing, where we have been travelling and where are we heading and about motorcycle. Some of them so envious about the trip. Some of them said that we are crazy. Anyways, we still not heard anything from Rangers and Sheriffs department about our stolen parts. We wanted to go Lake Tahoe and checking hotels. We found good deal in Reno which is 40 minutes far away from Lake Tahoe. We booked for 3 nights and continued to ride South. Reno is a kind of small Las Vegas. Honestly, we do not like teh town at all but it was cheap in the weekdays and close to Lake Tahoe. Somehow if you are in town, we suggest to get some grocery, breakfast or soup from Great Basin Community Food. They sell organic and very delicious soups.

We stayed at Circus Circus Hotel for $60

50.Gün / 50th Day (TUR / ENG)

Lake Tahoe, Nevada – California

24 August/Ağustos 2016

Bugün uzun süredir görmek isteyip de bir türlü fırsat bulup göremediğimiz ABD’nin en büyük 6. gölü olan ve fotoğraflarına doyamadığımız Lake Tahoe‘nın keyfini çıkarmak var. Tahoe gölünün bir kısmı Nevada eyaletinin topraklarında büyük bölümü ise Kaliforniya eyaletinde. Her iki eyaletten de ulaşım kolay. Reno şehrinden Washoe ve Carson kasabalarından geçerek gölün kuzeydoğusundan gezmeye başlıyoruz. Geçtiğimiz kasabalarda pek bir şey yok, hatta buradaki yaşamı düşünemiyoruz. Geçtiğimiz her yerdeki orman yapısına o kadar alıştık ki buraları gözümüze çıplak geliyor. Kuru, sıcak havada ve keyifsiz manzara eşliğinde yaptığımız yolculuğumuz Lake Tahoe‘ye yaklaştıkça bir anda değişiyor. 10 dakika içinde nasıl bir değişim etrafı izlemekten gözümüzü alamıyoruz. İlk piknik alanını kaçırıyoruz ama  daha önümüzde çok yer var. Marketten alışveriş yapıp Nevada plajında piknik yapmaya karar veriyoruz. Yol muhteşem, plaj harika, göl nasıl da berrak duruyor. Sahilin girişinde hemen kamp alanı var ama dolu. Buralarda kamp yapmak istiyorsanız erken rezervasyon yaptırmak lazım. Plaj çok keyifli, muhteşem manzara eşliğinde öğle yemeğimizi yiyiyoruz. Arada misafirlerimiz de oluyor, şeker bir sincap, martılar ve ördekler…

Lake Tahoe
Lake Tahoe

Yemek sonrası gölün etrafını komple gezip gözlem noktalarında durarak fotoğraf çekiyoruz. Gerçekten övüldüğü kadar varmış, buralara hayran kaldık. Doğası, hoş restoranları, kamp alanları müthiş. Yazın plaj, su sporları, bisiklet, hiking yapmak her şeyden önce huzurlu bir ortamda birkaç gün geçirmek için süper bir lokasyon. Motorcular için de müthiş keyifli bir yol. Kışın ise kayak merkezleri ile oldukça popüler bir bölge o yüzden de otel rakamları yüksek oluyor. Akşam hava kararmaya yakın Reno’ya geri dönüyoruz, yol boyunca hava değişmiş ve inanılmaz rüzgar var. Circus Circus otelde kalıyoruz ve içinde restoran, bar, kafe alternatifi çok fazla. Hafta içi şov yok ama canlı müzik, akrobatik şovlar vs. var. Bu otelde çocuklar da düşünülmüş, çok büyük bir oyun ve panayır alanı var. Bugün biraz yorulmuşuz dışarıya çıkmak yerine otelin içindeki Starbucks’da oturup kahvelerimizi yudumlarken bu yazımızı yazıyoruz…

 

We finally see Lake Tahoe today. We planned to come here when we were leaving in Los Angeles many years ago but had to cancelled. We tried to come again to meet with our Turkish friends couple times but we did not able to get the time to make it. We rode from Reno to Carson City and cross the pass to reach Lake Tahoe. The nature is so different between the pass. One side is dry, almost no green, no water and other side has all forest and a beautiful lake. The altitude difference is about 2000 ft. That makes the difference. We shopped from Safeway to get have a picnic by the lake. It was peaceful, restful and great lunch for us by the lake. The lake is beautiful and has crystal clear waters. The loop around the lake provides stunning views. We especially love the inspiration point. There are many campgrounds, cabins, motels and hotels in the area. We saw many no vacancy signs but there are plenty places in the weekday. We came back to Reno around 20:00 and enjoyed our time while drinking coffee and writing these words.

51.Gün / 51st Day (TUR / ENG)

Reno, Nevada

25 August/Ağustos 2016

Bugünü dinlenmeye ve yazılarımızı paylaşmaya ayırdık…

Rest and Relax 🙂  No major updates…

52.Gün / 52nd Day (TUR / ENG)

Reno, Nevada – Walnut Creek, San Francisco

26 August/Ağustos 2016

Bugün ABD’de en çok sevdiğimiz şehirlerden biri olan San Francisco’ya doğru yola çıkacağız. Los Angeles’ta ve New Jersey’de yaşarken birkaç kere geldiğimiz bu Avrupai şehir her zaman gözümüze hoş gelmiştir. Rahat geçen bir yolculuk sonrası bizi misafir eden Levent’in evine öğleden sonra geldik. Akşam arkadaşlarımız ile Walnut Creek’de keyifli vakit geçirdik.

Welcome to California
Welcome to California

We left Reno to go San Francisco one of the cities that we loved a lot. The trip went well and reached Levent’s house where we will stay for couple days. We had a great dinner with our friends at Walnut Creek.

 

53.Gün / 53rd Day (TUR / ENG)

Walnut Creek – Rest and Relax

27 August/Ağustos 2016

Bugünümüzü San Francisco’nun en güzel  muhitlerinden biri olan Walnut Creek’te dinlenerek geçiriyoruz. Sokaklarında yürüyüş yapıp güzel havanın tadını çıkarıyoruz. Bu arada Levent’ten öğrendiğimiz Türk ürünlerini bulabileceğimiz markete gitmeden olmaz diyerek oraya da uğruyoruz. Uzun süredir yemediğimiz Türk beyaz peyniri ve yufka da var. Eh, tabii ki börek yapmadan olmaz diyerek alışveriş yapıyoruz. Artık uzun ayrılıktan sonra Ayfer de mutfağa girer değil mi 🙂 Yine yapmamız gereken işlerimizi halledip eve geri dönüyoruz…

Rest and Relax at Walnut Creek, CA…

54.Gün / 54th Day (TUR / ENG)

Sonoma Vadisi

28 August/Ağustos 2016

Sabah börek ziyaretinden sonra Sonoma şarap vadisine doğru yola çıkıyoruz. Daha önce Napa şarap vadisine gittiğimiz için bugün sadece Sonoma yeter diye düşünüyoruz. Üzüm bağlarının arasından geçerek şehir merkezine geliyoruz. Birçok yerde şarap deneme seansları var bazıları ücretsiz ama önceden isim yazdırmak gerekiyor. Bazıları ise sadece rezervasyon ile kabul ediyor. O yüzden önceden araştırıp gitmekte fayda var. Ortam güzel, hoş bir parkı var. Sadece şarap tatmak için değil hoş bir hafta sonu geçirmek için de gidilebilir. Kafeleri, restoranları ile geniş bir kesime hitap ediyor.

We spent our day at Sonoma Valley today.

55.Gün / 55th Day (TUR / ENG)

Downtown SF

29 August/Ağustos 2016

Bugün şehrin can damarı ve en turistik bölgesi olan Fisherman’s Warf’a gitmeye karar veriyoruz. Birkaç kez geldiğimiz SF’de yapılacakları, web sayfamızdaki yazımızdan okuyabilirsiniz. Bu sefer bizimkisi daha çok eski anıları tazelemek ve dostlarla özlem gidermek oldu. Tren ile birçok bölgeye ulaşım kolay ve biz de motosiklet ile gitmek yerine Walnut Creek’ten treni kullanarak şehir merkezine varıyoruz. Burada biraz gezdikten sonra akşam üzeri iş çıkışı Levent ile buluşacağız. Buraya kadar gelmişken SF’nin meşhur Clam Chawder çorbasından içilmeden dönülmez diyerek biz de keyifle içiyoruz. Bounen’i kesinlikle tavsiye ederiz, çeşit çeşit ekmekler, tatlılar  ve içinde bir de tur var. Pier 39’da deniz aslanlarını izleyip eski anıları tazeliyoruz. Levent ile buluştuğumuzda arkadaşımızın kardeşi Arda’yı da alıp Türk restoranına gidiyoruz. Evet bu bölgede Türk yemeklerine doyduk. İtalyan mahallesinde biraz takıldıktan sonra eve dönüyoruz.

56.Gün / 56th Day (TUR / ENG)

Walnut Creek

30 August/Ağustos 2016

We stayed 4 days in the Bay area. We had done our laundry, cleaned the bike, walked to Walnut Creek downtown to enjoy our time. We went to Sonomo and San Francisco downtown as well. Sonomo is famous for vines like Napa. It was a great day to spend in the area. We have been couple times in San Francisco so we did not do sightseeing like first timers. We just enjoyed walking at the pier and city. Took some pictures, relax and think about where to cross Mexico.

57.Gün / 57th Day (TUR / ENG)

Walnut Creek – San Siemon (CA Highway-1)

31 August/Ağustos 2016

Bugün öğleye doğru Levent’in evinden ayrılıyoruz. Hedefimiz Kaliforniya’nın pasifik kıyısından giden 1 numaralı yolu takip ederek akşam okyanus kıyısında kamp yapmak ve ertesi gün Santa Barbara üzerinden Los Angeles’a sahil yolunu takip ederek ulaşmak. Keyifli bir şekilde Carmel civarında kahve molası verip yolumuza devam ediyoruz. Carmel’den sonra yol zaten inanılmaz manzaralar eşliğinde devam ediyor. Her birkaç km’de bir yer alan manzara izleme noktalarında durmadan devam etmek gerçekten güç. Gözlerimizi alamadan gidiyoruz, duruyoruz ve fotoğraflıyoruz. Bu arada bu yolu ikinci geçişimiz. 2006 yılında kardeşlerimiz geldiğinde hepberaber gezmiş olmamıza rağmen sanki ilk defa geçiyormuşuz gibi heyecanlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz.

CA 101
CA 1

Manzaralar gerçekten nefes kesici. İzleme noktalarından birinde Mexico City’de yaşayan Roberto, 1200 GS ile yanımıza park ediyor. Beraber fotoğraf çekip biraz sohbet ediyoruz. Roberto iki haftalık hızlı bir ABD turu atıyor. Kontak bilgilerini değiş tokuş yapıyoruz. Akşama doğru gözümüz hep güzel kamp alanlarında ancak maalesef hepsi dolu. Saat 7’ye doğru geldiğimiz San Siemon Eyalet parkında yer buluyoruz. Hemen yerleşiyoruz, kasabadan market alışverişi yapıp akşam yemeğine kampa dönüyoruz. Gece, Pasifiğin dalgaları eşliğinde müthiş bir yıldız şölenine tanıklık ediyor ve huzurla uykumuza dalıyoruz. Bugün yaşadığımız güzellikleri yine kalbimize işliyoruz.

We left our friend’s house close to noon. Our target is to ride through famous California-1 Pacific Coast Highway. We did pass this route back in 2006 when our family visited us in Los Angeles. This is first time with motorcycle. We stopped by Carmel to have a coffee break. The road is getting just great after Carmel. There are many vista points and weather is just perfect. It is blue ocean and skies for us to take pictures, videos and watch the scenery. We met with Roberto from Mexico City. We chat about the trip and route planning in Mexico. We found a nice camping spot at San Siemon State Park for tonight. We watched the stars on a clear night with ocean waves are crashing to the beach. It was a great night and we are so glad one more time that we are on this adventure.

58.Gün / 58th Day (TUR / ENG)

San Simeon – Los Angeles

1 September/Eylül 2016

Sabah Kaliforniya’ya özgü hafif sisli hava ile uyanıyoruz. Hızlı bir şekilde hazırlanp Santa Barbara’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolculuğumuzun başında tanıştığımız Santa Barbara’da yaşayan Mike ile öğle yemeğinde buluşacağız. Sislerin arasında bir süre yola devam ettikten sonra güneş yüzünü gösteriyor. Tam 12’de Mike’ın iş yerinde oluyoruz. Sanki hiç ayrılmamışız gibi heyecanla sohbete kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yemekte o bizden ayrıldıktan sonra yaptıklarını anlatıyor biz de bizimkileri. Keyifli birkaç saatten sonra LA’in mesai çıkış saatindeki trafiğe kalmamak için ayrılıyoruz. Ama erken ayrılmak pek işe yaramıyor yol yapım çalışması var ve trafik berbat. Carpool diye adlandırdıkları araçta iki kişi veya üstü bulunması veya motosikletlerin kulladıkları yoldan gitmeye çalışsak da fark eden bir şey yok. 2,5 saatlik yolu ancak 4 saatte alabiliyoruz. LA’de yine arkadaşlarda kalacağız. 3 yıl yaşadığımız bu güzel şehirde 9 yıl aradan sonra tekrar bulunmak güzel. Ama sanki birazcık kalabalıklaşmış mı trafik daha da kötüleşmiş gibi geliyor. İrvine, bir zamanlar yaşadığımız bölgede ne çok ev yapılmış, bakalım daha neler farklı gelecek 🙂

Michael
Michael’s shop

We woke up a foggy morning which is usual in the area and clears up after couple hours. We met with Mike which we rode together in Alaska for couple days. He lives in Santa Barbara and invited us to stay with them but we have a scheduled maintenance for our bike next day. We were at his shop around noon and he welcomed us warmly. We went for lunch and talked about his trip, business and his upcoming wedding ceremony. We also told him about our trip after we went our ways in Alaska. It was good talking with him again. We left before evening traffic but it took about 4 hours to reach Irvine which is 2,5 hours drive.

Usual LA trafiic
Usual LA traffic

We came Irvine after 9 years later that we left LA. It looks like a lot of houses build during this time and traffic got worse in Irvine as well. We will be here for couple days to take care of motorcycle maintenance, rest, relax, get necessary things that we need and see friends.

59.Gün / 59th Day (TUR / ENG)

Los Angeles – Motor Bakım/Moto Maintenance

2 September/Eylül 2016

Bugün Libertad’ın bakımı var. SF’deyken randevusunu almıştık, sabah erkenden Onur Long Beach’teki BMW’nin servisine gidiyor. Ayfer ise Angelica ile evde kalıyor, çocuklar okula gittikten sonra onlar gezecekler. Irvine Specturum Center’da keyifli birkaç saat geçiriyorlar, Onur ise öğlen gibi işini bitirip evde buluşuyoruz. Birkaç eksiğimizi tamamlamak için motosiklet mağazasına uğruyoruz. Meksika öncesi yapmamız gereken bütün işlerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Los Angeles da eski yaşadığımız yer olunca gezmekten çok yine arkadaşlara ve eski anıları tazelemeye zaman ayırıyoruz. Akşam Laguna Beach’teki Türk restoranında yemek yiyoruz.  Her akşam Türk çayı içmeye de iyice alıştık 🙂

New Rear Rotor
New Rear Rotor

Onur went to Long Beach BMW to change the chain and front and rear sprocket. The bike needed rear rotor as well. Spending so much dollars into service is heart broken but its better not broken somewhere far away from anything. Ayfer and Angelica spent couple hours at Irvine Spectrum Center.  We united in the afternoon and stopped for motorcycle store to get some necessary parts for us. We took care of couple more stuff before business hours. We went to Turkish restaurant at Laguna Beach and remember old days. We get use to drink Turkish tea evey evening with our friends.

60.Gün / 60th Day (TUR / ENG)

Los Angeles

3 September/Eylül 2016

Bugün yine yapılacak işlerimizi tamamlayıp Balboa adasında LA’deki Türk-Amerikan topluluğunun yöneticileri Burcu ve Ayça ile buluşacağız. Evet günlerdir iyice kalabalıklaşmış gelen Irvine bölgesinden  Balboa Adasına geçtiğimizde bir anda eski keyfi almaya başlıyoruz. Kesinlikle bu taraflara gelindiğinde uğramadan geçilmeyecek yerlerin başında geliyor. Burcu ve Ayça ile zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Gün batımını izlenmesini en çok tavsiye edeceğimiz Corona del Mar-Lookout Point’te Ermanlar ile buluşacağız. Ama sohbet o kadar keyifli ki geç kaldığımızı fark etmiyoruz. Sohbete orada devam ederiz diye hep birlikte ayrılıyoruz ve biraz geç kalsak da keyifle gün batımını izliyoruz. Ayça ve Burcu’nun akşam için sözleri olduğundan ayrılıyoruz. Edindiğimiz yeni dostlarla harika bir günü daha geride bırakıyoruz. Evet, geride bıraktığımız ve zaman zaman özlediğimiz LA hayatımızı bugün yeniden yaşadığımız için mutluyuz…  Los Angeles yazımızı web sitemizden okuyabilirsiniz, Los Angeles fotoğraf albümümüze göz atmayı da unutmayın deriz 🙂 Tık tık

Sunset at Corona Del Mar
Sunset at Corona Del Mar

We spent our time to finalize our needs before crossing border south than met with two Turkish friends who are managing and handling Turkish community in CA area. Burcu and Ayca are very nice and generous. We went to Corona Del Mar to meet with our friends as well to watch sunset. Sunsets are just spectacular here. Burcu and Ayca stayed with us till 9 PM. Thanks for them to find time to meet us. We went home with our friends and have a Turkish tea and nice chat. We will continue to San Diego tomorrow.

61.Gün / 61st Day (TUR / ENG)

Los Angeles – San Diego

4 September/Eylül 2016

Los Angeles ile San Diego arasındaki yol LA’de yaşadığımız dönemlerde favorilerimizden biri olmuştur. Bu keyifli yolu seneler sonra tekrar ve motosiklet ile geçmek gerçekten müthişti. Yol boyunca irili ufaklı şirin kasabalar ve çok güzel manzaralar eşlik etti bize. Özellikle gün batımlarının enfes olduğu yerler..Geçerken gönlünüz kalıyor. LA tarafındaki Dana Point ve San Clemente’den eski günleri hatırlayarak geçiyoruz. Dana Point’e pikniğe gelirdik ve çok severdik. Buradan ayrıca balina turları gibi günübirlik tekne turlarının olduğunu hatırlatalım. San Clemente’de kahve molası verip San Diego’ya doğru devam ediyoruz. Oceanside civarında tekrar sahil yoluna iniyoruz. Sahilde yer alan Carlsbad, Encinitas ve Del Mar kasabalarını geçerek akşam kalacağımız otelimize geliyoruz.

61-gun

Kamp malzemelerimizi LA’de arkadaşımıza bıraktığımız için kamp seçeceğini pas geçiyoruz ama sahil boyunca öyle güzel kamp alanları varki içimiz gidiyor. Bu bölgedeki kamp alanları ABD’deki 3 günlük tatilden dolayı neyseki dolu, birazcık da olsa avunuyoruz.

The Pacific Coast Highway between LA and San Diego is always one of our favorite routes when we lived in LA. It was a pleasure to pass this route again with motorcycle. The small towns are very cute and scenery is always great between LA and San Diego. We remember the old days and stopped by some locations that we miss. Dana Point, San Clemente, Carlsbad, Encinitas and Del Mar are nice small towns to spend time on the road. There are multiple great campground locations by the coast but we left our camping gear in Los Angeles. Eventually, most of them are full due to long weekend in US.

 62.Gün / 62nd Day (TUR / ENG)

San Diego

5 September/Eylül 2016

ABD’de en sevdiğimiz şehirlerden biri olan San Diego’da güne keyifle başlıyoruz. Tabii ki bu güzelim şehire LA’de yaşarken sayısız kere gelip tadını çıkardık ama doyulmuyor. San Diego’da gezilecek görülecek yerler hakkında uzun uzun yazdığımız ve hala geçerliliğini koruyan yazımızı web sitemizden okuyabilirsiniz.  İlk Cabrillo Ulusal Anıtının yer aldığı Point Loma yarımadasına doğru gidiyoruz. Anıtın olduğu tarafa doğru trafik iyice kötüleşince sıcakta devam etmekten vazgeçiyoruz. Anıtın olduğu tepeden manzara çok güzel ama daha öncesinde yer alan askeri mezarlığın (Fort Rosecrans National Cemetery) olduğu bölgeden de manzara süper. Açıkcası mezarlığın düzenine de hayran kalmadık dersek yalan olur. Evet bu bölgedeki kısa ziyaretten sonra Coronado adasına doğru geçiyoruz. Şehirde yapılması gereken aktivitelerin çoğunu daha önceden yaptığımızdan bugün şehrin keyfini çıkarmak var. Plajları yine dolu, adada yürüyüş yapıp şehirden birkaç fotoğraf çektikten sonra adanın etrafını bir de Libertad ile geziyoruz. Eh, onun ilk gelişi 🙂

Coronoda Island
Coronado Island

Coronado adasından sonra sırada San Diego’da en çok sevdiğimiz La Jolla bölgesinde gün batımını ve deniz aslanlarını izlemek var. Etrafında çok güzel restoranlar ve kafeler var. Ama onun yerine marketten bir şeyler alıp sahilde yemek bize her zaman çok daha cazip gelmiştir. Ve bugün de aynısını yapıyoruz, güzel bir gün batımı eşliğinde key’fle yemeğimizi yiyoruz. Hava karardı ama olsun otel çok uzak değil diyerek biraz daha kalıyoruz. Yarın ABD’den ayrılıp Meksika’dan gezimize devam edeceğiz, esas macera yarından sonra mı başlayacak dersiniz 🙂

La Jolla
La Jolla

We started the day with nice breakfast. The weather is just perfect as well. Today, we are in San Diego and just wanted to do some sightseeing and planning to finish the day at Lo Jolla for sunset. We have been many times in San Diego when we lived in LA so we had a route in our mind. We went to Pacific Beach to check around than head to Point Loma. The traffic was crazy when we were close to the Cabrillo National Monument. The area is crowded because it’s a holiday today in USA. We pulled over the National Cemetery and walked around. The scenery to San Diego and Pacific is perfect. Next is Coronado island. We were passing the Coronado bridge and taking couple videos and pictures. We head back to La Jolla for sunset, stop by to get sandwich and drinks and finally the best time of the day. Sunset at West Coast. How adorable!

Sunset at La Jolla
Sunset at La Jolla

Tomorrow, we are crossing to Mexico 🙂

Our Route is below;

From Seattle to Tecate
From Seattle to Tecate

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir