"Enter"a basıp içeriğe geçin

Grand Cayman Cruise Gezisi

Grand Cayman
Grand Cayman

Stingray’ler ile yüzmek; Grand Cayman

İngiltere Krallığı’na bağlı olan Cayman Adalarının en büyük adası Grand Cayman’a, Royal Caribbean International’in “Freedom of the Seas” adlı gemisi ile yaptığımız gezi sırasında uğradık ve bir günümüzü geçirdik. Gemi turu ile gidiyorsanız vize istenmiyor, normalde maalesef T.C. pasaportu ile gidenlerden vize isteniyor. Gemi koyun açıklarında demir atıyor ve tekneler ile limana ulaşılıyor. İster gemide satın aldığınız turlara katılabilirsiniz isterseniz kendi isteğinize göre dolaşabilir veya limanda turlar ayarlayabilirsiniz. Biz turumuzu gemide ayarladık ve Stingray City Sandbar’da stingraylerle yüzme ve Seven Mile Beach turuna katıldık.

Limandan minibüslerle Stingray City’e gitmek üzere yolculuk başlıyor North Sound’a kadar minibüs ile gittikten sonra Stingray City Sandbar’a tekne ile ulaşıyoruz. İnanılmaz bir mavilik, yolculuk hiç bitmesin istiyoruz. İlk şok suya girdiğimiz zaman suyun seviyesi karşısında oluyor. Açıkcası okyanusun ortasında 1 metrelik bir bölge beklemiyorduk. İkinci şok ise rehberimizin stingraylerin doğal ortamlarında olduğumuzu ve turistlerin sürekli gelmesinden insanlara alışkın olduklarını söylemesi oluyor. Özellikle kuyruklarına dikkat etmemiz ve üstlerine basmamamız için bizi uyarıyor.

Stingray City
Stingray City
Stingray City
Stingray City

İlk başta özellikle bayanlarda bir çekingenlik oldu ama zamanla alışılıyor. Onların yumuşacık bedenlerinden bir zarar gelebileciğini düşünmüyorsunuz. Elinizden yemeklerini yedirmek, onlara sarılıp öpmek inanılmaz keyifli. Hele rehber masaj yaptırabileceğimizi söylediğinde daha da şaşırıyoruz. Omuzlarınızda gezinmeleri ve gerçekten masaj etkisini hissetmeniz ise ayrı keyifliydi. Dönüş vaktimizin geldiğini söylediklerinde hiç birimizin dönmek içinden gelmedi. Seven Mile Beach’e geldiğimizde ise inanılmaz muhteşem deniz karşısında kendimizi suda bulduk. Yağmur ise günün eğlencesi oldu.

George Town - Grand Cayman
George Town – Grand Cayman
George Town - Grand Cayman
George Town – Grand Cayman

Dönüşte adanın başkenti olan George Town’ı gezmek için biraz daha vaktimiz kaldı. Yağmurda elverdiği kadar şehirde biraz yürüyüş yapıp hediyelik eşya alma fırsatımız oldu. Finans ve turizm cenneti olan Grand Cayman’da hayat standartı oldukça yüksek. 2004 yılında adayı vuran Ivan kasırgası neredeyse binaların %70’ine hasar vermiş ama toparlanma süreci kısa sürmüş ve iki yıl içinde her şey eskisi gibi olmuş.

George Town - Grand Cayman
George Town – Grand Cayman
Grand Cayman
George Town – Grand Cayman
George Town - Grand Cayman
George Town – Grand Cayman

 

Cayman Adalarının para birimi Cayman Islands dollar (KYD). Bir çok yerde Amerikan doları, kredi kartı ve seyahat çekleri geçiyor.

Cruise ile ilgili daha detaylı bilgiler için tık tık

 

7 Yorum

 1. Efkar Bingöl Efkar Bingöl

  Merhaba ayfer hanim,bizde MSC ile karayip gemi turu planladik.amerika vizem var.rotamiz kayman adasindan geciyor ve ve vize olmadan gemiye almama ihtimalleri varmis.sizin yazinizdan anlasilan vize gerekmiyor.bana kesin bir bilgi verebilirseniz sevinirim.tesekkürler.

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba, gittiğimiz dönemde pasaportlarımızı gemiden dahi dışarıya çıkartmadık. Gemiye binerken verilen bir kart ile limanlara giriş çıkış yapılıyor. Limanlarda pasaport kontrolüne almıyorlardı. MSC yetkilileri ile görüşüp teyit etmenizi tavsiye edebiliriz. Gemi ABD’ye döndüğünde ABD gümrüğü pasaport ve vize kontrolü yapıyor. İyi yolculuklar dileriz.

 2. Osman Osman

  Bu nasıl bir berraklıktır böyle 🙂

 3. stingraylerin gelen turistlere alışkın olması ne kadar ilginç 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Her gün gelen turlar sayesinde turistlere ve onlar tarafından beslenmeye alışmışlar 🙂

 4. Halil Yarmaci Halil Yarmaci

  Şimdi oralarda olmak vardı. Cam gibi sularda yüzmek paha biçilemez…

  • Ayferonur Ayferonur

   Soğuk kış günlerinde hepimizin en büyük isteği sıcak bir bölgede deniz kenarında olmak herhalde 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir