"Enter"a basıp içeriğe geçin

Colmar Gezisi

Colmar
Colmar – Fransa

Fransa’nın Kartpostal Tadında Kasabası Colmar

Masal Dünyasında gezmeye devam…

Brugge şehrinden sonra geldiğimiz Colmar da masal dünyasında geziyormuşuz hissini vermeye devam ettirdi. Brugge ne kadar masalımsı bir şehirse; Colmar’ın da ondan aşağı kalır bir yanı yok. Kasabaya yürüyüş mesafesinde sayılabilecek bir kamp alanına yerleşip kendimizi Colmar’ın büyüsüne bıraktık. Sürekli motosiklet üzerinde olduğumuz için bazen bu yürüyüş mesafesi biraz fazla da olsa hareket anlamında uzaktan yer ayarlamak hoşumuza gidiyor. Neredeyse 14 aydır motosiklet ile yoldayız (Ağustos 2017). Yürüyüş kondisyonunu kaybetmemek gerek değil mi? 😊

Venedik’i görmedik ancak Colmar’ı da küçük Venedik olarak tarif ediyorlar. Colmar’a çok uzak olmayan Ren nehrinin kollarından birinin (Lauch) beslediği sular sayesinde kasabanın içinde çok güzel kanallar oluşturulmuş. Kanallar ve rengarenk binalar bir araya gelince; hemen buraya da bir Venedik göndermesi yapılmış.  1000’li yıllarda kurulan kasabanin renkli muhteşem mimarisi; adeta bir masal diyarında geziyormuşsunuz hissine kapılmanızı sağlıyor. Kendinizi masal kahramanı gibi hissetmekte de özgürsünüz 😊. Anlatmak, duygularımızı yansıtmak bu kasaba için güç olsa da fotoğraflar daha iyi anlatmaya yardımcı olacaktır.

Petite Venise, Colmar - Fransa
Geldik Masal Dünyasına (Petite Venise)

Colmar’ın tarihini uzun uzun anlatmak istemiyoruz.  Kuruluşu 9. yüzyıla uzanan Colmar, son dönemlerinde Almanya ile Fransa arasında gidip gelmiş. O yüzden her iki ülkenin izlerini de görmek mümkün. 1945 Colmar Savaşı ile en son Fransızlarda kalmış. Almanya çok yakın, Avrupa’nın bu bölümlerinde gezerken konuşulan dil değişmese ülke değiştirdiğinizi anlamak çok zor. Resmi dil Fransızca olsa da Almanca da çok yaygınmış. Bunu deneyimleyecek kadar uzun kalmadık.

Colmar, Fransa’da Alsace Şarap Yolu (Fransa’daki en ünlü şarap rotası) diye adlandırılan rotanın içinde yer alıyor. Ve şarabın başkenti diye de biliniyor. Aslında burada 2-3 gün kalıp bu rotayı da yapmak lazım. Özellikle ara yollar çok keyifli oluyor. Orta Çağ’dan kalma şatolar, Rönesans evleri, çiçekli yolları ile şirin köylerin arasında güzel bir rota olacaktır.

Alsace Şarap Yolu
Alsace Şarap Yolu – Fransa

Kısaca Colmar; Arnavut kaldırımlı sokakları, rengarenk tarihi evleri, her yerden fışkıran renkli çiçekleri, kanalları, kafeleri, restoranları ile mutlaka bir gündüz ve gecenizi geçirebileceğiniz kartpostal tadında bir kasaba.

Colmar - Fransa
Colmar, Fransa’nın gezmeye doyamayacağınız şehirlerinden biri…

Colmar Gezilecek Yerler

Biz çok özel birşey yapmasak da;

 • Unterlinden Müzesi (Güzel sanatlar müzesi, Fransa’nın en ünlü müzelerinden biridir. 13. yüzyılda kurulan müzenin adı  “under the linden tree-ıhlamur ağacının altında” teriminden geliyor.)
 • Maison des Tetes (Kafalar Evi, kasabanın en ünlü binalarından biri ve şimdi restoran olarak kullanılıyor)
 • Maison Pfister (Pfister Evi, kasabanın en çok fotoğraflanan binalarından biriymiş, üstünde ahşap süslemeler var)
 • Dominicia Kilisesi
 • St Martin Kilisesi (130 yılda (1230-1360) inşa edilmiş, yangın geçirmiş ama tekrar restora edilmiş)
St Martin Church
Saint Martin Kilisesi – Colmar, Fransa
 • Koifhus (Eski Gümrük evi bugün etkinlikler için kullanılıyor),
 • Bartholdi Müzesi (New York’taki meşhur Özgürlük heykelinin mimarı Bartholdi de Colmar’lıymış, aman belirtmeden geçmeyelim 😊.)
Bir tane Özgürlük Heykeli de burada var 🙂 Strasbourg’a giderken denk geldik 🙂
 • Oyuncak Müzesi
 • Doğal Tarih Müzesi gezilecek yerlerin arasında sayılabilir.

Colmar Old Town (Eski Şehir) ve Petite Venice (Küçük Venedik) gezilecek yerlerin hepsi bu bölgelerin içinde.

Colmar Gezilecek Yerler Listesi
Colmar Gezilecek Yerler Listesi – Fransa

Petite Venise (Little Venice-Küçük Venedik) Bölgesi

Küçücük bir bölge olsa da her bir tarafından rengarenk çiçekler fışkırmış tarihi binaları ve daracık kısa kanalları ile fotoğraflarken zamanın nasıl akıp gittiğini anlamayacaksınız. Rüyada gibi gezindik, hele de gün batımına denk geldiyseniz daha da nefis manzaralar sizi bekliyor. Gündüz, gün batımı ve gece ışıklı hali her bir karesi ayrı güzel.

Colmar - Fransa
Renkli binalar, ahşap köprüler, gün batımı ve yansımaları ile Kartpostal güzelliğinde Colmar…

Bahar ve yaz dönemlerinde de kanal turları düzenleniyormuş, biz biraz geç geldiğimiz için denk gelemedik. Marché Couve, bu bölgedeki kapalı semt pazarı. Büfeler, her türlü yiyecek varmış ama biz gezmek için geç kalmıştık. Eskiden kasabanın bu kısmı kasap, derici ve balıkçı mahallesi olarak hizmet etmiş.

Petite Venise, Colmar
Petite Venise (Küçük Venedik) – Colmar, Fransa

Fishmonger’s District (Balıkçılar Bölgesi)

Bir zamanlar Colmar’ın balıkçılarının yaşadığı bölgesidir. Yakalanan balıklar balık havuzlarında depolanıp bu bölgede satılmış. 1706’da büyük bir yangın sonucu kırk evden fazlası yıkılmış. 1978’den 1981’e kadar süren yenileme çalışmaları sonrasında birçok yarı ahşap ev restore edilmiş.

Colmar Evleri
Akide şekeri gibi rengarenk evlerin her birini fotoğraflamak istiyorsunuz…

Tanner’s District (Rue des Tanneurs-Dericiler Bölgesi)

Çoğunlukla 17. ve 18. yüzyıllara dayanan yüksek ahşap çerçeveli ve yarı ahşap evlerden oluşmaktadır. Zamanında evler, aileleri ile birlikte orada yaşayan ve çalışan dericiler tarafından kullanılmış. Genellikle açık bir tasarıma sahip olan evlerin üst katları derileri kurutmak için kullanılmış. Bu bölge, yenileme çalışmaları sonunda 1974 yılında bugünkü görkemli halini almış.

Tanner's District
Tanneurs, Dericiler Bölgesinden…

Kasabayı biz yürüyerek gezdik ama içinde turistik trenler çalışıyor. 30-40 dakika süren 16 ayrı dilde bilgi alabileceğiniz tren turları zaman yönünden avantajlı olacaktır. Bisiklet kiralamak yaygın. Colmar hakkında çok detaylı bilgileri bulabileceğiniz turizm sayfalarına bayıldık. Fransızca, Almanca ve İngilizce güncel bilgilere ulaşabileceğiniz turizm sayfaları için linki tıklayınız… Turizm Sayfası

Meydanları, sokakları, kanalları ve tarihi binaları ile büyüledi bizi 🙂

Colmar’da Nerede Kaldık

Hava yağmurlu olmadığı sürece Avrupa’da da kamp yapmayı tercih ettik. Kasabaya en yakın kamp alanı olan Camping de Lill’de gecesi 21 Euro’dan 2 gece kaldık. (Ağustos 2017) Nehir kıyısında, merkeze yürüyerek 25-30 dakika mesafede gayet keyifli bir kamp alanıydı. Buradan Strasbourg’a da günübirlik gidip geldik.

Camping de Lill - Colmar, Fransa
Camping de Lill, misafirlerini şirin resepsiyon binası ile karşılıyor…

Kalacak çok fazla otel veya B&B alternatifi var ama yazın yüksek sezonda ve son dakika bakınca rakamlar birazcık yüksekti. Normalde Ağustos ayında iki kişi 50 euro civarı yer bulunabiliyor. Kamp yerimiz haricinde tavsiyede bulanamayacağız 😊.

Colmar Kamp
Çadırımızın kapısını açtığımızda manzaramız böyleydi…

Colmar’a Nasıl Gidilir?

Biz motosikletle gelmiş olsak da bu konuda da biraz bilgi verelim. Colmar, Basel (İsviçre) ile Strasbourg (Fransa) arasında yer alıyor. Her iki şehirden de kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Türkiye’den direkt uçuş yok ama en kolay EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg havaalanına uçuşunuzu ayarlayıp buradan Colmar’a gelmek. Havaalanının ilginç yanı; 3 ülkeye: İsviçre, Fransa ve Almanya’ya  çıkışlarının olması. Zaten havaalanının isminde de 3 ülkenin şehirleri Basel (İsviçre), Mulhouse (Fransa), Freiburg (Almanya)  yer alıyor. Basel şehri en yakın olanı ve havaalanından 50 numaralı otobüs ile şehir merkezine ulaşım sağlanabiliyormuş. Buradan da tren ile Colmar’a geçiş yapmak kolay.

Colmar, Fransa
Bisiklet kiralayarak da gezmek keyifli olacaktır. Park sorunu yok 🙂

Bu 3 ülke birbirine bu kadar yakın olduğuna göre gezinize birkaç şehri daha dahil ederek daha da verimli hale getirebilirsiniz. Almanya’nın Stuttgart şehrine Türkiye’den direkt uçuş var. Stuttgart’ı gezdikten sonra Strasbourg’a tren ile geçebilirsiniz. Strasburg da Fransa’nın görülmeye değer diğer bir şehri. Ve yine Strasburg’dan tren ile Colmar’a geçmek mümkün.

Bu kadar kim uğraşacak diyorsanız araba kiralamak daha kolay olabilir. Hele de kalabalıksanız daha da ekonomik olacaktır. Hem zamandan kazanmış olursunuz hem de Alsace Şarap Yolunu da rahatlıkla yapabilirsiniz…

Colmar - Fransa
Ara sokaklarından…

Colmar Yeme-İçme

Colmar, restoran ve kafeler yönünden oldukça iyi mekanlara sahip. Hele de kanal etrafında dizilmiş birkaç restoran gözümüze çarptı ki görsel olarak çok keyifli duruyorlardı. Ama yer isminde tavsiyede bulunamayacağız. Yemeğimizi kamp yerinde yiyip gelince, retoranlara ilgi gösteremedik. Buraya kadar gelmişken şarapları tadılmadan dönülmez. Paris’teyken arkadaşlarımız Fransa’nın farklı bölgelerine ait o kadar çok çeşit tattırdı ki burada ayrıca tatma gereği duymadık. Eğer tatmadıysanız deneyin deriz…

Colmar Yeme-İçme
O kadar çok restoran alternatifi var ki seçim yapmak kolay olmayacak…
Colmar Yeme- İçme
Hangi restoran daha iyi acaba sağdaki mi soldaki mi? Yoksa bu dar sokakta başka alterlatifler de var mı?

Fransa’daki birçok kamp yerinde olduğu gibi kaldığımız kamp yerinin de fırını vardı ve sabah kahvaltısında yeni çıkmış sıcacık kruvasanlar kahvemize eşlik etti. Hayatımızdaki en lezzetli kruvasanları abartısız Fransa’daki kamp yerlerinde yedik. Ne çok yağlı ne de tatlı, hele de Arjantin’deki üstüne sürülmüş ballı şerbetli kruvasanlardan sonra buradakiler tek kelimeyle enfes 😊…

Colmar fotoğraflarımız için tık tık

Kamp Yemek - Colmar
Manzaramız böyle olunca kamp yerindeki yemeklerin yeri de ayrı oluyor 🙂

Ayfer & Onur Öznar

Faceboook : AyferOnur Seyahatnamesi

Instagram : AyferOnur Seyahatnamesi

Youtube: AyferOnur Seyahatnamesi

 

2 Yorum

 1. Tanner’s District ‘e nasıl gidilir hocam. Ben mi göremedim acaba? Teşekkür ederim.

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba, google maps’de Rue des Tanneurs Colmar diye aratacak olursanız konumunu görürsünüz. Nereden gitmek istiyorsanız yol tarifini de alabilirsiniz.
   Rica ederiz, selamlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir