"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ocho Rios Cruise Gezisi

DSC03288
Ocho Rios – Jamaica

 

Jamaika‘nın kuzeyinde yer alan Ocho Rios bölgesine, Royal Caribbean International’in “Freedom of the Seas” adlı gemisi ile yaptığımız gezi sırasında uğradık ve bir günümüzü geçirdik. Gemi turu ile gidiyorsanız vize istenmiyor, normalde de Jamaica T.C. pasaportu ile gidenlerden vize istemiyor diye biliyoruz. Gemi direkt limana yanaşıyor ve gemide verilmiş olan kartla gemiden çıkış ve giriş yapıyorsunuz. İster gemiden satın aldığınız turlara katılabilirsiniz isterseniz limana indiğinizde buradaki lokal turlardan ayarlayabilirsiniz veya kendi isteğinize göre tura katılmadan dolaşabilirsiniz.

Sadece bir gün kaldığımızdan Jamaika’nın geneli hakkında aktarabileceğimiz çok fazla bilgi yok. Ama Ocho Rios’da bir gün en iyi nasıl geçirilebilir, neler yapılabilir hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı okumaya devam…

DSC03350
Ocho Rios – Jamaica

 

 Ocho Rios Gezilecek Yerler

Ocho Rios şehir merkezini gezmek ve Dunn’s River Falls’u görmek istediğimiz için gemide tur almadık. Limanda zaten turcular ve taksi şöförleri etrafınızı sarıyor. Bir bayan şöförü gözümüze kestiriyoruz ve onunla anlaşıp minibüs taksi ile Dunn’s River Falls’a gidiyoruz. Resmi taksi şöförlerinin boyunlarında kartları asılı oluyor. Ayarladığınız taksi şöförü sizi şelalelere götürüyor ve yaklaşık söylediğiniz saatte de deri dönüş için gelip alıyor. Genelde şöförler ayrılmayıp parkın girişinde bekliyor ve kendi aralarında sohbet ediyorlar. Maalesef taksicilerin gelen gemi müşterileri haricinde pek işleri olmuyormuş. O yüzden de arada iş almaları mümün olmuyor. O hafta gemi yanaşmışsa ve müşteri alabilmişlerse kendilerini şanslı buluyorlar, tek bir seferle belki bir hafta geçinecekler.

Yol boyunca şöförümüzle sohbet ediyoruz. Şehrin yoksulluğu, geçim şartlarının zorluğu, çocukları derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Taksiye gidiş dönüş 20 dolar ödedik ve parkta iki saat kalıyoruz.

DSC03301
Dunn’s River Şelaleri ve Parkın girişine gelmişiz…

Dunn’s River Falls Park’ın giriş ücreti büyükler için 15 dolar, 2-11 yaş arası 12 dolar. Parkın hemen yanında diğer aktivitilerden olan Dolphin Cove var. İster sadece parkın içinde dolaşabilirsiniz, isterseniz rehber eşliğinde nehirden aşağıya doğru inebilir veya çıkabilirsiniz. Şelale basamaklardan oluşuyor ve çok kaygan o yüzden tek başınıza denemenizi tavsiye etmeyiz. Açıkcası gideceğimiz diğer limanları düşünerek kendimizi riske atmak istemiyoruz ve bu seferlik kolaya kaçıp yanındaki merdivenli yolu tercih ediyoruz 🙂

DSC03310
Dunn’s River Falls – Ocho Rios
DSC03315
Dunn’s River Falls

Şelalenin yanından merdivenlerden aşağıya inerken Karayip Denizinin eşsiz tonları ile buluşuyoruz. Küçük bir plajı var ve Karayip suları bizi bekliyor 🙂 Ama o da ne hemen yanındaki tuvaletlerden kanalizasyon suları nereye gidiyor? Plaja indiğimizde hevesimiz kursağımızda kalıyor 🙁

Karayip Denizinin tonları...
Bu kadar yaklaş ve sadece izle 🙁

Geri dönüş saatimiz de zaten yaklaştığından geri dönüşe geçiyoruz. Parktan sonra şehir merkezinde gezip biraz alışveriş yapmayı ve bir yerlerde oturmayı planlamıştık. Parkın içinde kafe, restoran var ama yiyebileceğimiz bir şey bulamayınca şehir merkezine doğru yöneldik.

DSC03342
Ocho Rios – Jamaica

Ocho Rios şehir merkezinde el yapımı ürünlerin satıldığı The Crafts Market, mücevher çeşitlerinin ağırlıklı olduğu Taj Mahal, Island Village ve duty free ürünlerin satıldığı Soni’s Plaza alışveriş yapılacak yerler arasındadır. Crafts markette satıcılar o kadar çok ısrarcı ki bir şeyler bakmaya, sormaya çekiniyorsunuz. Birlikte geldiğimiz arkadaşlarımız biraz rahatsız oluyor ve gemiye geri dönmeye karar veriyorlar.

DSC03341
The Crafts Market
DSC03335
Gemi ile gelenler hariç turist fazla olmayınca, özel ilgi baskıya dönüşebiliyor…

Island Village’in içinde ayrıca barlar ve restoranlar da var, her yerden ayrı bir müzik sesi geliyor. Bankta oturmuş gitarı ile Bob Marley parçaları çalıp söyleyen yaşlıca bir amcanın etrafında toplanmış kalabalığa biz de katılıyoruz. Taj Mahal’ın hemen yanında Harley Davidson’ın mağazası ve Hard Rock Cafe gözümüze çarpıyor.

DSC03293
Gördüğümüzde şaşırmadık dersek yalan olur 🙂

Dinlenmek ve bir şeyler içmek için Hard Rock Cafe bize ilaç gibi geliyor. Jamaika’nın yerel bira markası olan Red Stripe’i de yerinde deneme şansımız oluyor ve içimi de hoşumuza gitti.

 

 

DSC03338
Ocho Rios postanesi…

Ocho Rios’da yapılacak aktiviteler arasında Dunn’s River Falls Park, Dolphin Cove, ATV safari turu, Chukka Canopy Zip Line, Chukka Cove sayılabilir.

Ocho Rios hakkında daha fazla bilgi için linki tıklayabilirsiniz.

Ocho Rios Tavsiyeler

 • Çok güvenli değil, özellikle ara sokaklara girmemenizi öneririz.
 • Uyuşturucu trafiği fena değil, satıcılar turist görünce hemen yanına yanaşıyor.
 • Yapacağınız aktiviteye göre yanınızda yedek kıyafet, mayo, güneş koruyucunuzu bulundurmayı unutmayın.
 • Dunn’s River Falls’un sularında yürümeyi düşünüyorsanız ayağınızda kaymayan bir ayakkabı olmasına özen gösterin. Gemiye döndüğümüzde birkaç kişinin ayağını kırmış olduğunu  gördük.
 • Gemi ile gelmişseniz, kalkış saatini sakın kaçırmayın. İki kişi zamanında gelmedi ve geride bırakarak ayrıldık 🙁

2 Yorum

 1. Jamaika seyahatinizde Bob Marley’in müzesine gittiniz mi?

  • Ayferonur Ayferonur

   Cruise ile gittiğimizden Ocho Rios’ta ancak bir gün geçirebildik. Müze Kingston şehrinde olduğundan görme şansımız olmadı. Ama gittiğimiz her yerde bol bol Bob Marley’in şarkılarını dinledik 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir