"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cozumel Cruise Gezisi

DSC03456
Cozumel – Meksika

Cozumel’de Bir Gün

Karayip Denizi’ndeki adalardan olan Cozumel’e, Royal Caribbean International’in “Freedom of the Seas” adlı gemisi ile yaptığımız gezi sırasında uğradık ve bir günümüzü geçirdik. Gemi turu ile gidiyorsanız vize istenmiyor. Gemi direkt limana yanaşıyor ve gemide verilmis olan kartla gemiden çıkış ve giriş yapıyorsunuz. İster gemide satın aldığınız turlara katılabilirsiniz isterseniz kendi isteğinize göre dolaşabilir veya limanda turlar ayarlayabilirsiniz.

Cozumel’de Neler Yaptık?

Biz turumuzu gemide ayarladık ve 2 ayrı yerde şnorkel yapıp, Playa Mia plajında bulunan beş yıldızlı bir tatil köyünde açık büfe öğle yemeği ve plaj turu şeklinde olan paketi seçtik. Şnorkel takımını teknede veriyorlar, ama kendi takımınız varsa yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Teknede alkollü alkolsüz içecek servisleri var. İlk şnorkel bölgesi sahilden 200 metre kadar açıkta 10-15 metre derinlikteki reeflerdi ve Cozumel merkezden yaklaşık 10 dakika güneye doğru bir bölgedeydi. Havanın biraz kapalı olması ve sahile yakınlıktan dolayı su altında görüş seviyesindeki netlik düşüktü. Bu bölgede çok fazla zevk alamadık. Deniz altı o kadar zengin değildi, beklentimizin altında kaldı. Kıyıya yakın olması, denizde kirlilik ile beraber buradaki deniz altı yaşamı etkilemiş olabilir…

DSC03467
Tekneden Cozumel manzarası…

İkinci şnorkel bölgesi adanın daha güneyindeydi. Derinlik yaklaşık 20-30 metre civarındaydı. Deniz bu bölgede hem temiz hem de durgundu. Görüntü derinliğe rağmen çok güzeldi. Reeflerdeki yaşam hem çok renkli hem de zengindi. Özellikle burada su altı kamerası ile güzel fotoğraflar çekilebilir.

DSC03468
Kara gözüktü, plaj bizi bekler 🙂

Şnorkel gezilerinden sonra öğle yemeği için tatil köyüne gittik ama yemekleri kesinlikle güzel değildi. Zamanımızı plajda ve denizde geçirdik, su inanılmaz güzeldi. Tur limana geri bırakıyor. Daha sonra şehir merkezini gezmek ve alışveriş yapmak için de ekstra zamanımız kaldı. Taksi oldukça ucuz bir ulaşım aracı ve şehir merkezine gitmek için taksiyi kullandık. Güvenlik sorunu ile karşılaşmadık, birçok gemi turu aynı anda geldiği için oldukça hareketli ve canlıydı.

DSC03479
Cozumel şehir merkezinden…

Bir gün kesinlikle Cozumel’e yetmez, ancak genel bir bilgi sahibi olduk. Tarih, plaj, güneş, eğlence ve alışveriş her şeyin bir arada olduğu bir yer.

DSC03475
Carnival Cruise gemisi ve taksiler….

Meksika para birimi peso da $ işareti ile gösterilmekte, o yüzden kafanız karışmasın Amerikan dolarını US$ veya USD şeklinde belirtiyorlar. Genelde her yerde kredi kartı ve Amerikan doları kabul ediliyor.

Cozumel'den ayrılık zamanı...
Cozumel’den ayrılık zamanı…

Tabii ki Meksika deyince ilk akla gelen şeylerden biri “tekila” ve tadına bakmak olmazsa olmazlardan. Gemiye hemen binmeden önce limanda içtiğimiz son tekila şatlarımızın tadı hala damağımızdadır.

Cruise gemilerinin kalış saatleri ve Cozumel’de yapılabilecekler için linki tıklayabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir