"Enter"a basıp içeriğe geçin

Edessa

Pella’nın Başkenti Edessa… 

Kastoria’dan günübirlik yaptığımız geziler sırasında uğradığımız Edessa şehri ve Pozar Kaplıcaları görsel güzellikten çok daha fazlasını barındırıyor.

Edessa, Tanrı’nın göğe çıkmak için üzerinde durduğu bir basamaktır.”(Menelaos Lountemis)

3000 yıllık bir tarihe sahip Edessa, sular şehri olarak da bilinir ve 12 şelalesiyle ünlüdür. 522 yıl kadar Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetinde  kalan Vodina (Edessa) Balkan Savaşları sonrasında Yunanistan Krallığı’na geçmiş.

İçinden kanallar geçen şehirde, kafeleri ve restoranları ile de gayet keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Küçük köprülerle dolu şehirde yapacağınız yürüyüşlere akan suyun şırıltısı eşlik edecek. 14. yüzyılın sonlarına kadar ana su hacmi şehrin batısındaki küçük bir havzada toplanmış, ancak jeolojik bir olay nedeniyle su yön değiştirmiş ve şehri geçerek bu muhteşem şelaleyi oluşturmuş.

Edessa Şelale Park

Bu park şehrin kalbi diyebiliriz. Sarp yamaçlar ve yoğun bitki örtüsü nedeniyle yıllarca ulaşılamayan şelalenin büyüleyici manzarası bugün bütün ihtişamı ile fotojenik pozlar veriyor. Karanos Şelalesi, 70 metre yüksekliğindedir ve Yunanistan’ın en büyüğüdür. Ayrıca Avrupa’da şehir merkezinde bulunan en büyük şelaledir.

Yunanistan gezi rotaları
Edessa Şelaleleri

Akan suyun ve önünüzde uzanan bereketli Makedon ovasının muhteşem manzarasının keyfini çıkarmak ve fotoğraflamak için basamaklarla ineceğiniz yürüyüş yolunu ayakkabınız uygunsa kaçırmayın.

Edessa - Yunanistan
Karanos Şelalesi

Yunanistan’ın tek Açık Hava Su Müzesi bu şehirdedir ve ilgilinizi çekerse akvaryum ziyaret edilecek yerler. Kioupri Bizans Köprüsü görülüp fotoğraflanabilir. Osmanlı döneminden günümüze maalesef pek eser ayakta kalmamış bir tek Yeni Cami  o da kaderine terk edilmiş.

Edessa kirazı ile de ünlü ve her yıl haziran ayında Kiraz Festivali düzenleniyor.

Edessa tren istasyonu da nostaljik fotoğraflar çekmek için uğranılabilir. Edessa’ya ilk tren 1894 yılında gelmiştir. Manastır ile Selanik’i birbirine bağlayan tren yolunda kimler yolculuk etmedi ki ATA’mızı saygı, minnet ve sevgi ile bir kez daha hatırlıyoruz…

Edessa - Yunanistan rotası
Fotojenik Edessa tren istasyonu

Akşam yemeğimizi Opos Palia Taverna’da yedikten sonra Edessa’ya yakın Pozar Kaplıcaları’nı görmeye gittik. Bölgenin şarap bağları da ünlüymüş Opos Palia’daki garsonun tavsiyesi ile pembe şarabını denedik ve hoşumuza gitti. Edessa’nın 30 km kadar güneyindeki Naoussa bölgesi şarap bölgesi diye geçiyor, oradaki bağlar gezilebilir.

Edessa - Yunanistan
Opos Palia Taverna

Doğa ile kucaklaşan Pozar Kaplıcaları

Büyük İskender’in doğduğu yerde şifalanıyoruz…

Pozar Kaplıcaları (Loutra Pozar) olarak da bilinen Loutraki Aridaias, Edessa kasabasına sadece 40 km, Selanik‘ten de yaklaşık 1,5 saat  uzaklıktadır. Yabancı turistler  tarafından yeni yeni keşfedilen bölge yerel halkın ise tercih ettiği  yerlerdendir.

Pozar Kaplıcaları (Loutra Pozar)

Pozar Kaplıcaları’nı Yunanistan’daki diğer kaplıcalardan ayıran özellik; hem sıcak hem de soğuk sulara erişim imkanı olması. Derelerin serinliğini hissederken kaplıcaların sularında ısınıyorsunuz…

Yunanistan Gezisi
Pozar Kaplıcaları (Loutra Pozar)

Kaplıcaların doğanın kalbinde yer alması ise; bedeniniz dinlenip şifalanırken ruhunuzun da huzurla buluşmasını sağlıyor.

Kaimaktsalan Dağı’nın eteklerinde bulunan Pozar Kaplıcaları‘nda 48 ayrı hamam, 6 kapalı havuz, açık havuz hamamlar, jakuzi ve spa bulunmaktadır. Romatizma, cilt rahatsızlıkları, solunum ve dolaşım sorunları için tavsiye edilen Pozar Kaplıcaları’nın sularında şifa bulunuyor…

Yunanistan gezip görülecek yerler
Pozar Kaplıcaları

Biz hava kararırken vardığımızdan sadece kaplıcaları ziyaret edip ortamın havasını soluduk. Aslında konaklayarak veya erken gelip nehir boyunca kaplıcaları Voras Dağı’na (Kaimaktsalan) bağlayan patikalarda yürüyüş, tırmanış yapılabilir.

İlkbaharda bu bölgeye gelirseniz; kuş gözlemciliğine gidin. Eğer yeterince şanslıysanız, pembe flamingoları görebilirsiniz.

Kaimaktsalan kayak merkezinde ise (2.300 m) kışın kayak yapmanın keyfini çıkarın…

Kastoria yazımız için linke bakabilirsiniz. Kastoria Yazımız

Selanik yazımız için linke bakabilirsiniz. Selanik Yazımız

Bu bölgeleri gezerken bize eşlik eden dostlarımız Tülin ve Cem’e gezimizi daha da keyifli hale getirdikleri için teşekkürler…

Ekim 2021’de yaptığımız Yunanistan gezimizin özetini İnstagram sayfamızdaki öne çıkanlara sabitledik. Linke tıklayınız… Yunanistan Gezisi

Keyifli geziler…

Ayfer & Onur Öznar

Faceboook : AyferOnur Seyahatnamesi

Instagram : AyferOnur Seyahatnamesi

Youtube: AyferOnur Seyahatnamesi

2 Yorum

  1. Erkan Erkan

    Selanik gezisine eklenebilecek bir rota gibi duruyor. Bilgiler için teşekkürler.

    • ayferonur ayferonur

      Evet, zamanınız varsa çok rahatlıkla Selanik rotanıza Edessa’yı da ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir