"Enter"a basıp içeriğe geçin

Washington DC Gezi Rehberi

Amerikan Kongre Binası - Washington DC
Amerikan Kongre Binası – Washington DC

ABD’nin Müze Cenneti Washington DC

Washington DC ABD’de bir eyalete bağlı olmayan tek şehirdir. Columbia bölgesinde (D.C.  District of Columbia) bulunan şehir ABD’nin başkenti olduğu için özerk bir yapıya sahiptir.

New Jersey’de yaşadığımız yıllarda hem iş hem de gezi amaçlı sık sık  gittiğimiz başkent, New York veya Los Angeles kadar turistik destinasyon şehri olarak ilk akla gelmese de ABD‘de gezilip görülmeye değer şehirlerden biridir. Önemli yerleri ister bir günde hızla dolaşabilirsiniz isterseniz müzelerle birlikte 2-3 günde doya doya gezebilirsiniz. Beyaz Saray (White House) ve hükümet binalarından çok daha fazlasını bulacağınız  bu güzel müzeler şehrini bir günde hızla dolaşmanızı tavsiye etmeyiz, özellikle müze gezmeyi seviyorsanız daha fazla zaman ayırıp doya doya tadını çıkarın.

İlkbahar ve sonbahar ayları şehri ziyaret etmek için en ideal dönemlerdir. Genellikle yaz ayları sıcak ve rutubetli kış ayları da çok sert geçer.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Dupont Circle‘a çok yakın bir yerdedir. Büyükelçiliğimiz hakkında daha ayrıntılı bilgiyi web sayfalarında bulabilirsiniz. Adresi: 2525 Massachusetts Avenue, NW, Washington DC 20008

Washington DC Ulaşım

THY’nin, Dulles Havaalanı‘na İstanbul’dan direkt uçuşu vardır. Gün ve saatlerini THY’nin web sayfasından inceleyebilirsiniz. Şehrin içinde bulunan Ulusal Ronald Reagen (Reagen National Airport) ve Uluslararası Dulles (Dulles İnternational Airport) havaalanlarına ülke içinde birçok havaalanından uçuş bulabilirsiniz. BWI Havaalanı (Baltimore/Washington İnternational Thurgood Marshall Airport), Washington şehrinin kuzeyinde, biraz daha uzak kalsa da uygun fiyata bilet bulunduğu zaman tercih edilebilir.

Biz New Jersey’den araba ile geldiğimiz için özellikle şehrin biraz daha dışında kalan Dulles veya BWI havaalanından şehre nasıl ulaşılabilir konusunda bilgi veremiyoruz ama havaalanlarının web sayfalarından bu bilgiyi temin edebilirsiniz. BWI Havaalanına yakın bir bölgeden şehir içine tren seferleri olduğunu biliyoruz.

BWI Havaalanı bilgileri  için linki tıklayabilirsiniz.

Dulles Havaalanı bilgileri için linki tıklayabilirsiniz.

Reagen Havaalanı için linki tıkalyabilirisiniz.

Şehir içinde metro rahat ulaşım imkanı sağlayacaktır. Bilet fiyatları günlük, haftalık vs. olması halinde tek binişe göre daha uyguna gelmektedir. Detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz.

Washington DC sokaklarından
Washington DC sokaklarından

Hop On-Hop Off Sightseeing gezi otobüslerine günlük veya 2 günlük bilet alıp şehir daha hızlı ve verimli gezilebilir. Ama yoğun dönemde talepten dolayı uzun kuyrukların olup olmadığına dikkat etmekte fayda var. Ekteki web sayfasından inceleyebilirsiniz. Alternatif olarak bisiklet veya Segway turları da incelenebilir. Bizim zaman sorunumuz olmadığı için ve sokak sokak gezmekten zevk aldığımızdan arabamızı bir yere park edip yürümeyi tercih ettik.

Hop On Hop Off otobüs gezisi
Hop On-Hop Off ile şehir gezisi…
Segway gezisi - Washington DC
Segway gezisi – Washington DC

Yakın eyaletlerden günü birlik turlar da düzenlenmektedir. Ayrıca araba kiralanabilir, otobüs  veya tren tercih edilebilir. Washington D.C. Union istasyonundan yapılan tren seferleri için web sayfasından inceleyebilirsiniz. Tren bilet fiyatları bazen uçak biletleri kadar pahalı olabiliyor aklınızda bulunsun. Otobüs seferleri  için Greyhound web sayfasını inceleyebilirsiniz.

Washington DC Gezilecek Yerler

Başkentin en önemli gezilecek ve görülecek yerleri ‘The National Mall’ diye adlandırılan alanın etrafında yer alıyor. Bu bölge kısaca Kongre binası (U.S. Capitol Building) ile Washington Anıtı (Washington Monument) arasındaki alan diyebiliriz. Beyaz Saray (White House), Amerikan Kongre binası, Lincoln Anıtı (The Lincoln Memorial), Washington Anıtı, birçok müze ve Botanik Bahçesi (Botanical Garden) aynı bölgede bulunmaktadır. Yürüyerek rahatlıkla dolaşabileceğiniz bu alan sadece binalardan oluşmayıp yemyeşil alanları ile de dinlenmenizi sağlayacaktır Birçok aktivitenin ve özellikle birbirinden muhteşem müzelerin ücretsiz olması bu şehre ayrıca zaman ayırmaya değer diye düşünüyoruz.

The National Mall bölgesinden - Washington DC
The National Mall bölgesinden – Washington DC

Beyaz Saray (White House): ABD başkanının yaşadığı Beyaz Saray’a tur ile girip dolaşabilmek için çok detaylı prosedürlerden geçmek gerekiyor.  ABD vatandaşı olmayanların kendi ülkelerinin  büyükelçiliklerine başvuru yapmaları gerekiyor.  ABD vatandaşları da sıkı bir prosedürden geçmek durumundalar. En az 6 ay önceden başvurunuzu yapmanızı istiyorlar. 11 eylülden sonraki dönemde güvenlik sebebi ile hem turlarda hem de evin etrafında alınan güvenlik tedbirleri arttırılmış. Ancak yine de demir parmaklıklar arasından Beyaz Saray fotoğraflanabiliyor. Binanın hem ön tarafından hem de arka tarafından belli bir mesafeden fotoğraf çekilmesine izin veriliyor. Ekteki linkten Beyaz Saray turunun detaylarını inceleyebilirsiniz.

Beyaz Saray (White House)
Beyaz Saray (White House)

Amerikan Kongre Binası (U.S. Capitol Building): Kongre binası The National Mall denilen alanın doğu ucunda yer almaktadır. Binanın içine yapılan ücretsiz turlar var ama biz denk gelip içine hiç girmedik. Kongre binasının The National Mall’a bakan bölümünden hem binayı hem de diğer yönde Washington Anıtı‘na doğru çok güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Kongre binasının ayrıca göl tarafına bakan yüzündeki merdivenlerin üst tarafı ABD başkanlarının yemin ettiği yerdir. Bu alanı, en çok dolu olduğu zaman, Obama’nın 2008 yılındaki yemin töreninden belki hatırlarsınız.

Amerikan Kongre Binası (U.S. Capitol Building)
Amerikan Kongre Binası (U.S. Capitol Building)

Washington Anıtı (Washington Monument): Dünyanın en yüksek anıtı ve yüksekliği 169 metreymiş. ABD’nin ilk başkanı George Washington için yapılmıştır. 2011 yılında ABD’nin kuzeydoğusunda yaşanan bir deprem sonrası anıtın içine girişler yasaklandı diye biliyoruz. En son 2011 yazında gittiğimizde anıta almıyorlardı. Web sayfalarına bakınca turların yeniden başladığı bilgisi var. İki hafta sonraya deneme amaçlı tur için yer baktık ama yer yok. Planınıza göre önden yer ayırtmanızda fayda var.

Washington Anıtı (Washington Monument)
Washington Anıtı (Washington Monument)

Lincoln Anıtı (The Lincoln Memorial) & Reflecting Pool: Washington Anıtı’nın batı tarafında kalan büyük binada eski başkan Abraham Lincoln anısına yapılmış bir anıttır. Kesinlikle görülmeye değer. Hem havuz kenarında (Reflecting Pool) güzel bir yürüyüş yaparsınız hem de anıttan çok güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Lincoln ABD iç savaşı sonunda ülkeyi birleştirmiş ve köleliği kaldırmış ancak çok kısa bir süre sonra suikasta kurban gitmiş. Lincoln anıtının merdivenleri ayrıca Martin Luther King Jr.’ın  “Bir hayalim var” diye başlayan ünlü konuşmasını yaptığı yerdir.

Lincoln Anıtı (The Lincoln Memorial)
Lincoln Anıtı (The Lincoln Memorial)
Lincoln Anıtı (The Lincoln Memorial) & Reflecting Pool
Lincoln Anıtı (The Lincoln Memorial) & Reflecting Pool

II.Dünya Savaşı Anıtı (National World War II Memorial): II. Dünya Savaşına katılan, ABD askerlerinin anısına 2004 yılında inşa edilmiş. 48 eyalet, 7 federal bölge ve Columbia bölgesi arasındaki birliği sembolize eden 56 granit sütun ve ortasında su fışkıran bir havuz yer almaktadır.

II.Dünya Savaşı Anıtı
II.Dünya Savaşı Anıtı

Ayrıca Vietnam Veterans Memorial, The Korean War Memorial,  The Thomas Jefferson Memorial, The Franklin Delano Roosevelt Memorial ve The New Martin Luther King, Jr. Memorial  da diğer görülebilecek anıtların arasındadır.

Müzeler

Washington Anıtı ile Kongre binası arasında kalan bölgede sayısız görülmeye değer müze vardır. Bu müzelerin hemen hemen hepsi ücretsiz diye biliyoruz. Amerikan Ulusal Tarih Müzesi (National Museum of American History), Havacılık ve Uzay Müzesi (National Air and Space Museum), Ulusal Doğa Tarihi Müzesi (National Museum of Natural History), Ulusal Sanat Galerisi(National Gallery of Art), Amerikan Yerlileri Ulusal Müzesi (National Museum of the American Indian) gibi müzelerde saatler harcayabilirsiniz. Yazdığımız ilk üç müze özellikle ilginize göre epey zamanınızı alabilir. Müzeler ile ilgili detaylı bilgileri ekteki linkte bulabilirsiniz.

National Museum of Natural History - Washington DC
National Museum of Natural History – Washington DC
National Museum of Natural History - Washington DC
National Museum of Natural History – Washington DC
National Air and Space Museum - Washington DC
National Air and Space Museum – Washington DC
National Air and Space Museum - Washington DC
National Air and Space Museum – Washington DC

Eğer ilginizi çekerse Yahudi Soykırım Müzesi de (Lillian and Albert Small Jewish Museum) ilginç olabilir.

Ulusal Hayvanat Bahçesi (The National Zoo): The National Mall’a yaklaşık 5km kadar kuzeyinde kalan Rock Creek Park‘ın içinde yer alan hayvanat bahçesinin girişi ücretsizdir. Pandalar, filler, kaplanlar vs. çeşitli hayvanların barındığı hayvanat bahçesi özellikle çocuklu aileler için cazip olabilir.

Georgetown: The National Mall bölgesinin kuzeybatısında, Potomac Nehri  boyunca yer alan tarihi bir bölgedir. Kafeleri, restoranları ve mağazalarıyla oldukça hareketlidir. Georgetown  Üniversitesi’nin ana kampüsü de bu bölgede olduğu için genç nüfus yoğundur. Nehir kenarında ve kanal boyunca çok güzel yürüyüş alanları var. Washington DC’nin en keyifli bölgelerinden biridir.

The Chesapeake & Ohio Canal - Georgetown
The Chesapeake & Ohio Canal – Georgetown
Wisconsin Avenue - Georgetown
Wisconsin Avenue – Georgetown

Havacılık ve Uzay Müzesi (National Air and Space Museum)-Virginia: İlgisi olan için uzay mekiğinden, çeşitli savaş uçaklarına kadar çok daha detaylı bir müzedir. Bu müze Dulles Havalanına çok yakın. THY bu havaalanından seferlerini gerçekleştiriyor.

Havacılık ve Uzay Müzesi - Virginia
Havacılık ve Uzay Müzesi – Virginia

Washington DC‘nin sınırları büyük olmasa da etrafta da yapılacak alternatifler mevcut. Maryland eyaletine bağlı olan Baltimore ve Annapolis şehirleri sadece birkaçıdır.

Washington D.C.’nin araba ile bir saat kadar  doğusunda kalan Annapolis şirin bir liman şehridir. Baltimore da araba ile şehrin bir saat 15 dakika kadar kuzeydoğusunda kalmaktadır. Her iki şehre de birkaç kere gittik ve vaktiniz varsa gidip gezebilirsiniz. Maryland blue crab (mavi yengeç)’i ile ünlüdür. Crab cake denemenizi tavsiye ederiz. Annapolis’de tekne turu yapmak ve bu güzel liman şehrinin sokaklarında gezmek zevkli olacaktır. Baltimore’da ise gidilecek en turistik bölge The Inner Harbor olacaktır. Özellikle çocuklu aileler için akvuryum, çeşitli müzeler, sanat sergileri cazip gelebilir.

Annapolis
Annapolis – Maryland
Annapolis
Annapolis – Maryland
Baltimore - Maryland
Baltimore – Maryland

Washington DC Konaklama ve Kaldığımız Oteller Hakkındaki Düşüncelerimiz

Biz ailelerimiz geldiğinde iki gidişimizde de Dupont Circle’a yakın otellerde kaldık. Bu bölgeyi kalmak açısından tavsiye edebiliriz. Ayrıca Georgetown bölgesi de kalmak için tercih edilebilir. Otel rakamlarının yüksek olması halinde yakın eyaletlerden Maryland  ve Virginia’da  toplu ulaşıma yakın bölgelerdeki otel alternatiflerine bakılabilir.

St. Gregory Luxury Hotel & Suites

Ocak 2015’de bir gece kaldığımız oteli orbitz’in web sayfasından ayarladık ve yaklaşık %30 gibi özel bir indirimimiz vardı onu kullanınca vergi dahil gecesine 78.55 dolar ödedik. Dupont Circle’da bulunan otelin konumu iyi. Birçok otelde olduğu gibi bu otelin de otoparkı maalesef ücretli. Valet park 37dolar+vergi . Wi-fi ücretli ve günlük 12 dolar. Odaları geniş ve temizdi, ama kliması gürültülü çalışıyordu, hatta yan odada çalışan klimanın sesi bile geliyordu.

Washington Hilton

2011 yılında Ağustos ayının ilk haftası 4 kişi gecesi vergi dahil 106 dolardan 2 gece kaldık. Oteli priceline web sayfasında kendimiz fiyat vererek ayarladık. Gezilecek yerlere yakınlığı, etrafında restoran ve kafelerin çeşitliliği ve güvenirliği ile iyi bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. Akşam saat 6’dan sabah 8’e kadar park meterler ücretsiz, arabanız varsa otelde valet parka verip gereksiz yere otopark ücreti ödemeyin. Otelin etrafında mutlaka boş bir yer bulabilirsiniz.

Washington Marriot Wardman Park

2009 yılında Haziran ayında 4 kişi gecesi vergi dahil 80 dolardan kaldık. Oteli priceline web sayfasında kendimiz fiyat vererek ayarladık. Bu otelden de gayet memnun kaldık. Otopark için Hilton otelinde yazdıklarımız bu otel için de geçerlidir. Otelin etrafında mutlaka boş bir yer bulabilirsiniz.

Washington DC yeme-içme için çok özel tavsiyelerimiz maalesef olmayacak. The National Mall’a oldukça yakın olan Hard Rock Cafe‘de yediğimiz yemeklerden oldukça mennun kaldık. Standartları bütün ABD’de yaklaşık aynı olsa da sanki bu restoranının yemekleri daha lezzetliydi. Türk mutfağı dahil olmak üzere dünya mutfağından bütün alternatifleri bulma şansınız var. Dupont Circle ve Georgetown bölgelerinde alternatif çok fazla ve kaliteleri oldukça yüksek restoranlar var.

Washington DC fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Washington DC Fotoğraflarımız

Tavsiyeler

 • Birçok şehirde ücretli olan müzeler başkentte ücretsiz. Eğer birkaç şehri kapsayan bir gezi yapıyorsanız aklınızda olsun ve aynı tarz müzeleri bu şehirde gezmeyi tercih edin.
 • The National Mall etrafında arabayı park edecek yer bulmak genellikle zor oluyor. Arabanızda bol bol 25 cent bulundurmayı unutmayın. Sadece bozuk para ile çalışan makina sisteminin olduğu park yerlerine aracınızı park ederseniz ihtiyacınız olacak.
 • Müzelerin birçoğunun içinde kafeterya mevcut ve rakamları abartılı değil, dolaşırken değerlendirebilirsiniz.
 • Şehirde turistik bölgelerin ve merkezin dışında çok güvenli olmayan yerlerin de mevcut olduğunu unutmayın.  Otelinizi ayarlarken biraz daha özenli olmakta fayda var. Bizim başımıza herhangi bir olayın gelmediğini de belirtelim ki güvenlik derken yanlış bir anlaşılma olmasın. Turistik bölgeler dışındaki bazı bölgelerin güvenli olmadığını okuduk ve duyduk…

 

Ayfer & Onur Öznar

8 Yorum

 1. Erdinç Genç Erdinç Genç

  Yarın başlayacağım “east coast roadtrip” ‘in ilk durağını sayenizde daha fazla araştırmama gerek kalmadı. çok teşekkürler.

  • Rica ederiz. Umarız diğer paylaşımlarımızın da faydası olur. İyi yolculuklar ve keyifli geziler dileriz…

 2. Osman Osman

  Çok güze bir yazı. Detaylı bir anlatım. Tavsiyelerinizle, düşüncelerinizle insanlara yol gösteriyorsunuz.

  • Ayferonur Ayferonur

   Çok teşekkürler…

 3. Kübra Voyager Kübra Voyager

  Müzelerin ücretsiz olması çok iyiymiş hem de standart arkeoloji müzeleri değil sadece uzay araçları müzeleri bile var, harika!Bizim de bu yaz Kuzey Amerika gezisi planımız var kısmetse, tavsiyelerinizi aklımda tutmaya çalışacağım..:)

  • Ayferonur Ayferonur

   Müze severler için Washington D.C. kaçırılmayacak fırsat. Umarız Kuzey Amerika gezinizi gerçekleştirir ve istediğiniz gibi bir gezi olur. Sormak istediğiniz bir şey olursa bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız 🙂

 4. FUNDA FUNDA

  çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık..bende washingtona gittim ve çok beğendim. oradaki smithsonian müzesi “müzede bir gece 2” filminin geçtiği yer. birde new york merkezindeki bir müzede lincoln anıtı varmış göremedim ama inşallah bir dahaki sefere gideceğim. çünkü “müzede bir gece” filminin ilkinde kalkıp yürütüyorlar. o sahneyi yaşamak isterim..
  http://hayatimyolculuk.blogspot.com.tr/

  • Ayferonur Ayferonur

   Funda Hanım, içten yorumunuz için çok teşekkürler. Müzede bir gece filmini biz de izledik. İstediğiniz sahneyi yaşayabilmek için müzenin biraz boş olduğu bir zaman gitmek iyi olacaktır. Her gittiğimizde inanılmaz kalabalıktı. Lincoln Anıtı’nın fotoğrafı yazımızda olacak, anıt ile birlikte Reflecting Pool’un etrafı da yürüyüş için çok keyiflidir. Umarız bir daha ki sefere görmek ve yapmak istediklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizin blogunuz da çok güzel olmuş, emeğnize sağlık. Nice gezilere ve paylaşımlara…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir