"Enter"a basıp içeriğe geçin

Puerto Montt Gezilecek Yerler

Angelmo Bölgesi, Puerto Montt-Şili

Puerto Montt ve Gezginlerin Evi Cangir Ailesi

Kutuplara Yolculuk” gezimize çıkmadan önce yolda birçok yeni arkadaş edineceğimizi biliyorduk. Bizi yol için heyecanlandıran ve merak uyandıran konuların başında da geliyordu. Farklı ülkelerden ve farklı kültürlerden gelen ortak noktalarımızın gezmek olduğu ve ömrümüz boyunca dostluğumuzun devam edeceğini bildiğimiz arkadaşlarımız oldu ve olmaya da devam ediyor. Tahmin ettiğimiz gibi sıcacık dotluklar kurduk. Ayrıca geçeceğimiz ülkelerde yaşayıp bizi davet eden Türk arkadaşlar ile de tanışmayı sabırsızlıkla beklemiştik. Hepsine buradan çok teşekkür ediyoruz.

Ancak içlerinde çok daha özel olan Gülşah ve Emre çifti ile 3 yaşındaki oğulları Acar’ın bizde yeri apayrı oldu. Cangir çifti 5 yıldır Şili’nin Puerto Montt şehrinde yaşıyor ve sevimli Acar’ımız da Şili’de dünyaya gelmiş. Bu dünya tatlısı çift bize uzun süre önce mesaj atmış ve Puerto Montt’dan geçersek bizi muhakkak misafir etmek istediklerini yazmışlardı.

Gezimizin rotasından ve Puerto Montt’un konumu…

Şili’ye giriş yaptıktan sonra da sık sık nerede olduğumuzu sorup davetlerini hatırlattılar. Puerto Montt’a geldiğimiz 15 Şubat 2017 akşamı ise deli gibi bir yağmur başladı. Birkaç gün kalıp Carretera Austral‘a girmeden önce hazırlık yapmayı planlıyorduk. Hem Gülşah hem de Emre daha fazla kalmamız için ısrar ediyorlardı. Ancak güneyde havalar iyice soğumadan yola devam edelim düşüncesindeydik.

Puerto Montt\ kapalı bir hava ile bize “Merhaba” dedi…

Bu satırları yazdığımız 20 Şubat günü hâlâ Cangir çiftinin evlerinde misafiriz. 🙂 Yağmur bir türlü dinmedi. Biz de doğa harikası olan ve geziden önce görmek için heyecanlandığımız Carretera Austral’a yağmur ile başlamak istemedik. Hem Gülşah hem de Emre rahatımız için gerçekten çok çaba sarf ediyorlar. Kahvaltılar, yemekler, içecekler epey güç topluyoruz yolun devamı için.😊 Her ikisine de kadar teşekkür etsek azdır. Hayatımıza ömür boyu sürecek yeni dostlar kattığımız için de ayrıca mutluyuz.

Cangir Ailesi ile her akşamımız böyle keyifli geçti. ❤❤❤

Puerto Montt’ta Cangir Ailesi haricinde birkaç Türk daha yaşıyor ve yakın dostları Erdoğan ile de tanışma fırsatımız oldu. Kendisi bakkal işletiyor ve geç saatlere kadar çalıştığı halde ilk akşamdan bizi görmek için hemen geldi. Bakkaldaki son şişe rakıyı da özlemiş olduğumuzu düşünerek bize getirmişti. Böylesi düşünceli insanlarla tanışmak onlarla birlikte olmak kadar güzel ne olabilir ki… Hepinize sonsuz teşekkürler…

Puerto Montt ve Etrafında Yapılacaklar

Puerto Montt’a gelince ufak bir liman şehri. Balıkçıları, çarşısı, deniz kıyısındaki kafe ve restoranları ile ufak olmasına rağmen epey hareketli bir şehir. Cruise gemilerinin uğradığı limanlardan biri olmasının da etkisi olabilir. Büyükçe de bir alışveriş merkezi var. Ayrıca Carretera Austral için geçiş noktası diyebiliriz. Dolayısı ile birçok turist de geçiş için bu şehri kullanıyor.

Yol uzun, Carretera Austral öncesi Puerto Montt’ta dinlenmece…

Chaiten‘e giden feribotlardan biri de buradaki limandan kalkıyor. Özellikle yaz aylarında oldukça yoğun oluyormuş. Yalnız şehir bol yağmur da alıyormuş. Nitekim biz de 5 gündür sürekli yağan yağmurdan muzdaribiz. Kışları çok soğuk olmuyor ve eksi derecelere çok fazla düşmüyormuş.

Sahildeki Angelmo bölgesi kafeleri, balık restoranları, balıkçıları ile keyifli birkaç saat geçirmek için güzel bir alternatif.

Angelmo bölgesinden…

Alerce Andino Milli Parkı ise şehire yakınlığı ile özellikle hafta sonu yürüyüş ve piknik yapmak için ideal yerlerden biri. Yağmurlu da olsa bizim de kısa süreli görme şansımız oldu.

Alerce Andino Milli Parkı

Güneyin soğuğu için birkaç ihtiyacımız vardı ve Puerto Montt’ta bakma fırsatımız oldu. İhtiyacınız olursa şehir içinde kamp malzemeleri satan birkaç mağaza var. Motosiklet yedek parçası ve malzemesi için de epey alternatif bulabilirsiniz.

Puerto Montt’a 10-15 dakika mesafede bulunan Puerto Varas şehri de çok keyifli. Avrupai bir görünümü olan şehir sahildeki yürüyüş yolu, müthiş manzarası, şirin şehir içi ile çok hoşumuza gitti. Osorno Volkanının görselliği ise ayrı bir güzellik katıyor. Bize göre, göller bölgesindeki en güzel şehirlerden biri.

Osorno volkanına yürüyüş yapılabiliyor, bisiklet veya araç ile de gitmek mümkün….

Chiloe Adası da birkaç günlük aktiviteler için değerlendirilebilir. Castro ve Ancud şehirleri ile adanın kasabalarında yer alan ahşap kiliseler görülmeye değer. Penguen adası turları, Pan-Amerikan yolunun son noktası olan Quellon şehri ile görülecekler listesini arttırabilirsiniz. Yağmurdan dolayı maalesef pek gezme fırsatımız olmadı. Chiloe Adası’na giderek Castro şehrini gezebildik. Gelgitten dolayı bir saat içinde aynı yerin farklı fotoğraflarını çekebilirsiniz. Çekilmiş suların etrafındaki renkli evleri de çok fotoğraflanıyor.

Chiloe Adasının renkli evleri…

Evet, 6 gün geçirdiğimiz ev ortamından Carretera Austral maceramıza başlamak üzere ayrıldık. Cangir Ailesi ile yeniden buluşmak üzere, tekrar teşekkürler…

Puerto Montt ve Chiloe fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız… FOTOĞRAFLARIMIZ

 

2 Yorum

  1. Yolda olmanın yakınlaştırıcı ve birleştirici bir gücü olduğuna inanıyorum. Umarım ben de böyle güzel insanlarla karşılaşırım. 🙂

    • Umarız Kadir, her zaman böylesi güzel insanlara denk gelirsin. Sevgiler, selamlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir