"Enter"a basıp içeriğe geçin

Piura Motorcu Dayanışması

Peru’dan Güzel Bir Dostluk Hikayesi

Güney Amerika ülkeleri ne kadar tehlikeli olduğu ile meşhurdur, maalesef yanlış tanıtım bu güzelim insanların da yanlış tanınmasına neden oluyor. ‘Kutuplara Yolculuk‘ gezimizi takip edenler hatırlayacaktır Quito-Banos arasında bir benzin istasyonunda Ekvadorlu ve Perulu motorcular ile tanışmıştık. Evet, bu güzel insanlardan bir grubu öyle iyilikte bulundular ki hayatımız boyunca unutmamız mümkün değil…
Ekvador‘dan Macara sınır kapısından çıkış yapıp Peru’nun Piura şehrinden devam etmeyi planlıyorduk. Şehirde yapılacak özel bir şey olmadığından kalmayı düşünmüyorduk ama plandığımız gibi olmadı. Motorumuzun arka tekerinin durumu iyi değildi ve Lima’da değiştirmeye karar vermiştik. Ama Cuenca’ya geldiğimizde bizi Lima’ya kadar götüremeyeceğini fark ettik. Maalesef motora uygun lastik yoktu, yazıştığımız her yerden olumsuz cevap alıyorduk. Perulu motorcular aklımıza geldi ve onlara yazdık. Piura şehrinde yaşayan Duberly buraya gelin bir şekilde hallederiz diye bize umut oldu.

Perulu ve Ekvadorlu motocular. Banos-Ekvador

Macara‘dan ayrıldığımızda  arka lastiğimiz artık bitmiş vaziyetteydi. Yol yapım çalışmaları taşlı topraklı yol eşliğinde 2,5 saatlik yolculuk sonunda Piura‘ya vardık.

Piura’dan bir kare

Bir kafede oturup arkadaşlara konumumuzu bildirdik. 15 dakika içinde Duberly yanımıza gelmişti bile. Başka bir arkadaşının yanına gittik, Rodrigo tanıdığı bütün herkesi arayıp Libertad’a uyacak lastik arayışına girdi.

Rodrigo’nun işyeri, Piura-Peru

Bu arada İspanyolcumuzun çok az olduğunu, onların da İngilizce bilmediğini belirtelim. Ama bize yardımcı olmak için nasıl çırpınıyorlardı. Lastiği ararlarken önce bizi yemeğe götürdüler. Bir anda 5-6 motorcu arkadaşları daha bize katılmıştı. Sohbet eşliğinde yemekler yendi ve bu arada Libertad’a uyacak iki alternatif  lastik modeli olduğu haberini de aldık. Daha ne isteyelim derken akşam bizi misafir edebileceklerini söylediler. Hesabı bize ödetmediklerini belirtmeye bile gerek yok.

Keyifli öğle yemeği, Piura-Peru

Eswin’in ufak bir motosiklet tamir yeri varmış, benim orada lastiği sökeriz dedi ve oraya gittik. Lastiği söktüğümüzde arka frenin de bitmiş olduğunu gördük. Eswin hemen ben de uyacak fren var deyip onu da değiştirdi ve kadar ısrar etsek de parasını almadı. Bu arada Rodrigo gidip lastiği almış ve getirmişti. Libertad’ın yeni ayakkabısı sevgi ile yoğrularak takıldı. Arkasından bir de yıkayalım deyip pırıl pırıl yaptılar. Libertad yol için hazırdı.

Eswin’in dükkanı, Piura – Peru

Yorucu ve zorlu bir gün olmuştu ama Juan’ın evine vardığımızda sıcacık gülümseme ile karşılayan yeni dostlar sayesinde yorgunluğumuzu unutmuştuk bile. Juan’ın ailesi ve arkadaşları ile beraber keyifli bir gece geçirdik. Diğer misafirleri Kolombiyalı motorcu Mario İngilizce bildiğinden gerektiğinde tercümanlığımızı yaptı.

Bizi ağırlayan Juan, Piura – Peru

Ne diyebiliriz böylesine güzel yürekli insanlara. Onlar bize güvendi biz onlara güvendik. İyiler kazansın diyoruz… Piura‘dan yolu geçecek gezgin dostlara bu müthiş insanlara uğrayıp sevgi ve selamlarınızı tekrar tekrar iletmelerini rica ediyoruz.

Umarız bir gün biz de onları Türkiye’de ağırlayıp ülkemizin güzelliklerini paylaşırız.

2 Yorum

  1. sönmez sönmez

    Bir kaç gün sonra Pıura ‘da olacağım. selamınızı iletirim.

    • ayferonur ayferonur

      Selamlar, sevgiler Piura’daki güzel dostlarımıza…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir