"Enter"a basıp içeriğe geçin

Belize Hakkında Genel Bilgi ve Kısa Maceramız

Belize yollarında…

Belize Hakkında Genel Bilgi ve Kısacık Maceramız

Motosikletle yaptığımız “Kutuplara Yolculuk” maceramız Meksika’dan Belize’ye geçerek Orta Amerika’dan bütün hızı ile devam etti. Belize’ye Chetumal‘dan giriş yapıp Orange Walk sonra da San Ignacio’ya devam ederek Guetamala’ya geçtik. 2 gece Orange Walk ve 1 gece San Ignacio’da kalarak 3 gece ve 4 gün geçirdiğimiz Belize hem pahalı olması hem de kaldığımız yerlerin tahminimizden daha kötü olması dolayısıyla bizi Meksika gibi çok etkilemedi. Lokaller ile konuştuğumuzda herkesin önerisi deniz kıyısı ve adalarının iyi olduğu yönündeydi.

Orta Amerika için zamanımız azaldığından vakit kaybetmemek için deniz kıyısına gitmemeyi tercih ettik.  Dalmak veya şnorkel yapmak için ise Blue Hole ve daha birçok adayı tavsiye ediyorlar. Eminiz bu bölgeler mevsiminde gidildiğinde çok daha güzeldir ve Belize hakkındaki düşüncelerimizi olumlu yönde etkileyecektir.

Chetumal sınırı – Belize

Ülkeler arası geçiş yapıldığında ister istemez ilk günler daha fazla karşılatırma yapılıyor. Belize’ye geçince bizde de öyle oldu. Meksika’dan sonra kaldığımız oteller/hosteller pahalı ve daha kalitesiz geldi. Market alışverişi de Meksika’ya göre daha pahalı ve ürün çeşidini daha az bulduk. Belki de biz daha yüksek bir beklentiyle girdiğimiz için şaşırdık. Her iki şehrinde de yapacak fazla birşey yok ancak şehir etraflarında Maya kalıntıları ve bazı doğal görülecek yerler var.

Orange Walk şehri – Belize

Orange Walk’daki araç plakalarında sugar city (şeker şehir) yazısını görünce bize biraz  komik geldi. Burası şeker gibi bir şehirse diğer şehirleri nasıldır diye düşünmeden edemedik 😊 Geçtiğimiz yollarında ise enteresan, bu ne güzellik böyle diyebileceğimiz etkileyici bir manzara görmedik. Yol şartlarını da Meksika’ya göre daha kötü bulduk. Ana yollar asfalt ama geri kalan yolları değil, hatta Lamanai kalıntılarına giderken 15 km kadar Off-Road yaptık diyebiliriz.

Yağmur ormanlarının içinde yer alan Lamanai Kalıntıları – Belize

Orange Walk’tan Lamanai kalıntılarına enduro motor veya arabayla rahat gidilebiliyor. Ama hava yağmurlu ise kendi aracınız ile gitmeye değmez. Bot turunu tercih etmenizi tavsiye ederiz. Lamanai Belize’deki en büyük Maya kalıntılarından bir tanesiymiş. Antik şehir lagunun yanına kurulmuş ve yağmur ormanlarının içinde yer alıyor. O yüzden sivrisinek bol, giderken yanınıza sivrisinek kovucusu almayı unutmayın.

Lamanai Kalıntıları

Antik şehir mimarisi ile de gerçekten çok etkileyici. Ama bazı yapıların üzerindeki maskların orijinal olmadığını öğrenince birazcık hüsrana uğramadık dersek yalan olur 🙂

Lamanai Kalıntıları
Lamanai Kalıntıları, üzerindeki masklar maalesef orijinal değil 🙁

Buradaki ufacık maymunların ürkütücü seslerini dinlemek de bizim için farklı bir deneyim oldu. Eğer şansınıza Tukan kuşunu görebilirseniz gittiğinize kesinlikle değer. Biz gittiğimizde kalabalık olmadığından sessiz ve çok huzurluydu. Belize’ye bir şekilde yolunuz düştüyse görülmeye değecek yerlerin başında geliyor. Giriş ücreti kişi başı 10 Belize doları (5 USD).

Minnaklardan bir tanesi 🙂 Lamanai Kalıntıları

Belize’de güvenlik ise; kaldığımız yerlerde sorun yaşamadık ama lokaller özellikle Belize City için uyardılar. Sahil kesimleri ise daha güvenliymiş.

Gittiğimiz iki şehirde de Uzakdoğulu nüfusun çokluğu ve genelde marketlerin onlar tarafından işletildiği dikkatimizi çekti. İngiliz sömürgesi olduğu  dönemde Çin’den çok işçi getirilmiş ve bazıları buralara yerleşmiş. Ama Çinli arkadaşlarımız ile konuştuğumuzda aslında Çinli değil Taiwanlı olduklarına dair bilgi aldık 🙂 Özellikle çocuklar ve gençler tarafından ilgi odağı olduk. Hemen hemen herkes İngilizce bildiğinden dil konusunda sıkıntı yaşamadık.

Yoldaki benzin istasyonlarından biri

İki şehir de yeme-içme yönünden kısıtlıydı. Özellikle San Ignacio’da hiçbir şey yok. Eğer pazar kuruluysa içinde lokal yeme-içme yerleri var. Buralardan yemek yiyebilirsiniz veya alışveriş yapıp kendiniz pişirebilirsiniz. Biz de öyle yaptık.

Ülkenin para birimi Belize doları. 1 USD karşılığı 2 Belize doları (BZD). Amerikan doları ise her yerde kabul ediliyor ama bazı yerler düşük hesaplıyor. Para üstü almanız gerekiyorsa genelde Belize doları olarak veriyorlar.

San Ignacio’ya giderken…

Belize, T.C. pasaportuna vize istemiyor. Vize ücreti ödenmiyor ama maalesef ülkeye giriş ve çıkışta da gümrük ücreti ödeniyor. Girişte 7.5 Belize doları, çıkışta ise 40 Belize doları ödedik.  Ayrıca ülkeye araçla giriş yaptıysanız sigorta yaptırma zorunluluğu var. Sınırı geçtikten hemen sonra 26 Belize dolarına (13USD) 1 haftalık sigorta yaptırdık. Sınır geçişi sırasında da araçların tekerlerine dezenfekte amaçlı sprey sıkılıyor ve ücreti 9 Belize doları. Elektrik 110 volt ve fiş ucu ince, Türkiye ile uyumlu değil.

Belize’de Nerede Kaldık

Orange Walk’da; St. Christopher’s otelde kaldık. Gecesi iki kişi için sadece oda fiyatı 80 Belize doları (40USD). Ödediğiniz rakama göre kalitesi kesinlikle orantılı değil. Neyseki Selin, Serkan ve Pejman ile birlikteydik ve ortamımız keyifliydi. Motosikletlerimizi bahçesinde park ettiğimizden güvenliydi.

Nahil Mayab Restaurant & Patio’da ilk akşam yemeğimizi yedik. Bölge için oldukça iyiydi, fiyatlar da ona göreydi 😊

San Ignacio’da; Mana Kai Camping’in odalı kısmında kaldık. Oda fiyatı iki kişi için gecesi 50 Belize doları (25USD). İsminden kamp yeri gibi dursa da hem oda hem kabin hem de çadır kampı yapabilme seçenekleri var. Orange Walk’da kaldığımız yere göre daha iyiceydi. Hemen yakınında fırın vardı, taze ekmek bulduğumuz için kendimizi şanslı hissettik.

Mana Kai Camping – San Ignacio

Belize’de toplam 370 kilometre yol yapmışız o yüzden ülkenin tamamı hakkında yorumda bulunmamız doğru olmaz. Kaldığımız süre boyunca sadece 9.5 lt benzin almışız ve ortalama litresine 1.32 USD ödemişiz.

Belize fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız FOTOĞRAFLARIMIZ 

3 gece kaldığımız Belize’de toplam 245 USD harcamışız. Bu kısacık süre için ülkeye giriş ve çıkışta ödediğimiz yaklaşık 50 USD ücrete en çok üzüldük ☹ Tekrar gelir miyiz? Yolumuz bir şekilde düşmedikten sonra açıkcası sadece deniz tatili için Belize’yi tercih edeceğimizi pek sanmıyoruz.

4 Yorum

 1. Misliyna Misliyna

  Merhaba önümüzde ki yıl için Cancun – Tulum ve Belize great hole planı yapmaya çalışıyorum ancak okuduğum bloklardan anladığım kadarı ile tulum ve/veya cancun üzerinden belzie uçuş yok sanırım. ? tek yol kara yolumu ?

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba, karayolundan geçiş daha uygun olduğu için tercih ediliyor. Cancun’dan direkt uçuş var. orbitz.com, kayak.com gibi uçuş arama sitelerinden aratacak olursanız hangi havayollarının direkt uçtuğunu, fiyatlar ve saatleri hakkında doğru bilgilere ulaşalirsiniz. Selamlar, keyifli geziler dileriz.

 2. cok guzel bir yazi . elinize saglik. umuyorum beliz’in adalarini da maya tapinaklarini da ziyaret edebilecegim bir gun.

  • ayferonur ayferonur

   Yorumunuz için çok teşekkürler, beğendiğinize sevindik. 🙂 Görülmeye değecek o kadar çok yer var ki umarız hepimiz bu güzellikleri görme fırsatı buluruz. Sevgiler, selamlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir