"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fırat Canbay ile Söyleşi

Panama City Beach
Panama City Beach – Florida

 Fırat Canbay ile Söyleşi

Fırat ve arkadaşlarını Panama City Beach‘e gittiğimizde ziyaret edip yüz yüze tanışma fırsatı da bulduk. Keyifli, sıcak sohbetleri için her birine teşekkür ederiz…

Merhaba Fırat, WAT programının aşamalarından bize biraz bahsedebilir misin?

Bu programın ilk aşaması olarak; WAT programlarına öğrenci gönderebilen şirketler ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu şirketler sizlere Amerika’daki işinizi ve oradaki sponsorunuzu ayarlamaktadır. Ardından seçtiğiniz iş ile ilgili işvereniniz ile online yada yüz yüze yani işverenlerin bazıları Türkiye’ye gelerek iş mülakatını gerçekleştirir. Çok iyi bir İngilizcenizin olmasına gerek yok ben ki çok iyi İngilizce bilmememe rağmen çok iyi bir işe yerleştirildim. Kesinlikle bütün öğrencilere tavsiye ediyorum. Gerçekten iyi ve kötü mükemmel deneyimler edindim.

Aracı firmanı seçerken yeterli araştırma yapabildin mi ve istediğin bilgilere kolayca ulaşabildin mi?

Aslında hayır, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine şirkete kayıt oldum. Bu programı yapacak arkadaşlarıma kesinlikle çok iyi araştırma yapmalarını öneriyorum.

WAT programına başvurunu yapan aracı firma hangi konularda yardımcı oldu, genel olarak mennun kaldın mı?

Amerika’ya gitmeden önce bize 2+1 ev ayarlandığı söylendi ve ardından oradaki süreç boyunca kullanacağımız internet, elektrik, su vb. giderleri için bizden depozito istendi. Fakat oraya gittiğimizde bizi apart şeklinde odalara verdiler ve ondan sonra birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldık.

Aracı firmanın yetersiz olduğu ve yardımcı olmadığını düşündüğün konular neler?

Yukarıda da belirttiğim gibi firmamız kalacak yer konusunda sponsor ile yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. Ama bu yanlış anlaşılmayı düzeltmek için hiçbir çabalarını göremedik. Kalacak yerimizi kendimiz ayarladık.

WAT programı ile ABD’ye gelişinin maliyeti yaklaşık ne kadar oldu? Bu maliyete neler dahil?

Şirkete ödenen para, gidiş geliş uçak bileti, kalacak yer için depozito, vize ücreti ve ilk maaşımı alana kadar harcadığım para dahil olmak üzere Ortalama 9.000 TL gibi bir maliyetim oldu.

Hangi bölgeye geldin ve işin ne oldu? Geldiğin bölgeyi ve işi nasıl seçtin?

Florida’nın Panama City Beach bölgesindeki Publix Supermarket’inde çalıştım. Bölgeyi ve işi firmam ayarladı.

Panama City Beach harita
Panama City Beach konumu

ABD’ye geldiğinde ve çalışma esnasında ne gibi zorluklarla karşılaştın?

İlk 3 haftalık kısmında yaşamadığım zorluk kalmadı diye düşünüyorum. İlk aktarma yeri olan Chicago’daki havaalanında arkadaşlarımı kaybederek başladı serüven ve arkadaşlarımı bulmam 3 saat sürdü. Şansımıza aktarmada 5 saatlik bir bekleme süremiz vardı. Ve bizi Amerika’da en çok yoran şey ise konaklama oldu. Çünkü bize söylendiği gibi bir ev ayarlanmamıştı. Ben ve arkadaşlarım da doğal olarak orda kalmak istemedik ve aparttan ayrıldık. Ardından ev arayışlarına başladık. Fakat bu arayışlarımız hep başarısız oldu. Çünkü gittiğimiz bölge yazlık ve turistik bir bölge olduğundan otel, ev, pansiyon vb. konaklama yerlerinin hiçbirinde kalacak yer bulamadık. Hatta orda tanıştığımız bütün Türklerin yardımlarına ve arayışlarına rağmen kalacak bir yer bulamadık ve ilk bir hafta sürekli günübirlik farklı otellerde kaldık bu da bize çok pahalıya mal oldu. 1 haftanın ardından çok kötü de olsa bir yer bulduk ve yerleşmekten başka çaremiz kalmadı. 1 ay sonra bir ev bularak kalacak yer sorunumuzu çözdük.

Çalışma esnasında ise İngilizcem çok iyi olmadığı için menejerler ile bir türlü anlaşamıyorduk. Ama hepsi o kadar iyi insanlardı ki; bana anlamam için çok basit konuşuyorlardı. Hatta bazen beden dilleri ile anlatmak istediklerini anlatıyorlardı.

Bulunduğun bölge güvenli miydi, herhangi bir tehlike ile karşılaştın mı?

Kesinlikle çok güvenli bir bölgeydi. Orda kaldığım 2,5 aylık süreçte hiçbir tehlike ile karşılaşmadım.

Konaklama şeklin nasıl oldu? Kaldığın yeri aracı firma mı yoksa kendin mi buldun?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, aracı firma bize 2+1 ev ayarlamıştı ama gittiğimizde onun ev değil pansiyon oluduğunu öğrenince oradan ayrıldık ve arkadaşlarımla birlikte konaklamayı kendimiz ayarladık.

Gelmeden önce İngilizce seviyen nasıldı? ABD’ye geldikten sonra İngilizce seviyende gelişme oldu mu?

Çok kötü bir İngilizce ile geldim. Zaten bu programı yapmamdaki en büyük neden İngilizcemi geliştirmek istememdi. Çok fazla insanlarla konuşmamama rağmen İngilizcem eskisinden 2-3 kat daha iyi gelişti diyebilirim.

ABD’ye gelmenin İngilizce harici sana kattığı neler oldu?

Yeni bir kültür öğrendim. Yeni insanlarla tanıştım ve yeni yerler keşfettim.

Çalışma sırasındaki kazancın masraflarını karşılamaya yetti mi?

Kesinlikle yetti o kadar harcama yapmama rağmen her ay 500-600 dolar da cebimde kaldı.

Senden sonra gelecekler nelere dikkat etmeli ve  tavsiyelerin nedir?

Kesinlikle ilk olarak gittikleri bölgeyi çok iyi araştırsınlar. Kalacak yerlerini oraya gitmeden ayarlasınlar. İş yeri ve konaklama yapılacak yer arasındaki mesafeyi öğrensinler. Eğer İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız Türkçe konuşulan ortamlarda çok bulunmayın. Oradaki yabancı öğrenciler ile konuşun. Travel kısmına başlamadan 1 ay öncesinde programınızı yapıp uçak bileti ve  konaklamanızı satın alın bu size çok ucuza mal olacaktır.

Eğer fırsatın olursa tekrar WAT programına katılmayı düşünür müsün?

Fırsatım olursa her sene gitmek isterim 🙂

Panama City Beach bölgesi hakkında detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz. Panama City Beach Yazımız

2011 Panama City Beach Fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız. Panama City Beach Fotoğraflarımız-2011

2014 Panama City Beach Fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız. Panama City Beach Fotoğraflarımız-2014

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir