"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mazatlan

img_2636La Paz‘dan bindiğimiz feribot Mazatlan şehrine sabah 11 civarı yanaşıyor. Feribotun araç kısmına sadece araç kullananları alıyorlar. O yüzden çıkış için ayrılmamız gerekti. Onur motosikletle taşıt bölümünden Ayfer ise yolcu bölümünden çıkarak dışarıda öğlen12 gibi buluşuyoruz. Çıktığımız gibi bizi hem sıcak hem de inanılmaz bunaltıcı bir hava karşılıyor. Sahil yolunu takiben gidiyor ve kendimize kahvaltı edecek bir yer arıyoruz. Sahil kısmı Türkiye’deki sahil kasabalarının 30 sene kadar öncesini andırıyor. Mazatlan‘ı, Los Angeles‘da yaşadığımız dönemlerden hatırlıyoruz. O dönemlerde burası çok talep gören tatil beldelerinden biriydi. Kahvaltı edecek bir mekanı bulana kadar yaptığımız 15-20 dakikalık sürüş bizim beklentimizin boş olduğunu gösteriyor. Şehrin dışında eminiz ki güzel plajlar ve tatil köyleri vardır ancak biz beklediğimiz havayı yakalayamıyoruz.
Kalacak yerimizi airbnb ile şehrin kuzeyinde ayarlamıştık ve o tarafa doğru devam ediyoruz. Güvenlikli bir site içinde olunca motosikleti de rahatlıkla bırakıp şehir içine otobüs ile geri dönüyoruz. Otobüs kişi başı tek yön 10 Peso yaklaşık 1,5 TL. İsterseniz ev sahibinin kontak bilgilerini verebiliriz.

Şehrin içinde deniz kıyısındaki Malecon denilen sahile paralel yol hediyelik eşya, yiyecek ve içecek satıcıları ile dolu. Birçok kafe ve restoran da mevcut.

Macelon, Mazatlan
Malecon, Mazatlan

Plaza Machado ise şehrin merkezi diyebiliriz. Burası kare şeklinde bir alan ve etrafı restoranlar ile çevrili. Biz de akşam yemeğimizi buradaki bir restoranda yiyoruz. Bu sırada da Avusturyalı Isabel ve Tomas ile tanışıyoruz. Onlar da geçen ay ABD’ye gelip küçük bir karavan alarak Orta ve Güney Amerika gezisine başlamışlar. Yolda görüşmek üzere diyerek kontak bilgilerimizi alarak ayrıldık.

Plaza Machado
Plaza Machado

Şehrin içinde yer alan Arkeoloji müzesi kapalı olduğu için ziyaret edemedik. Pazar günleri ise müze ücretsizmiş.
Ertesi günü kahvaltımızı eve yakın Rico adlı kafede yaptık. Çok da memnun kaldık, Türk olduğumuzu öğrendiklerinde daha sıcak davrandılar ama hesapta indirim yapmadılar 🙂 Bu bölgeye geleceklere tavsiye ederiz.

Las Labradas

Daha sonra bisikletli gezginlerimizden Fırat’ın tavsiye ettiği Las Labradas‘ı ziyaret ettik. Yolu biraz zahmetli de olsa Libertad yüklü haliyle çamur veya gölet demeden sorunsuz geçerek bizi Las Labradas’a ulaştırdı.

Las Labradas Yolu
Las Labradas Yolu

Las Labradas Meksika’nın en büyük açık hava müzelerinden biri. Bu bölgede deniz kıyısındaki kayalarda yüzlerce farklı çizim bulunmuş.

Bu çizimlerin yaklaşık 750 ile 1250 yılları arasına ait olduğu tesbit edilmiş. Bazıları ise 3000 yıllıkmış. Fırat ile arkadaş olan müzenin arkeoloğu Gibran da bize kucak açtı.

Gibran ile bir hatıra
Gibran ile bir hatıra

Bir saat boyunca sorularımızı cevapladı, bazı örnekler gösterdi, buradaki çizimleri, çizimlerin yapıldığı materyali, bölge yerlilerin diğer yerlilerle olan bağlantılarını, Baja’daki mağara çizimlerini ve birçok konuyu anlattı. Ne kadar teşekkür etsek azdır. Meksika hükümeti önümüzdeki yıl için bütçeyi kesmiş dolayısı ile bölgede artık yeni kazı yapılmıyormuş. Şu ana kadar çıkarılanlar düzenleniyormuş. Ayrıca karbon yöntemi ile elde edilen yaş bilgisinin sonucunu almak maalesef Meksika’da çok uzun sürüyormuş. Üniversitelere gönderiyorlarmış ancak cevabın gelmesi 3 ile 5 yıl arası sürüyormuş. Bu yüzden bazı tarihi eserlerin yaşını bilemediklerinden dolayı olayları ve bağlantıları tam olarak neticelendiremediklerinden dert yandı. Bölge yengeç dönencesine çok yakın ve çizimlerde güneş sistemi ile ilgili bilgiler fazlaymış. Dolayısı ile coğrafik olarak özellikle seçilmiş bir yer olduğu belirtiliyor.

Las Labradas
Las Labradas

Akşam üzeri Las Labradas‘dan ayrılıp San Blas‘a gidiyoruz. San Blas’a akşam varmamız gps’in hatası, bizim yanlış hesabımız ve yağan yağmur yüzünden epey şenlikli oluyor.

(ENG)

We reached to Mazatlan around 11:00 in the morning and got off from ferry around noon. It was so hot and humid. We have more expectation for Mazatlan because it was a hot destination when we lived in LA almost 10 years ago. We rode by the Malecon to find a cafe to get breakfast. The Malecon looks very similar that some of the towns back home about 30 years ago. Anyways, we had a reservation via Airbnb at the Northern part of town. The house is in the gated community. We left the bike without any hesitation to go back city center. Our host is dropped us to bus stop and told us which one to take on our way back as well. Their house is 10 minutes far away. We can suggest them and let us know if you need the contact information.

Mazatlan
Mazatlan

The bus dropped us by Plaza Machado which has many cafes and restaurants. We walked to Malecon and came back to Plaza again. There is an Archeological museum but it was closed. We had our dinner at the plaza and met with Isabel and Thomas from Austria. They bought a minivan in LA and started trip through Central and South Americas. Hope to meet them later on the road.

We visited Las Labradas the other day. This archeological site is one of most important rock carving sites in the northwest of Mexico with unique geological, natural and cultural with more than 700 rock carvings. Most of them were made years between 750 and 1250 BC and some of them are between 3000 and 1500 BC. This area is very close to Tropic of Cancer and carvings are mostly related with solar.

Las Labradas
Las Labradas

We left for San Blas around 3 PM and it was a scary ride to reach at San Blas due to rain, potholes, wrong directions on my gps, military covered roads and towns, horrible road conditions.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir