"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nashville Gezisi

Honky Tonk - Nashville
Honky Tonk – Nashville

Amerikan Folk Müziğin Beşiği: Nashville

ABD’de müzik  şehri diye de bilinen Nashville’i, motosikletle yaptığımız Natchez Trace Parkway gezimizin son durağı olarak seçmiştik. Uzun keyifli bir yolculuğu Amerikan folk müziğinin beşiğinde kulaklarımızın pasını atarak  sonlardırma fikri çok cazip gelmişti. Nashville şehri, uzun süredir gitmek isteyip de bir türlü fırsat yaratamadığımız yerlerin arasındaydı. Bu vesile ile  kısa süreli de olsa şehri görme fırsatımız olacaktı. Cumberland nehri kıyısında kurulmuş Tennessee eyaletinin en güzel şehirlerinden biri olarak geçen müzik şehrine ancak akşam üzeri varabildik.

Önceliğimiz müzik dinlemek olduğu için kalacağımız oteli gece eğlencesine yakın olması bakımından Downton‘a yürüme mesafesinde bir bölgeden seçtik. Motosikletle hem şehir merkezine gitmek hem de parkın sorun olabileceğini düşünmüştük ve doğru da karar vermişiz. Kaldığımız otelin şehir merkezine ücretsiz servislerinin olması da bize bonus oldu, giderken onu kullandık. Farklı etkinliklerin yapıldığı Nissan stadyumu otele çok yakın ve o gün akşam da maç olduğundan her yer hem çok renkli hem de hareketliydi. Şehrin merkezi (Downtown/SoBro diye geçiyor) ise inanılmaz kalabalıktı, restoranlarda uzun bekleme sıraları vardı. İlk dikkatimizi neredeyse bayanların aynı tarz giyimleri, kovboy çizmeleri ve şapkalar çekti. Elvis Presley veya farklı sanatçıların kılıklarına bürünmüş severlerine de denk geliyorsunuz. Her ne kadar Elvis  Nashville’li olmasa da bu bölgede de çok seviliyor. Tennessee’nin diğer önemli müzik şehirlerinden Memphis‘te yaşamış olmasının ve daha sonra müze haline getirilmiş malikanesinin olduğu Graceland‘in de etkisi olsa gerek.

Nashville
Nashville

Tabii bir de akşam saat 8 olmadan neredeyse yolda yürüyenlerin büyük çoğunluğunun çoktan sarhoş  olması dikkatimizi çekti. Alkol su gibi tüketiliyor… Caddeyi boylu boyunca gezdikten sonra gözümüze hoş gelen hem de dışarıda oturabileceğimiz bir mekanda akşam yemeğimizi yemeğe karar verdik. Kendi biralarını üretttikleri için de ayrıca hoşumuza gitti. Farklı birkaç birasını denedik. Yemekleri fena değildi.

Broadway Caddesi - Nashville
Broadway Caddesi – Nashville

Karnımızı doyurmuş ve sıra etrafa yayılmış müzik seslerinin geldiği mekanları denemeye gelmişti. Broadway caddesi üzerindeki mekanların çoğunda giriş ücreti yok ya da 5-10 dolar gibi ufak bir meblağ ödeniyor. İstediğiniz mekana girip canlı müzik dinleyebiliyorsunuz. Hatta sipariş vermeden bir köşede dinleme şansınız bile var. Zaten hepsi çok doluydu. Girişlerinde kimlik kontrolü yapılıyor ve elinizin üstüne küçük bir damga vuruyorlar. Gece boyunca 4 ayrı mekanda farklı tarzlarda canlı müzik dinleme fırsatımız oldu.

Nashville
Nashville

Bir ara saat 11 civarı ara sokakları da gezerken 2.caddedeyken, orası da çok hareketli bir bölgesi, karşı kaldırımda aniden bağrışma sesleri duyduk. Ne olduğunu anlamadan kalabalık bir grubun kavgaya başlaması ile ortalıkta kaçışmalar oldu. Ve bu olay trafik polis arabasının gözü önünde oluyordu, yeterli güvenlik ekibi gelmeden büyük olasılıkla müdahele etmek istemediler. Biz de o bölgeden bir an önce ayrılmanın daha mantıklı olacağını düşünerek Broadway caddesine geri döndük. Gece 1 gibi günlerin yorgunluğu da yüzünü göstermeye başladı ve otele doğru dönmeye karar verdik. Dönüşte otelin servis saati  bitmişti, zaten mesafe de uzun olmadığından yürüyerek dönecektik ve dönüş yolu bomboştu.

Broadway caddesinin canlılığı bir anda geride kalmış, sessiz sokaklarda sadece adım seslerimizi duyar olmuştuk. Bir iki kişiye denk geldik, ama pek de tekin durmuyorlardı. Otele yaklaşırken başka bir çifte denk geldik onlar da  anlaşılan dönüş yolunda biraz çekinmiş olacaklar ki hemen bize laf attılar. Saçma sapan sohbet konusu ile başlayan birlikte yürüyüşümüz otele kadar devam etti. Şikago’dan gelmiş çift hemen yan tarafımızdaki otelde kalıyorlarmış.

Fayton gezisi
Fayton gezisi

Sabah erken kalkıp bir de gündüz gözü ile şehri dolaşmak istiyoruz. Otelde yaptığımız kahvaltının ardından yola çıkmadan önce motosikleti kontrol etmek için otoparka gittiğimizde iki sürpriz bizi bekliyor. Birincisi karıncalar, neredeyse motosikletin her yanını sarmışlar. Neyse biraz zahmetli olsa da elimizden geldiğince temizliyoruz. İkincisi ise zincir, yaklaşık 2 cm kadar gevşemiş duruyor. Zincir ile ilgili bölümü merak edenler okumadıysa Natchez Trace Parkway yazımıza göz atabilir.

Motosikletin zinciriydi karıncalar derken çok zaman kaybediyoruz. Eh, dönüş yolumuz da uzun olduğundan görmek istediğimiz müzeleri gezmeyi başka bir sefere bırakıyoruz. Ancak şehrin içinde küçük bir tur atacak kadar vaktimiz kalıyor. Gecenin hareketliliği gündüz sakinliğe bırakmış. Hafta sonu veya resmi tatillerin olmadığı günlerde de bu bölge aynı hareketlilikte olur mu bilmiyoruz. Genelde bu tarz şehirler; Pazartesi günü resmi tatillerden bir güne denk gelmiyorsa, Pazar günleri dinlenmeye çekilir ve sessizlik ile başbaşa kalırsınız. Eğer bir gece kalacaksanız bugün kesinlikle Cuma veya Cumartesi akşamı olmalı diye düşünüyoruz. Her ne kadar Nashville bu konuda iddialı ama yaşamadan bilemeyiz. Sloganı: Canlı Müzik 24♪7♪365.

Nashville sokaklarında gündüz Go-Pro ile çektiğimiz videomuzu HD izleyebilirsiniz.

Dönüş yolunda Nashville’in Güneybatısında, Natchez Trace Parkway‘in kuzey girişine çok yakın ve meşhur olan The Loveless Cafe‘ye uğramadan olmaz deyip motosikletimizi o tarafa doğru yönelttik. Açıkcası kahvesi ile meşhur küçük şirin bir kafe bekliyorduk; ama geniş bir arazi içinde otelden, restorana, dinlenme alanları, çocuk parkı, marketi ile devasa bir yer ile karşılaştık. Restoran bölümünde inanılmaz sıra olunca bir şeyler yemekten vazgeçtik. Güneye özgü mutfağı ve tatlıları ile ünlüymüş. Sadece kahvesini deneyebildik; ama kahvesinde de özel bir tat bulamadık.

The Loveless Cafe
The Loveless Cafe

Gece boyunca uğrayıp müzik dinlediğimiz mekanlar hangileri mi?

Layla’s Bluegraas Inn, Legends Corner, Honky Tonk Central ve Acme Feed & Seed isimli mekanlara uğradık. Grupların hepsi iyiydi ama Honky Tonk Central’daki grup biraz daha iyiydi ve orada daha uzun takılmışız. Country müziğin yanında rock söylemeleri de bonus oldu. Giriş ücretleri yok. Sadece Acme Feed & Seed katlı bir mekan ve üst katında terası var eğer o bölüme geçmek isterseniz 5 dolar gibi ücret ödeniyor. Terastan Cımberland nehri manzarası eşliğinde gün batımını izlemek de keyifli olacaktır.

Nashville gece eğlencelerinden çektiğimiz videomuzu HD izleyebilirsiniz…

Broadway caddesi boyunca alternatif çok, eğer country müzik dışında başka alternatif müzik dinlemek isterseniz rock müzik için Hard Rock Cafe, blues için de B.B. Kings’s Blues Club & Restaurant veya Bourbon Street Blues & Boogie Bar’a (Historical Printers Alley üzerinde) gidilebilir.

Nashville Güvenli Mi?

Google’da aratacak olursanız Tennessee eyaletinin maalesef birçok bölgesinin tehlikeli olduğu ile karşılaşırsınız. Belki kayıtlara göre doğru olabilir ama yine de bu konunun ucu birazcık açık kalıyor. Bizi takip edenler bilir bu eyaletin birçok bölgesini gezdik, yeri geldi kamp yaptık ama şimdiye kadar kötü bir deneyimimiz olmadı. Birkaç gün bulunmak ile yaşamak tabii ki çok ayrı. Bu gezimiz sırasında şimdiye kadar ABD’de denk gelmediğimiz yok canım burası Amerika’da olamaz dediğimiz, farklı ve tehlikeli olabileceğini hissettiğimiz bölgelerden geçtik. Gündüz geçerken çekinilmese de gece geçmeyi aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Nahville güvenli mi? Bunu bir gecede anlamak biraz zor, başınıza direkt bir şey gelme olasılığı belli saatlerde ve kalabalık alanlarda çok zor, ama bizim denk geldiğimiz gibi bir olayın içinde kendinizi bulma olasılığınız var. Nashville şehrinin bazı bölgelerinin çok güvenli olmadığını okumuştuk. Gece eğlence yerlerinde alkol tüketiminin biraz fazla olduğunu belirtelim o yüzden hiç kimse ile ters bir davranışta bulunmamakta fayda var.

Cumberland Nehri - Nashville
Cumberland Nehri – Nashville

Görülmesi Tavsiye Edilen Yerler:

Her yıl düzenlenen en önemli festivallerinin arasında; country müziğin büyük partisi diye geçen CMA müzik festivali (The Country Music Association Music Festival) gelmektedir. Organizasyon, 4 gün boyunca 400’den fazla müzisyen ile binlerce müzik severi buluşturmaktadır.

Müzik endüstrisi şehrin ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Turizm de buna bağlı olarak gelişmiş. Hatta geçenlerde Lonely Planet’in 2016 yılı için klasik yerler yerine listenize alabileceğiniz En iyi 10 şehir başlıklı yazısında ABD’den Nashville şehrini seçmiş olması dikkatimizi çekti. Bu yazının, Nashville’in 2016 yılında daha fazla gezgin tarafından ziyaret edilmesinde etkili olacağına eminiz.

Gezilecek yerlerin başında da tabii ki müzik müzeleri geliyor. Country Music Hall of Fame & Museum, Musicians Hall of Fame & Museum, RCA Studio B (Elvis Presley, Dolly Parton, Willie Nelson gibi ünlü müzisyenlerin albümlerinin kayıtlarının da yapıldığı stüdyo), The Johny Cash Museum, Ryman Auditorium, Centennial Park & The Parthenon (Orijinali, Atina’da bulunan eski tapınak Parthenon’un tam ölçekli kopyası buradadır), Opryland Hotel Gardens sayılabilir. Ayrıca; eğer Grand Ole Opry’de  canlı şovlardan birine denk gelirseniz ne olduğuna bakmadan gidin diye tavsiye edilmiş.

Hop on Hop Off turist otobüsleri (trolley) ile şehirde dolaşabilir, gezilmesi tavsiye edilen yerlerin olduğu  17 ayrı noktadaki duraklardan istediğinizde inebilir veya binebilirsiniz. Günlük bilet ücreti 28 dolar, 4-11 yaş arası çocuklara 14 dolar. Ayrıca bazı yerlerin giriş ücretlerini bu biletle birleştirdiğinizde indirim alabiliyorsunuz.

Şehri bisikletle de gezmek keyifli olacaktır. Oldukça sık olan bisiklet kiralama noktalarından bisikletinizi alabilir ve istediğinize bırakabilirsiniz. Web sayfalarından kiralama şartlarını, bisiklet yollarını vs. bütün detayları bulabilirsiniz. Nashville Bcycle

Riverfront Station - Downtown, Nashville
Riverfront Station – Downtown, Nashville

Görülmesi gereken yerler ve etrafındaki bölgeler için ilk fırsatta Nashville‘e tekrar gelmek isteriz. Gezdikçe daha detaylı bilgilerle yazımızı güncelleyeceğiz…

Nashville’e kadar geldiniz ve viski ile aranız ise Jack Daniel’s ın üretim tesislerinde yapılan turlara da katılmanızı tavsiye ederiz. Jack Daniel’s ve bulunduğu bölge Lynchburg kasabası hakkındaki yazımız için linki tıklayınız… Nashville downton’a çok yakın olan diğer viski ve bourbon üreticisi Nelson’s Green Brier Distillery tesislerine de Pazar günü hariç turlar düzenleniyor. İlginizi çekerse; Linki tıklayarak bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Nashville, lokal bira çeşitliliği bakımından da zengin ve bira turları da düzenleniyor.

Nashville fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız. Fotoğraflarımız 

Nashville Konaklama

Gideceğiniz tarih; herhangi bir etkinlik, festival veya ABD’deki resmi tatil günlerinden birine denk geliyorsa önceden rezervasyon yaptırmazsanız muhtemelem yer bulma konusunda sorun yaşarsınız. En ucuz oteller bile o dönemlerde 2-3 kat fiyatlarını arttırır. Eğlencenin can damarı downtown olduğundan kalmak için ya bu bölgeyi ya da buraya ulaşımın kolay olduğu yerleri tavsiye ederiz.

Otel odasından Nashville şehir manzarası...
Otel odasından Nashville şehir manzarası…

Kaldığımız Clarion Hotel Nashville Downtown otelden genel olarak mennun kaldık. Gecesi oda+kahvaltı ve vergi dahil 150 dolar ödedik. Otoparkı ücretsiz, bu bölgedeki birçok otelin otoparkı ücretliydi.

Rock Bottom Brewery Kendi biralarını üreten restoranda akşam yemeğimizi yedik. Burgerleri 10 dolardan başlıyor, biraların fiyatı ise 3.75 dolardan başlayıp ebatına ve cinsine göre değişiyor. Fiyatlara %10’a yakın vergi ve bahşiş ayrıca ilave ediliyor. Yeri Broadway Caddesi üzerinde…

İyi Geziler Diliyoruz,

Ayfer & Onur Öznar

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir