"Enter"a basıp içeriğe geçin

Gatlinburg Gezisi

Gatlinburg
Gatlinburg

Dağların Arasındaki Saklı Cennet: Gatlinburg 

Tennessee’nin Great Smoky dağlarının eteklerinde kurulmuş şirin bir kasaba olan Gatlinburg; ABD’nin en güzel ve popüler dağ kasabalarından biridir. Doğası, kayak merkezi, canlı şehir içi ve sayısız aktiviteleri ile yılın her dönemi gidelebilir. Yazın Cherokee kasabasına yaptığımız motosiklet gezisinden dönerken Gatlinburg’dan geçmiş ve çok beğenmiştik. Biraz vakit geçirmek istemiş ama motosikleti park edecek yer bulamamıştık. Trafikte de çok fazla durmak istemediğimiz için daha sonra gelmek üzere yolumuza devam etmiştik. Kasım ayının son haftası havanın da biraz iyi olmasını değerlendirerek hafta sonu Gatlinburg’a gittik.

Atlanta’dan Gatlinburg yaklaşık olarak 300 km mesafede ve araba ile 4 saat kadar sürmektedir. Atlanta’dan çıktıktan 1 saat sonra başlayan enfes manzaralı dağ yolları Gatlinburg’a varana kadar devam eder.

Highway 441
Highway 441

Gatlinburg Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Great Smoky Mountains Park, doğa ve doğal hayatın içinde bulunmak isteyenler, fotoğrafçılar, kısa ve uzun çeşitli zorluklardaki parkurlarda yürüyüş yapmak isteyenlerin fazlasıyla talep ettiği bir ulusal parktır. ABD’nin en çok ziyaret edilen ulusal parkı olduğu gibi 1983 yılından beri UNESCO Dünya mirasları listesindedir.  Gatlinburg da bu güzelliğin içindedir.

Smoky Dağları ve Gatlinburg Genel Manzara
Smoky Dağları ve Gatlinburg Genel Manzara

Kasaba içinde ise farklı yaş grupları için birçok aktivite bulunmaktadır. Akşamları açık alanlarda gerçekleştirilen canlı müzik ve dans performansları ayrıca gecesini eğlenceli yapmaktadır. Biz bu eğlenceye kasabada var olan viski ve Moonshine denilen içki tesislerinin de etkisi olduğunu düşünmeden edemedik. Moonshine özellikle mısırdan yapılan çok sert bir içki ve ABD’de yasal olarak satılma hakkı daha birkaç sene önce kabul edilmiş.

Biz akşam yemeğinde bir şişe şarabı içince moonshine denemesini bir dahaki sefere bıraktık. Appalachian dağlarında çok yaygın olarak üretilen bir içkiymiş. Birden fazla satış mağazası var ve  ücretsiz denettiriyorlar; ama inanılmaz sıra vardı.

Moonshine - Gatlinburg
Moonshine – Gatlinburg

Ober Gatlinburg ve Ariel Tram (Teleferik): Tennessee eyaletinin tek kayak merkezidir. Yazın da eğlence parkı ile yine talep görmektedir. Araba veya şehrin içinden çalışan teleferik ile Ober Gatlinburg’a ulaşabilirsiniz. Teleferik ücreti kişi başı çift yön 12 dolar. Burada yapılıcak aktiviteler için linki tıklayabilirsiniz.

Sky Lift: Şehri ve çevresini saran dağların güzel manzarasını görmek için bir numaralı aktivitelerden biridir. Kişi başı çift yön ücreti yetişkin 15 dolar, 3-11 yaş arası 11,25 dolar. Günlük limitsiz seçeneği ise 19.50 dolar. Renklerin döndüğü sonbahar ayları ve ilkbaharın yemyeşil olduğu dönemlerde binmek ayrıca keyifli olacaktır. Kış festivalinde akşam çıkılırsa ışıl ışıl bütün kasabanın manzarası doyumsuz olacaktır. Yukarıya çıktığınızda kafe, hediyelik eşya mağazası ve manzara izleme alanları var. Kahvenizi alıp keyfini çıkarın…

Sky Lift - Gatlinburg
Sky Lift – Gatlinburg

Space Needle: Kasabanın panaromik manzarasını izlemek için tercih edilebilir. Kuleye çıkış ücreti 8.5 dolar. Yeni yıl topunun atılması ve havai fişek gösterisi buradan yapılmaktadır. Yıl boyunca açık.

Space Needle ve Christmas süslemeleri
Space Needle ve Christmas süslemeleri

Akvaryum: Hava şartlarına göre veya daha önce gitmediyseniz akvaryum özellikle çocuklu aileler için güzel bir aktivite olabilir. Yıl boyu açık olan akvaryumun giriş ücreti; yetişkin 27 dolar, 6-11 yaş arası çocuklar 16 dolar, 2-5 yaş arası 7 dolar.

Ayrıca çocuklar ve büyükler için Ripley’s Believe or Not, Hollywood Star Cars Müzesi, Ripley Adventure, mini golf, 4D/5D teknoloji kullanan sinemalar ve benzeri birçok aktivitenin olduğunu hatırlatalım.

Gatlinburg Şehir içi
Gatlinburg Şehir içi

NOC (Nantahala Outdoor Center) doğa spor malzemeleri satan mağazanın katlı oldukça büyük bir şubesi var. North Face markasının en yeni ürünlerini ve doğa sporları ile ilgili bütün malzemeleri burada rahatlıkla bulabilirsiniz. Dağa evi havasındaki mağaza cazibesi ile alışveriş yapmayı düşünmeyenleri bile kendine çekiyor. Verandasındaki sallanan sandalyeler ise dinlenmek için keyifli olacaktır.

Gatlinburg kasabasının çevresinde ise golf, rafting, zipline, binicilik ve atv turları gibi yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz.

Gatlinburg Şehir içi
Gatlinburg Şehir içi

Village : Kasabanın içindeki bu alanda çevredeki el işçiliğinden örnekler bulabileceğiniz galeriler var. Ahşap oymacılığı, değerli taş işçiliği, deri ve giyim ürünleri ve daha fazlasını bulabileceğiniz çok şirin bir mekan. Ayrıca etrafında irili ufaklı birçok restoran ve cafe de var.

Arts and Crafts Loop: Eğer el işçiliği ile yapılan ürünler ile ilgili daha fazla detay görmek isterseniz Arts and Crafts Loop’u yapmanızı tavsiye ederiz. 120’den fazla galerinin olduğu yer Kuzey Amerika’da bağımsız çalışan en fazla el işçisini barındıryor. 8 mil uzunluğundaki loop’a 321 nolu karayolundan ulaşılabiliyor.

Art and Craft - Gatlinburg
Art and Craft – Gatlinburg

Gatlinburg Welcome Center’dan (ziyaretçi merkezi) 2 dolara alabileceğiniz bilet ile tüm gün çalışan trolley’i kullanabilirsiniz. Çevre ulaşımı için çok pratik olacaktır.

Trolley - Gatlinburg
Trolley – Gatlinburg

Kışın Christmas süslemeleri Kasım ayında başlayıp Şubat sonuna kadar kış festivali adı altında devam etmektedir. Akşam her yer ışıl ışıl olduğu gibi hafta sonları ve tatil günlerinde ekstra canlı olmaktadır.

Christmas Gatlinburg
Christmas Gatlinburg

Cherokee kasabası da araba ile yaklaşık yarım saat kadar uzaklıktadır. Yolunuzun üzerindeki Clingsmans Dome ve Newfound Gap manzara izlemek için en iyi seçenekler olacaktır. Ayrıca güzel manzaralar eşliğindeki virajlı 441 karayolu motosiklet sürücüleri için çok keyiflidir. Cherokee yazımızda Clingsmans Dome ve 441 nolu karayolu ile ilgili daha fazla bilgi verdik. Cherokee yazımız için linki tıklayabilirsiniz.

Gatlinburg bunca aktivitenin yanında güneyin evlilik başkenti olarak da bilinir. Evlenecek çiftler neden mi bu bölgeyi tercih ediyor? Düğün fotoğraflarının Smoky Dağları’nın muhteşem manzarası eşliğinde güzel olacağını düşündüklerinden. Ayrıca balayı için de bu bölge doğa severlere cazip geliyormuş.

Gatlinburg Oteller ve bizim kaldığımız otel hakkındaki düşüncemiz

Biz kasabanın içinde yer alan ve en eski otellerinden biri olan The Historic Gatlinburg Inn’de kaldık. Odamızı otelin web sayfasından ayarladık, kendi sayfaları en uygun rakamı veriyor. Gecesi iki kişi oda-kahvaltı ve vergi dahil 112 dolar ödedik. Şehrin tam merkezinde, biraz eski bir otel. Dağ evi havasında, odaları temiz, kahvaltısı tipik Amerikan tarzıydı. Verandasındaki sallanan sandalyeler ise keyifliydi. Ücretsiz Wi-Fi ve 24 saat çay-kahve servisleri var.

The Historic Gatlinburg Inn
The Historic Gatlinburg Inn

Kasabanın içinde ve çevresinde çok fazla kalacak yer seçeneği mevcut, ama yine de yüksek sezon ve resmi tatillerde önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Pigeon Nehri‘nin kolları kasabanın içinden geçmekte ve nehrin etrafındaki otellerin özellikle nehre bakan odaları kalmak için gerçekten çok keyifli.

Bu bölgede kiralanan dağ evleri de hem yaz hem kış aylarında çok fazla talep görmektedir. Çevredeki dağ evlerinden kiralamak özellikle kalabalık gruplar için keyifli olabilir. Ayrıca dağ evlerinin bazıları bed&breakfast olarak da işletiliyor.

Çok kalabalık dönemde şehre yürüyüş mesafesinde kalmak trafik açısından çok daha avantajlı olacaktır. Şehrin içindeki 2-3 km’lik yol yoğun zamanda neredeyse 30-40  dakika sürüyor. Araba ile geldiyseniz park yeri bulmak da sorun oluyor.

Gatlinburg Yeme-İçme  

Kasabanın merkezinde özellikle Parkway üzerinde alternatif çok fazla ve çoğu da iyi yorum almış restoranlar. Kalabalık dönemde iyi restoranlarında bekleme süresi olabilir aklınızda bulunsun.

Bölgedeki tek bira brewery restoranı olan Smoky Mountain Brewery bira severler için iyi bir alternatif olabilir. İçi biraz salaş dursa da oldukça talep görüyor.

The Cherokee Grill : Bir iki yer baktıktan sonra burada karar kıldık. Konumu iyi, servis elemanları ilgili ve yemeklerinden de mennun kaldık. Kalamar tavaları iyi değil tavsiye etmeyiz, çok yağlı ve lezzetsiz gelince geri göderdik. Vergisiz fiyatlardan; yengeç kek 12 dolar, tavuk çevirme 14.75 dolar, burger grill 11 dolar, şişe Arjantin şaraplar 25 dolardan başlıyor. Ayrıca %10 civarı vergi ekleniyor ve en az %15 bahşiş bekleniyor.

The Cherokee Grill
The Cherokee Grill

Kaldığımız otel tarafından tavsiye edilen diğer restoran alternatifleri; The Peddler, Calhoun’s, Best Italian, Bones BBQ oldu. Pizzacı alternatifleri; Luigi’s Pizza, Big Bear Pizza ve Pizza Hut. Birçok fast-food zincirleri de var. Şeker dükkanları da dikkatinizi çekecektir. Hatta nasıl yapıldıklarını izleyebiliyorsunuz. Bölgenin bonbon şekeri, karamelli patlamış mısırı ve funnel cake’i (bir çeşit yağda kızarmış hamur tatlısı) meşhurmuş.

Atlanta-Gatlinburg
Atlanta – Gatlinburg arası yol güzergahımız

Gatlinburg fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

 • Yanınızda özellikle yaz aylarında sivsinek kovucusu ve ısırılma sonrası kaşıntıya karşı krem
 • Sonbahar ve ilkbaharda özellikle geceleri serin olur yanınıza kalın kıyafet almayı unutmayın.
 • Welcome Center’a uğrayıp bölge ile ilgili broşürleri ve indirim kuponlarını alınız…

11 Yorum

 1. Great Smoky Mountains Park’a gidip fotoğraflar çekmeyi ben de çok istiyorum.Yapılacak ne çok aktivite varmış 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Selin senin fotoğrafları da sabırsızlıkla bekliyoruz, gelecek olursan haberimiz olsun 🙂

 2. Osman Osman

  Halil beye katılıyorum çok önem veriyorlar hem de hatta bir haberde okumuştum zarar verenlere belirli cezaları var.

  • Ayferonur Ayferonur

   Evet, yaptırımları var. Ama kendini bilen insanlar zaten uyarılara uyuyur. Umarız bir gün bizim ülkemizde de bu bilinç gelişir…

   • Osman Osman

    Umarım. Almanya’da “Çimlere Basmayınız!” uyarısını Türkçe yazdıklarını hiç unutmam mesela.

 3. Halil Yarmaci Halil Yarmaci

  Amerikalılar ulusal parklarına gerçekten önem veriyorlar. Bakınız Yellowstone, Yosemite … Doğasına sahip çıkan millet, sağlığına da, mutluluğuna da sahip çıkıyor demektir. Keşke bizim ülkemizde de aynı hassasiyet gösterilse. Bilgiler, resimler çok güzel. Ellerinize sağlık.

  • Ayferonur Ayferonur

   Biz teşekkür ederiz. Ulusal, eyalet bütün parklarına sahip çıkıyorlar ve neredeyse hepsinde gayet güvenli bir şekilde kamp yapabiliyorsunuz. Açıkcası gezdikçe daha da takdir ediyoruz. Umarız bir gün aynı hassaiyet bizim ülkemizde de gelişir…

 4. pınar pınar

  Bu Smoky dağlarındaki düğün olayı bana “Alacakaranlık” serisindeki Forks kasabasını anımsattı 🙂 Forks’un tabiatının muhteşem yapısı evlenecek çiftleri adeta mıknatıs gibi çekiyor… Bu arada merak ediyorum da bir TV programı yapmayı düşünmüyor musunuz? 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   TV programı kulağa ne kadar güzel geliyor! Belki bir gün sizin gibi bir yapımcının da dikkatini çekeriz ve teklif gelir 🙂 Ülkenin o tarafına henüz gitmedik ama gidersek sizin için Forks kasabasında fotoğraf çekeriz. Selamlar…

   • pınar pınar

    o halde yapımcılar gerçekten beğeni ile izlenecek bir gezi programını kaçırıyorlar. umarım sizleri fark etmeleri gecikmez… Ve umarım Forks’a da gider, oraları bize TV’den tanıtırsınız 🙂 yolunuz açık olsun…

    • Ayferonur Ayferonur

     İçten yorumunuz ve güzel dilekleriniz için çok teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir