"Enter"a basıp içeriğe geçin

Chattanooga Gezisi

 

Point Park - Chattanooga
Point Park – Chattanooga

Chattanooga şehri, Atlanta’nın yaklaşık 120 mil kuzeyinde, araba ile 2 saat uzaklıkta olup Tennessee eyaletinin bir şehridir. Atlanta’dan 75 nolu otoyol ile Chattanooga’ya ulaşabilirsiniz. Şehir, Tennessee Nehri’nin kıyısında kurulmuş ve ismi de bu bölgede yaşamış olan Amerikan yerlilerinden gelmektedir.

Amerikan iç savaşında konumu nedeni ile önemli şehirlerden biri olmuş. Memphis, New Orleans, Atlanta gibi şehirlere ulaşabilmek için kuzeyden gelen demir yolunun Chattanooga şehrinden geçiyor olması ve nehir yolu ile sevkiyat yapılabilmesi şehrin önemini özellikle Kuzey Ordusu için çok arttırmış. Chattanooga şehri alındıktan sonra Kuzey Ordusu’nun Atlanta’ya doğru ilerlemesi hızlanmış.

Şehir çok büyük değil ve gezilecek yerlerin birbirine yakın olmasından dolayı bir gece kalarak hem şehrin içini hem de etrafında gezilecek yerleri rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Biz birkaç sene önce geldiğimizde gece kalmadan Atlanta’ya dönmüştük ve ikinci gelişimizde bir gece kalarak kaçırdıklarımızı görebilme şansımız oldu. Chattanooga’ya sonbahar veya ilkbaharda gitmek en ideal zamanlar olacaktır. Özellikle yazın ortalarında çok sıcak ve nemli olacağından tavsiye etmeyiz, ama zaman probleminiz varsa tabii ki her zaman gidilebilir.

Renaissance Park
Renaissance Park

Şehrin merkezindeki akvaryuma dik gelen Broad Caddesi (Broad Street); kafe, bar, restoran ve alışveriş mağazalarından oluşuyor. Cadde günün hemen hemen her anı kalabalık oluyor. Akvaryumun nehre bakan tarafında hem nehrin kıyısında yürüyüş yapılabilecek güzel yollar hem de nehri izleyebileceğiniz yerler var. Bu alan akşamları çok kalabalık oluyor.  Bisiklet kiralayarak da şehri dolaşabilirsiniz. Birçok yerde bisikleti bırakıp tekrar alabileceğiniz bisiklet park yerleri yapmışlar. Nehrin iki yakası birkaç köprü ile birbirine bağlanmış. Sadece yaya ve bisiklet trafiğine açık olan Walnut Köprüsü’nden (Walnut Bridge) nehrin karşısına geçebilirsiniz. Nehrin diğer tarafında da kafe ve restoranlar ile güzel bir park var. Sonbaharda parkın etrafı tam bir renk cümbüşüne bürünüyor, doğası ve nehir inanılmaz güzel bir tablo sunuyor. Şehrin hemen hemen her yerinde karşınıza köprüler, heykeller, çok güzel bisiklet veya yürüyüş yolları çıkıyor.

Broad Caddesi
Broad Caddesi

Şehri gezerken attığımız her adımda belediyesine övgüler sunduk. Özellikle Atlanta ile karşılaştırdığımızda basit değişikliklerle nasıl da şehri yaşanabilir ve zevkli hale getirdiklerini görüyorsunuz. En ufak ayrıntı düşünülmüş. Caddenin ortasındaki kocaman otoparkı bile görselliği bozmayacak hale getirmişler. Önden baktığınızda otopark olduğunu anlamıyorsunuz, binanın dışına renkli camdan tırmanış bölümü yapmışlar, altta ise mağazalar.

Broad Caddesi'nde Otopark
Broad Caddesi’nde Otopark

Nehir kenarında merdivenlerden akan su havuzu yapmışlar. Küçük büyük demeden herkes suların içinde basamaklardan inip çıkıyor, küçük havuzun içinde serinliyor, eğleniyor. Bu basit düşüncüler bile şehri şirin yapmış. Aklımıza Eskişehir geliyor, sanki başkan Büyükerşen‘in eli buraya da değmiş…

IMG_1726
Chattanooga

Şehrin merkezinde ücretsiz işleyen shuttle var.

Chattanooga ile ilgili daha fazla bilgiyi ekteki linkten inceleyebilirsiniz.

Chattanooga Gezilecek, Görülecek Yerler

Chattoonaga’ya gelirseniz Lookout Mountain, Ruby Mağara ve Şelalesi (Ruby Falls) ile yine aynı bölgede bulunan ama Georgia eyaletine bağlı olan Rock City gezilecek yerler arasında ilk sıralarda olmalıdır. Bu bölge Chattoonaga şehir merkezinden yaklaşık 15 dakika mesafede bulunmaktadır. Ayrıca Lookout Mountain’e dünyanın en dik açılı tren yolu olan Incline Railway ile de çıkabilirsiniz. Lookout Mountain civarında yapılacaklar ile ilgili detayları ekteki web sayfasından inceleyebilirsiniz. (www.lookoutmountain.com)

Bu bölgede yer alan aktivitilerin hepsini yapmayı düşünüyorsanız Rock City, İncline Railway ve Ruby Şelalesi girişlerini kapsayan tek bir bilet almak daha avantajlı olacaktır.

Lookout Mountain Point Park Battlefield: Parkın içinden hem muhteşem Chattanooga şehir manzarasını izliyor hem de tarihi hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Ayrıca parkın içinde farklı zorluklarlada yürüyüş parkurları var. Kesinlike gidilmesi gerekenlerde birinci sırada olmalı diye düşünüyoruz. Giriş ücreti 5 dolar. Bileti girişteki makinalardan alıyorsunuz. Açık havada olacağınız için yanınızda yeterli miktarda su bulundurmanızda fayda var. İlginizi çekerse parkın girişinin karşısında bulunan The Battles for Chattanooga Museum‘de Amerikan iç savaşı hakkında videolar izleyip detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Giriş ücreti 8 dolar. Müze yazın 9:00-18:00 diğer zamanlar 10:00-17:00 arası açık.

Lookout Mountain Point Park'tan Chattanoga Şehir Manzarası
Lookout Mountain Point Park’tan Chattanoga Şehir Manzarası
The Battles for Chattanooga Müzesi
The Battles for Chattanooga Müzesi

Rock City: Bir doğa harikası olan Rock City’den açık havada 7 eyaletin muhteşem panoramik manzarasını görebilir, eşsiz bir manzara eşliğinde farklı masif antik kaya oluşumları arasında dolaşırken 400’den fazla yerli bitki türü hakkında bilgiler alabilirsiniz. Her mevsim güzel olsa da sanki sonbaharda ayrı güzel oluyor…Giriş ücreti kişi başı 19.95 dolar.

Rock City
Rock City
Rock City
Rock City

Ruby Mağarası ve Şelalesi (Ruby Falls): Şelalenin en büyük özelliği mağaranın içinde olması ve bu özelliği sayesinde yeryüzünde benzerine nadir rastlanan şelalerden biridir.  Şelale dağın yaklaşık 300 metre altında ve 50 metre yüksekliğindedir. Rehber eşliğinde tur düzenleniyor ve yaklaşık bir saat kadar sürüyor. Mağaranın içinde şelaleye doğru yürürken çok etkileyici yerlerden geçiyorsunuz, bazı bölümleri rengarenk ışıklandırmışlar. Şelalenin olduğu bölüm ise ayrı hayranlık uyandırıyor, rengi değişen ışık ve müzik eşliğinde harika bir sunum yapıyorlar. Ayrıca ZIPstream Aerial Adventure gibi farklı aktiviteler de var. Daha fazla bilgi için web sayfasına bakabilirsiniz. (www.rubyfalls.com)

Giriş ücreti kişi başı 18.95 dolar+vergi iki kişi vergi dahil 41.41 dolar ödemişiz.

Ruby Mağarası ve Şelalesi
Ruby Mağarası ve Şelalesi
Ruby Mağarası ve Şelalesi
Ruby Mağarası ve Şelalesi

Ruby Falls’da çektiğimiz videomuz size güzel bir fikir verebilir.

Incline Railway: Yaklaşık 72 derecelik bir açıya ve bir mil uzunluğa sahip olan demir yolu Lookout Mountain eteklerinden sizi tepesine çıkarırken muhteşem manzaralar sunuyor. Çift yön yetişkin 15 dolar, 3-12 yaş arası 7 dolar. Güncel bilgiler için web sayfasına bakabilirsiniz. (www.ridetheincline.com)

Incline Railway Gişe
Incline Railway Gişe
Sonbahar - Incline Railway
Sonbahar – Incline Railway

Tennessee Akvaryumu ve Nehir Gezisi (Tennessee Aquarium & River Gorge Explorer Cruise) : Şehir içinde özellikle çocuklu aileler için yapılacak aktivitelerden biri;  Tennessee nehrinde katamaran gezintisi ve akvaryumu ziyaret etmek olabilir. Yeterli miktarda akvaryum gördüğümüz ve artık akvaryumlara karşı düşüncemiz değiştiğinden sadece nehir gezintisi yapmayı istedik. Pazar günü sabahı o  gün için bilet baktık, iki tur vardı; ama her ikisi de doluydu ve yapamadık. Nehir gezisi için gitmeden önce inceleyip yer ayırtmakta fayda var. Ayrıca akvaryuma bağlı olan IMAX 3D Theater’da film izlemek de cazip olabilir, iki film alternatifi oluyor.

Southern Belle Riverboat: Pier 2’den kalkan daha büyük tekneler ile de nehri gezebilirsiniz. Öğlen yemekli-yemeksiz, akşam yemekli veya gün batımı turları var. Öğle turunu kaçırdığımız için katılamadık.

Chattanooga Duck Turu: Hem karada hem de suda giden tekne turu özellikle çocuklu aileler için alternatif aktivite olabilir. Bir saatlik turda hem eğlenip hem de nehirde yaşayan canlılar ve etraf ile ilgili bilgi sahibi olacaksınız. Online bilet fiyatları daha uygun oluyor aklınızda bulunsun.

Walnut Köprüsü (Walnut Bridge): Tarihi köprü taşıt trafiğine kapalı sadece yaya ve bisikletlilere açık. Köprünün özellikle downtown tarafındaki girişinde bulunan The ice cream show isimli dondurmacı her zaman dolu ve ikinci gidişimizde burada eğlence vardı. Köprü üzerinden şehrin çok güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Araç trafiğine kapalı Walnut Köprüsü
Araç trafiğine kapalı Walnut Köprüsü
Walnut Köprüsü ve Tennessee Nehri
Walnut Köprüsü ve Tennessee Nehri

Coolidge ve Renaissance Parkları: Walnut Köprüsü’nü geçtikten sonra yan yana olan bu parklara geliyorsunuz. Özellikle cumartesi ve pazar günleri piknik yapanlar, hava iyiyse güneşlenenler, spor yapanlar ile dolup taşıyor. Çocuklar için atlı karınca ve hava sıcak olduğunda su fıskiyelerinin altında oynayabilecekleri güzel bir park olduğunu unutmayın. Uzun yürüyüş yapmak için ideal, ayrıca nehirde kano yapmak için birçok yerden nehre giriş yolları yapmışlar.

Coolidge Park
Coolidge Park

Hunter Amerikan Art Müzesi (Hunter Museum of American Art): İlgileneler için birçok tablo, fotoğraf ve heykelin sergilendiği güzel bir müze. Walnut Köprüsü’ne çok yakın. Nehrin hemen kenarında yer alan müzenin terası da sizi muhteşem bir manzara ile karşılıyor. Müzenin alt katında çocuklar için sanatsal çalışmaların yapıldığı bir masa var ve eğitmenler eşliğinde harika çalışmalar yapıyorlar. Müzenin girişi 9.95 dolar, pazar günleri bazen ücretsiz oluyor aklınızda bulunsun. Özel sergilerin olduğu dönemler de oluyor.

Hunter Amerikan Art Müzesi
Hunter Amerikan Art Müzesi

Jack Daniel’s Distillery: Viski severler için tabii ki viski tatma turları da cazip olabilir. Hele Jack Daniel’s ın üretildiği eyalette bulunup da gitmeden olmaz diyenlerdenseniz Jack Daniel’s Distillery Chattanooga’ya araba ile 1,5 saat mesafede olup kuzeybatısında kalmaktadır. Adres ve tur saatleri hakkında detaylı bilgi için web sayfasına bakabilirsiniz. (www.jackdaniels.com/en-us/visit-us)

Jack Daniel’s turu ile ilgili bazı detayları yazımızda okuyabilirsiniz. Tık tık

Chattanooga Yeme-İçme

Chattanooga restoran bakımından da doldukça geniş alternatife sahip, özellikle Broad Caddesi üzerinde birbirinden keyifli yerler var.

Big River Grille & Brewing : Yerel bira brewing restoranın hem dışarıda hem de içeride bölümü var. Biraları ve yemekleri lezzetliydi ve cumartesi akşamı restoran oldukça kalabalıktı.İki ana yemek ve iki biraya vergi dahil 52 dolar hesap ödedik. Restoranın ayrıca Florida’da bir şubesi var ve tesadüf eseri bu şubelerinde de daha sonra yemek yedik ve mennun kaldık. Menü ve adres için web sayfasına bakabilirsiniz. (www.bigrivergrille.com)

The İce Cream Show: Bu bölgede oldukça popüler bir dondurmacı. Dondurma ile birlikte kahve ve buzlu yoğurt seçenekleri ile dinlenmek için ideal bir mekan.

Chattanooga son zamanlarda ülke içinde oldukça turistik bir destinasyon olması ile birlikte bed&breakfast’tan, kabin kiralamaya, lüks otelden her kesime hitap eden seçenekleri ile oldukça geniş kalınacak yer alternatifine sahiptir. Biz otelimizi Amerikan Havayolları’ndaki ödül puanlarımızla Lee Highway üzerinde bulunan Best Western Heritage Inn’i ayarladık. Otel şehir merkezine araba ile 10 dakika uzaklıkta. Genel olarak iyiydi.

Chattanooga fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Point Park, Ruby Falls, Incline Railway fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Point Park, Ruby Falls, Incline Railway Fotoğraflarımız

Rock City  fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Rock City Fotoğraflarımız

 

Ayfer & Onur Öznar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir