"Enter"a basıp içeriğe geçin

Boston Gezi Notları

Boston
Boston – Massachusetts

 

ABD’nin Tarih Kokan İngiliz Şehri; BOSTON

ABD’nin hatta dünyanın en iyi üniversitelerinden Harvard ve MIT’ye ev sahipliği yapan Boston şehri; ayrıca spor alanında ABD’de ekol olmuş Boston Celtics, New England Patriots ve Red Sox takımlarına da ev sahipliği yapmaktadır. New Jersey’de yaşadığımız yıllarda fırsat buldukça ziyaret ettiğimiz Boston, kışları sert geçmese ABD’de en çok yaşamak isteyeceğimiz şehirlerin başında yer alır. Özellikle bahar aylarında şehrin tadı bir başka oluyor. Ekim ile Nisan ayları arası genelde havanın soğuk olduğunu belirtelim.
Boston okuması biraz zor olan Massachusetts (Messecusets, farklı söylenişlere de denk gelebilirsiniz) eyaletinin başkentidir. Massachusetts ve komşu eyaletlerinin dahil olduğu bölgeye de New England (Yeni İngiltere) denmektedir. İsminden tahmin edebileceğiniz gibi İngiliz ve İrlandalı göçmenlerin ağırlıklı olarak yerleştiği bir bölgedir.

Boston’un Amerikan tarihindeki önemi de 1773 yılında İngilizlere karşı baş kaldırdıkları “Boston Çay Partisi” (Boston Tea Party) eylemidir. Bu eylemde; İngiliz gemilerindeki çaylar Boston limanına dökülerek kolonilerin üzerinde artan vergiler protesto edilmiştir. Bu hareket birkaç yıl içinde ABD’nin bağımsızlık savaşına giden yoldaki ilk kıvılcımlarından bir tanesi olmuş. 4 Temmuz 1776 tarihinde de ABD, İngiltere’ye karşı bağımsızlığını ilan etmiştir.

Boston Gezilecek Yerler

Boston yürüyerek büyük bir keyifle gezilecek nadir Amerikan şehirlerinden biridir. Yorulduğunuzda kahvenizi yudumlayarak kafelerinde dinlenebileceğiniz, parklarında nefes alabileceğiniz, okyanus kıyısında huzur bulup, üniversitelerin sokakları arasında keyifle kaybolabileceğiniz, kütüphanelerine hayran kalacağınız ve her öğünde farklı kültürlerin lezzetlerini tadabileceğiniz inanılmaz hoş bir şehirdir.

DSC04806-001
Marketplace

Üniversiteler

Harvard, MIT ve Boston Üniversitelerinin kurulduğu bölgelere gidip dolaşabilir hatta üniversitelerin kitaplıklarına, dersliklerine girip göz atabilirsiniz. Eminiz ki büyük keyif alacaksınız.

The Freedom Trail (Özgürlük Yolu)

Yaklaşık 4 km’lik yürüyüş parkurunda Boston’un önemli tarihi yerlerini görebilirsiniz. Detaylı bilgi için ekteki web sitesini inceleyebilirsiniz. Bu turu herhangi bir ücret ödemeden yerlerdeki işaretleri takip ederek kendiniz de yapabilirsiniz.

South Market, Boston
South Market

Prudential Center ve Skywalk

Alışveriş mağazaları ve 50. kattan Boston’u 360 derece izleyebileceğiniz gözlem katı ile Boston’da görülecek yerlerin başında gelmektedir. Detaylı bilgi ve güncel giriş ücreti için ekteki web sitesine bakabilirsiniz.

Prudential-Square-and-Skywalk-Boston-18
Prudential Center ve Skywalk’tan Boston şehir manzarası… (Fotoğraf bize ait değildir.)

Faneuil Hall Marketplace

Hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz, farklı ülkelerin mutfaklarından örnekler bulabileceğiniz restoranları, kafeleri ile şehrin can damarı diyebiliriz. Kuzey, Güney ve Quincy Market diye geçen üç ayrı binanın yer aldığı bölge özellikle hafta sonları çok yoğun oluyor. Tarihi Faneuil Hall ise; 1742 yılından beri konferans salonu olarak kullanılmış. Günümüzde ilk katı alışveriş, ikinci katı ise konferans salonu olarak kullanılıyor. Ayrıca Freedom Trail’in de en önemli durağı konumundadır.

4 Temmuz günü Bağımsızlık Bildirgesi,  18 Temmuz 1776 yılında ilk kez okunmasını anmak için Faneuil Hall binasının balkonundan okunuyormuş. 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarının olduğu dönem daha da hareketli ve renkli oluyordur. Ayrıca bu bölgedeki tur firmalarından şehirdeki farklı turları inceleyebilir ve isterseniz katılabilirsiniz.

Faneuil_Hall_-_Great_Hall_-_Balcony
Faneuil Hall – Boston

Müzeler

Güzel Sanatlar Müzesi (Museum of fine arts) , John F. Kennedy Müzesi (Kennedy, Boston’da doğmuş), Bilim Müzesi (Museum Of Science) başta olmak üzere birçok müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Boston’daki bazı müzeler belli günler ve saatlerde herkese ücretsiz veya küçük bir bağış karşılığı gezilebiliyor. Bazıları ise sadece şehirde yaşayanlar için ücretsizdir. Liste için linki tıklayınız Ayrıca müzelerin üstüne tıklarsanız müzeler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Akvaryum: New England Akvaryumu özellikle çocuklu aileler için iyi bir aktivite olabilir.

Boston
Boston

Back Bay Bölgesi: Restoranları, kafeleri, alışveriş mağazaları ile canlı Boylston ve Newbury sokaklarında gezerken Boston’a çabuk ısınacaksınız.

Duck Turu: Hem karada hem suda gidebilen araçlar ile yapılan turların Boston’da epey revaçta olduğunu belirtelim.

Balina izleme turları: Nisan ile Ekim ayları arasında eğer denk gelirseniz balina izleme turlarına bakabilirsiniz.

Plymouth Kasabası

Boston şehrine yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Plymouth kasabası 1620 yılında Mayflower gemisi ile Avrupa’dan gelenlerin karaya ilk ayak bastığı yerdir. Bu koloniyi kuranlara “Pilgrims” deniliyor. Virginia’daki Jamestown kolonisinden sonra bu koloni de yeni kıtada başarılı olmuş ve sürekli bir yerleşim yeri olarak devam edebilmiştir.

Boston’un kuzeyinde kalan Ogunquit plajı, Portsmouth şehri ve Boston’un güneyinde yer alan Cape Cod hafta sonu için güzel destinasyonlar olacaktır. Cape Cod özellikle yazın deniz tatili için düşünülebilir. Cape Cod’dan geçilen Martha’s Vineyard adası, Başkan Obama’nın da tatile gittiği yerlerden biridir.

Portsmouth-1
Portsmouth – New Hampshire

Vermont eyaleti de özellikle sonbaharda renklerin dönmesini en iyi izleyebileceğiniz bölgeler arasında yer almaktadır. Yale Üniversitesinin yer aldığı New Haven şehri de görüleceklerin arasına alınabilir. New York şehri, Boston’dan yaklaşık 3-4 saat mesafededir. New York yazımız için tık tık

Nisan ayında Boston'da kar süprizi...
Nisan ayında Boston’da kar süprizi…

Boston Ulaşım Bilgileri

Şehir içinde kalacaksanız araba kiralamanıza gerek kalmayacaktır, toplu ulaşım araçlarını kullanarak rahatlıkla gezebilirsiniz. MBTA sayfasına bakınız…

Logan Uluslararası Havaalanı: Türk Hava Yolları, İstanbul-Boston seferlerini Logan Uluslararası Havaalanına yapmaktadır. İstanbul’dan Boston’a direkt uçuşun olması Türkiye’den gelecekler için büyük kolaylık. Havaalanından şehre ulaşabilmek için önce ücretsiz otobüsler ile metroya kadar gitmeniz gerekiyor. Metroya ulaştıktan sonra şehre de rahatça gidebilirsiniz. Havaalanı, şehrin denize bakan tarafına kurulmuş ve çok uzak değildir.

Not: Elimizde digital fotoğraflar olmadığı için kendi fotoğraflarmızın yanında bize ait olmayan görsellerden de bilgi olması açısından paylaştık.

Boston Tavsiyeler

 • Gezilecek ve görülecek yerler, kalınabilecek bölgeler, nerede yemek yenilebilir, nerede alışveriş yapılabilir gibi bilgileri Boston’a gitmeden önce detaylı incelemek isterseniz kesinlikle bostonusa.com sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.
 • Ekmek içinde servis edilen Boston’un meşhur deniz ürünleri çorbasını “Clam Chowder” denemeyi unutmayın.
 • İlkbahar ve sonbahar ayları hafif serin olsa da renklerin en güzel olduğu bu dönemlerde bulunursanız gözleriniz ayrıca bayram edecektir. Kış sert geçmişse ilkbahar biraz geç geliyor, Nisan ayının sonlarında ancak renklenmeye başlar.
  Boston
  İlkbaharı karşılarken – Nisan sonu…

  Keyifli geziler…

  Ayfer & Onur Öznar

  Faceboook : AyferOnur Seyahatnamesi

  Instagram : AyferOnur Seyahatnamesi

  Youtube: AyferOnur Seyahatnamesi

2 Yorum

 1. Amerika’ya work and travel ile gittiğimde Boston’ı gezme fırsatı yakalamıştım. New York Şehri’ne göre daha temiz ve güvenli bir yer. Herkesin görmesini tavsiye ederim.

  • ayferonur ayferonur

   Cihan aynı fikirdeyiz; Boston, ABD’de görülmesi gereken şehirlerin başında gelir. Ne güzel görme fırsatı bulmuşsun. Selamlar, sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir