"Enter"a basıp içeriğe geçin

Villa De Leyva

Villa De Leyva – Kolombiya

Dağların Arasındaki Güzellik: Villa De Leyva

Kolombiya’nın şirin kasabası Barichara’da geçirdiğimiz huzurlu iki günden sonra geldiğimiz kolonyal kasabası Villa De Leyva da keyfimize ekstra keyif kattı. 12 Haziran 1572 yılında kurulmuş olan kasaba; beyaz evleri, taş yolları, kafeleri ve el sanatları ile görülmeye değer. Evlerin renkli çiçeklerle donatılmış balkon ve pencereleri ise kasabaya ayrı sevimlilik vermiş. Hele bir de ışık festivaline denk gelince şehirden aldığımız keyif ikiye katlandı diyebiliriz. Kolombiya’nın bu tarz ufak kasabaları; hem görsel olarak çok güzel hem müthiş bir doğanın içinde hem de insanları çok yardımseverler.

Çiçekli balkonlar, noel süslemeleri ile iyice renklenmiş…

Barachira – Villa de Leyva arası 200 km civarı eğer araç ile gidecek olursanız iki ayrı yol var ve biri off-road. San Gil tarafından geliyorsanız 45A nolu yolu Chiquinquirá’ya kadar takip ettikten sonra 60 nolu yolu kullanabilirsiniz. Yol şartları Orta Amerika’ya göre çok daha iyi. ‘Kutuplara Yolculuk’ adını verdiğimiz motosiklet gezimizin Villa De Leyva durağına gelirken bu yolu kullandık.

Barichara – Villa de Leyva arası iki yolun haritası

Kasabanın hemen girişinde bir otel ayarlayıp yerleştikten sonra kendimizi hareketli sokaklarına bıraktık. Noel yaklaştığından her yer ışıl ışıl olmuş bile. Meydanında ekstra bir hareketlilik ve hazırlıklar dikkatimizi çekiyor. Sorduğumuzda yarın akşam festival olduğunu öğreniyoruz. Bir gece kalmayı düşünüyorduk ama ikinci gece kalmak için bundan güzel bahane olamaz 🙂

Işıklı, renkli kasabanın sokaklarından…

Meydanda bir iki turdan sonra akşam yemeği için bir Alman restoranını seçtik. Genellikle et ağırlıklı yemekler var. Süper olmasa da birçok yere göre daha iyiydi. Restoranın bir bölümünde şarküteri ve kasap kısmı da var. Yemeğin üstüne meydanda kahve içip ortamı zevkle izledik. Yarın akşamı merakla bekliyoruz…

Meydandan…

İkinci güne, sabah kahvaltısında tam bizdeki gibi yapılmış sahanda yumurta ile başladık. Kaldığımız oteli bir gece ayarlamıştık. İkinci gece için rakam sorduğumuzda festivalden dolayı yüksek rakam çektiler. Rica sonucu biraz indirim yaptılar ama hâlâ çok yüksekti. Yeni otel arayışına girdik. Neyseki fazla uzağa gitmeden hemen yan otelde daha uygun rakama yer bulduk. Eşyaları kolayca taşıdıktan sonra motorla etrafı dolaşmaya çıktık.

Parkları da çok güzel…

Villa de Leyva Çevresinde Yapılacaklar

İlk önce, Mimar Octavio Mendoza tarafından güneşte pişirilmiş kil kullanılarak elle yapılmış Terracota evini (İspanyolca Casa Barro)  görmeye gittik. Evin herhangi bir bölümü çelik veya çimento içermiyor. Klozetinden tutun da yatağına kadar her eşya bir sanat eseri. Mimar çalışmasına hâlâ devam ediyor ve dönem dönem burada kalıyormuş. Masal evi gibi duran bu renkli ev, Villa De Leyva’ya gelindiğinde ziyaret edilmeye değer… Giriş ücreti: 10.000 COP. Gören herkes Antoni Gaudi’nin etkisinde kaldığını düşünüyor…

Masaldan çıkmış Casa Terracotta…

Bu sevimli masal evinden sonra Paleontoloji müzesini ziyaret ettik. Bu bölgede yaklaşık 110 milyon yıl önce yaşamış deniz canlıları hatta denizde yaşayan dinozor türlerinin kemikleri 1977 yılında bulunmuş. Kazılar ve araştırmalar hâlâ devam ediyor. Bu ufak müzede şu ana kadar bulunan bazı canlıların fosilleri, laboratuvar ortamları gözlemlenebiliyor. Buraya kadar gelmişken görmeden geçmeyin deriz. İngilizce veya İspanyolca dillerinde rehber eşliğinde geziliyor. Giriş ücreti: 9.000 COP. Yağmur başlayınca daha fazla ıslanmayalım diyerek otele döndük.

Paleontoloji müzesinden…

Dia de las Velitas – Mumlar günü ve Işık Festivali

Akşam lokal bir tavukçuda karnımızı doyurup festivalin yolunu tuttuk. Işık festivali; 30 yıl önce Villa De Leyva’da kutlanmaya başlamış. Kolombiya’daki en büyük festivallerden biriymiş. 7 Aralık günü başlayıp 4 gün boyunca devam ediyor. Akşam 6:30 gibi açılış konuşması ile başlayan festival folklor dansları ve müzik eşliğinde saat 21.00’a kadar devam etti.

Festival başladıktan sonra meydan gittikçe kalabalıklaştı…

Saat 9’dan sonra ise yaklaşık 1 saat boyunca müthiş bir havai fişek gösterisine tanık olduk. Hayatımızda izlediğimiz en uzun ve etkileyici havai fişek gösterisi olduğunu söyleyebiliriz… Tam bitti derken yeniden yeniden başladı 🙂 Arkasından tekrar müzik ile devam edildi ve gece 23.00’da ilk gün programı sona erdi.

Havai fişek gösterisinden…

Bu saaten sonra neredeyse bütün marketler, restoranlar ve kafelere hücum oldu. Festival esnasında gördüğümüz yanan mumların ise Meryem Ana’yı anmak ve onurlandırmak için yakılmış olduğunu öğrendik. 7 Aralık günü Kolombiya’da Dia de las Velitas – Mumlar günü olarak kutlanıyor.

Dia de las Velitas – Mumlar günü

Otele döndüğümüz gece 12 sularında dahi hâlâ dışarıda içenler, sohbet edenler vardı. Hiç kimsenin bu kadar kalabalığa ve alkole rağmen birbirine sataşmaması da gözümüzden kaçmadı. Festival gerçekten görülmeye değer ki zaten Villa De Leyva Kolombiya’nın görülmesi gereken kasabalarından bir tanesi. Fırsatınız olursa burayı ve çevresindeki köyleri de gezmeyi ihmal etmeyin.

Villa de Leyva
Taş yolları süsleyen beyaz evler…
Villa de Leyva - Kolombiya
Villa de Leyva sokaklarından… Kolombiya

Nerede Kaldık?

Booking.com’da gördüğümüz Hotel San Carlos’taki görevli ile pazarlık yapıp 110.000 COP’a anlaşınca ilk akşam burada kaldık. Temiz, motosiklet için güvenli parkı olan bir otel.

Hotel San Carlos

İkinci akşam festivalden dolayı önce 290.000 COP sonra da rica minnet 190.000 cop’a indiler. Ancak biz otelin hemen yanında daha küçük olan Hospederia El Ocobo‘da 120.000 COP’a yer bulduk. Sahibi Andres çok iyi bir insan kesinlikle giderseniz burada kalmanızı tavsiye ederiz. Hem temiz hem de araba veya motosiklet için güvenli otoparkı var.

Villa De Leyva fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız…  FOTOĞRAFLARIMIZ

Casa Terracotta fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız… CASA TERRACOTA FOTOĞRAFLARIMIZ

2 Yorum

 1. Bilal Kaan İnan Bilal Kaan İnan

  Harika
  Sizi de Rüzgarın İzinde ile birlikte yakından izliyorum.Hem çok imreniyor hem de sayenizde dünyanın bir ucunu da sizinle geziyorum
  Darısı bize inşallah
  Tekeriniz düz bassın.yolunuz her zaman açık olsun
  Sevgiler

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba Bilal,

   Yorumun ve iyi dileklerin için çok teşekkür ederiz. Umarız en kısa zamanda sen de hayalini gerçekleştirirsin. Soruların olursa her zaman yardıma hazırız. Selamlar, sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir