"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rio de Janeiro Gezi Notları

Rio de Janeiro - Brezilya
Rio de Janeiro – Brezilya

Karnaval Şehri Rio de Janeiro

Brezilya, T.C. pasaportlulardan vize istemediği için, ülkeye giriş çok rahattı. Gümrükten çıktıktan sonra, karşılamaya gelenlerin sayısı fazla olmadığı için bizim isimlerimizin yazılı olduğu tabelayı bulmak kolay oldu. Kalacağımız Guest House tarafından gönderilen ilk Brezilyalı ile tanıştıktan sonra Rio de Janeiro maceramız başladı. Havaalanı oldukça büyük, uzun bir yürüyüşten sonra otoparka ulaştık. Aman Allah’ım bu ne sıcak böyle, arabanın içi yanıyor, içinde sanki eriyeceğiz! Kış mevsimini yaşayan bir bölgeden geliyorsanız hava ekstra sıcak geliyor.

Karşılamaya gelen arkadaşın İngilizcesi iyi olmadığından anlaşmakta biraz zorlanıyoruz ama elinden geldiğince bize etrafı tanıtmaya çalışıyor. Rio de Janeiro’da hangi bölgeler tehlikeli, fakir bölgeler nereleri açıklamalar yapıyor. O söylemeden zaten gördüğünüz manzara karşısında nerenin fakir bölgesi olduğunu anlıyorsunuz.

Maracana Metro İstasyonunun arka tarafı
Maracana Metro İstasyonunun arka tarafı

Kiremit yapılı, çatısız, kapısız, camsız ve hatta taş yığını diyeceğiniz evlerin önünden geçerek kalacağımız Rio Guest House’a varıyoruz. İlk şok burada oluyor, çünkü daha alçak bir bina ve bütün binanın guest house’a ait olduğunu düşünüyorduk. Maalesef yanılmışız ve 10 katlı binanın son iki katı guest house’a ait. Neyse ki terastan manzara güzel, içimiz biraz olsun rahatlıyor. Merakla odaya gidiyoruz, o da ne öyle oda küçücük geliyor gözümüze. Ama temiz diye içimizi rahatlatıyoruz. Odadaki eşyalar oldukça eski, antika eşyalarla dekore edilmiş izlenimi verilmeye çalışılmış. Guest House’ın sahibi Marta tarafından oda ve binanın güvenliği hakkında bilgileri aldıktan sonra yalnız kalıyoruz. Yol yorgunluğunun üstüne bir de Marta’nın uzun söyleşisi hiç de çekilmedi.

Üstümüzü değiştirip soluğu sahilde alıyoruz. İkinci şoku burada yaşıyoruz, su çamur gibi, yenilen içilenlerin boşlarının hepsini sanki suya atmışlar. Plajlar hafta sonları inanılmaz kalabalık oluyor ve kalabalığın çoğunluğunu kendi halkı oluşturuyor. Karnaval dönemi olmadığı için turist kalabalığı nispeten daha azdı.

Kaldığımız Guest House'dan Manzaramız - Rio de Janeiro
Kaldığımız Guest House’dan Manzaramız – Rio de Janeiro

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler

Plajlar : Copacabana, Arpoador, Ipanema, Lebnon şeklinde sıralanıyor.

Copacabana Plajı - Rio de Janeiro
Copacabana Plajı – Rio de Janeiro

Ipanema-Lebnon’a gelir düzeyi yüksek ve orta sınıf halk, lezbiyen ve gayler geliyor. Plaj numaralar ile aile-gay-lezbiyen olarak ayrılmış. Kuvvetli dalgaları var ve su soğuk…

Ipanema Plajı
Ipanema Plajı

Ipanema’da pazar günleri saat 8am-6pm arası Feria Hippie Market kuruluyor. Her türlü hediyelik eşya, el yapımı ve sanatsal ürünleri buradan temin edebilirsiniz.

Bistro ZAZA Tropical restoran, mekan olarak güzel. 6 kişi 600 Real ödedik. 1 beyaz şarap, 6 bira, 1 mojito, 1 kokteyl, ana yemekler ve aperitifler dahil.
Adres : Rua Joana Angelica 40, Ipanema

Copacabana en ünlü ve her kesimin geldiği plaj. Bütün sahil şeridinde büfe şeklinde yerler var. Bir şeyler yiyip, içebilirsiniz, alkol satıyorlar. Plajlarda sürekli bir şeyler satılıyor. Akşam saatlerinde kurulan pazarda her türlü el ürünü var.

Arpoador kuvvetli dalgaları ile sörfçüler için ideal ama kayalık yapısından dolayı hava karardıktan sonra tehlikeli olabilir.
Barra de Tijuca 18 km uzunluğu ile Rio de Janeiro’nun en uzun plajı.

Corcovado 

Tram ile 25 dakikada çıkacağınız 706 metrelik bu tepede 1931’de yapılmış olan dünyanın en büyük Art Deco heykeli olan 30 metrelik Kurtarıcı İsa (Cristo Redentor) heykeli var. Guanabara körfezi, plajlar, göl, muhteşem Niteroi köprüsü ile ana karaya bağlı Niteroi adası, Sugar Loaf tepesi, Tijuca ormanları manzarası ile en iyi manzaraya sahip tepelerinden biri. Havanın güzel olduğu bir gün ve öğle saatinden önce giderseniz manzarayı bütün berraklığı ile görme şansına sahip olursunuz. Yürüyüş yapmak, farklı hayvanlar, kuş çeşitleri görmek isterseniz Tijuca Ormanları’nı gezebilirsiniz.

Corcovado'dan Sugar Loaf Tepesi ve Genel Manzara - Rio de Janeiro
Corcovado’dan Sugar Loaf Tepesi ve Genel Manzara – Rio de Janeiro
Corcovado'dan Sugar Loaf Tepesi - Rio de Janeiro
Corcovado’dan Sugar Loaf Tepesi – Rio de Janeiro

Sugar Loaf Tepesi (Pão de Açúcar) 

İki ayrı teleferik ile tepenin zirvesine ulaşılıyor. Tur acenteleri tarafından dağcılar için kaya tırmanışı turları var. Hafta içi, güneşli bir havanın olduğu ve gün batımı saatlerine yakın gitmenizi tavsiye ederiz. Gündüzünü, gün batımını ve gecesini görme şansınız olur ve inanılmaz güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Tepede bar, kafe ve banklar var. Eşsiz manzara karşısında içkinizi yudumlarken bütün yorgunluğunuzu unutup, geceye hazır olduğunuzu hissedeceksiniz. Bir taraftan da karanlığın bütün çirkinlikleri örtüp, ışık hileleri ile nasıl muhteşem manzaraya dönüştürdüğünü düşünmeden edemedik.

Sugar Loaf Tepesi'nden Kurtarıcı İsa ve Şehir Manzarası - Rio de Janeiro
Sugar Loaf Tepesi’nden Kurtarıcı İsa ve Şehir Manzarası – Rio de Janeiro
Sugar Loaf Tepesi'nden Rio de Janeiro Şehir Manzarası
Sugar Loaf Tepesi’nden Rio de Janeiro Şehir Manzarası

LAPA 

Cuma ve Cumartesi geceleri Rio de Janeiro’nun en hareketli bölgelerinden biridir. Akşam yemeği ve gece eğlencesi için en ideal bölge. Özellikle gece 11’den sonra kalabalıklaşıyor. Barlar bir cadde üzerinde sıralı, her tarz müzik çalan yer bulabilirsiniz. Barların sabit giriş ücretleri var, hiçbir şey dahil değil. Girişte isimlerinizin yazılı olduğu bir fiş veriliyor, içtiklerinizi, yediklerinizi bu fişe yazıyorlar. Kasaya ödemeyi yaptıktan sonra çıkışta ödeme yapıp yapmadığınızı kontrol ediyorlar. Canlı müzik var, birden fazla grup çıkıyor.

Biz Sacrilegio’ya gittik. Giriş ücreti 22 Real, Caipirinha 8 Real civarı…
Hem içeride hem de dışarıda oturulacak yeri var, canlı müzik içeride. Aperatif veya akşam yemeği var.
Diğer yanında olan Carioca da Gema ‘da güzel bir yere benziyor. Fakat girişteki kişi çok kaba davranıp, yardımcı olmaya çalışmadığı için tercih etmedik.
Gece barları gezdiren turlar var, 60 Real gibi bir rakamla bütün barları gezebilirsiniz, ekstralar dahil değil.
Gece hayatı deyince sakın İstanbul ile kıstas etmeyin, hayal kırıklığına uğrarsınız. Bizdeki gibi lüks yerler beklemeyin. Tabii ki herkesin beklentisi farklı….

Şehir Merkezi : Gündüz güvenli ve kalabalık. Copacabana’dan şehre ulaşımı metro ile sağladık.

Rio de Janeiro -Brezilya
Sugar Loaf Tepesi’nden Kurtarıcı İsa ve Şehir Manzarası – Rio de Janeiro

Confeitaria Colombo’ya 1894 yılından kalma kafe şeklinde öğle yemeği için ideal bir restoran. Gitmenizi tavsiye ederiz, mekan ve yiyecekleri güzel. Zaten birçok gezi kitaplarında da öğle yemeği için tavsiye ediliyor.
Adres: Rua Goncalves Dias, 32-34 Centro

Museum of Tomorrow: 2015 Aralık ayında açılan müze de gezilecek yerlerin listesinde yer alıyor.

Museum Of Tomorrow (Fotoğraf alıntıdır)
Museum Of Tomorrow (Fotoğraf alıntıdır)

Museu Historico Nacional Ülkenin en büyük müzelerinden biri.
Mosterio de Sao Bento Rio’nun en eski kilisesi.
Museu Nacional de Belas Artes Art ile ilgilenenler görmek isteyebilir.
Catedral Metropolitana de Sao Sebastia Katedral ülkenin en ünlü modern yapısı.
Niteroi Art Müzesi Biz müzeye yetişemediğimiz için gidemedik ancak müze ile ilgilenmeseniz bile Rio de Janeiro şehir manzarasının çok güzel olduğunu söylediler.

Maracana Stadyumu: Metroya Cantagalo istasyonundan bindik. Kırmızı hat ile Estacia durağına kadar gidip, burada hattı değistirip yeşil hatla Maracana istasyonuna ulaştık. Metro istasyonundan çıktıktan sonra üst geçit aracılığıyla stada ulaşabilirsiniz. Stadın girişi için yüzünüzü stada vererek sol taraftan yürümeye devam edin, ileride sağda girişi göreceksiniz. Stadyum 9:00am-13:00pm arası açık. Müzesi 2014 Dünya Kupası maçları hazırlığı yüzünden kapalıydı. Maç zamanı turlar düzenleniyor.

Maracana Stadyumu - Rio de Janeiro
Maracana Stadyumu – Rio de Janeiro
Maracana Stadyumu - Rio de Janeiro
Maracana Stadyumu – Rio de Janeiro

Santa Terasa : Tepede kaldığı için manzarası güzel. Restoranlar pazar günleri akşam 6’da kapanıyor. Diğer günler hakkında bilgimiz yok. Gündüz hava kararmadan gidilmeli, akşam güvenli değil, dönüş için yoldan taksi bulmak zor. Şehir merkezinden tramvay ile ulaşmak en kolay yol. İstasyon Catedral Metropolitana de Sao Sebastiao’nun yan tarafından kalıyor. Tarihi Santa Terasa Tramvayı, Rio’nun simgelerinden biridir. 1859 yılında atlarla idare edilirken 1892 yılında elektrikli sisteme geçmiş. Tramvayın kapısının olmaması da eğlenceli hale getiriyor 🙂 Bazen arızalardan dolayı seferler iptal edilebiliyor. Gidişte binebildiğimiz için şanslısıyız.

Selaron Merdivenleri: Biz gözden kaçırdık ancak bu merdivenleri görmek ve fotoğraflamak güzel olacaktır.

Selaron Merdivenleri
Selaron Merdivenleri (Fotoğraf alıntıdır)

Rio de Janeiro Ulaşım

En kolay ve ucuz yol metro. Metro gece 12’e kadar çalışıyor ve biz güvenlik sorunu yaşamadık. Otobüs gündüz kullanılabilir, minibüs yaygın ama bütün minibüslerde klima yok, bazıları çok eski. Taksi ucuz, yoldan çevrilenler bazen sabit fiyat uyguluyor. Kaldığınız yerde taksi ayarlayabilir, beklemelerde de bekleme ücreti alıyorlar.

Metro : 2.60 Real
Minibus : 2 Real (Lapa – Copacabana arası)
Otobüs : Mesafeye göre değişiyor.
Copacabana-Barra Shopping 4.40 Real (2113 nolu otobüs gidiyor, klimalı.)
Copacabana, Ipenama-Cosmo Velho 2.20 Real (584 nolu otobüs gidiyor.)
Taksi : 4.2 Realden açılıyor, 0.20 Real artış. (Aslında açılış 3.70 ama turistlere 4.2)
Havaalanı-Copacabana arası normalde 37 Real, biz 60 Real ödedik, taksi erken geldi ve ilk harekete geçtiği noktadan taksimetreyi çalıştırmış.
Copacabana-Urca (Sugar Loaf) 40 Real (akşam üzeri giderseniz trafik kötü deyip sabit fiyat uyguluyorlar. Yoldan boş taksi çevirmek zor, genelde taksimetreyi açarak gitmek istemiyorlar.)
Copacabana-Corcovado 13 Real (taksi ile)
Tram : 0.60 Real (Santa Terasa’ya giden)

Rio de Janeiro’da Giriş Ücretleri 

Corcovado-Cosmo Velho Station : 36 Real
Sugar Loaf (Pão de Açúcar) : 45 Real
Maracana Stadyum Girişi : 20 Real
Museu Historico Nacional : 6 Real (şehir içinde)

Yöresel Yemeği: Feijoada (domuz etinden de yapılıyor, yemiyorsanız belirtin)
Bira Markaları: Skol, Brahma, Bohemia, Itaipava En çok beğendiğimiz, Bohemia…
Yerel içeceği: Caipirinha

Rio de Janeiro Tavsiyeler 

 • Gidilecek yerlerin isminin Portekizcesini bilmekte fayda var. Taksiler İngilizcesini söylediğinizde yeri gösterseniz bile anlamakta zorlanıyorlar veya anlamak istemiyorlar. Turistik bölgelerde bile İngilizce bilen az, Portekizce işinize yarayacak şeyleri bilmekte fayda var. İnsanlar yardımcı olmaya çalışıyor, ama kendi dillerinde.
 • Hava karardıktan sonra güvenli olmayan bölgelere gidilmemeli.
 • Yemek yenilecek birçok yer temiz değil, eğer hijene düşkün biriyseniz her yerde yiyemezsiniz ve gözünüze hoş gelen güzel yerler pahalı.
 • Marketlerde taze ekmek ve kahvaltılık bulabilirsiniz. Dışarıda su biradan daha pahalı, marketlerde nispeten daha ucuz.
 • Ülkeye girerken doldurulan beyaz formu kaybetmeyin, çıkışta 165 Real cezası var.
 • Rio de Janeiro’yu tadında yaşamak için karnaval zamanı veya yeni yılda gitmek en ideal zamanlar olacaktır.
 • Rio de Janeiro hakkında City Of God (Tanrı Kent) filmini izlemenizi tavsiye ederiz.

Santa Terasa maceramız :

Tramvay ile gittiğimiz bölgede gideceğimiz restoranı bulmakta zorlandık ve kaybolduk. Yolda bırakın İngilizce bileni, soru soracak insan yoktu. Bir bayana sorduk, ama Portekizce tarif ettiği için anlayamadık. Biraz daha yürümeye karar verdik ve bu arada yeniden sorabileceğimiz birilerini gözümüze kestirmeye çalıştık. Sonunda köpeklerini gezdiren bir anne-çocuğu gözümüze kestirdik. Neyse ki şanslıydık, İngilizce biliyorlardı. Onları gördüğümüz bölgeden sonrasının tehlikeli olduğunu, kendilerinin bile gitmedğiniz, akşam vakti ne işimizin olduğunu sordular. Restoranın adını söyleyince tarif ettiler ama annenin içi rahat etmedi ve oğluna bize eşlik etmesini söyledi. Bizi restoranın olduğu sokağın başına kadar getirdi. Hem şanslı hem de şanssız olduğumuz bir akşamdı. Şanslıydık o insanlarla karşılaşmıştık. Şanssızdık, çünkü restoranın kapısını bulduğumuzda kapı duvar gibi karşımızda duruyordu. İçeride birilerin olduğuna dair bir iz bulabilmek için restoranın etrafında dört döndük. Maalesef elimiz boş dönecektik.

Esas macera bundan sonra başladı. Geri dönüş nasıl olacaktı, etrafta insan yoktu ki taksi olsun. Taksi bulma umuduyla yürümeye basladık. Yollar bizim Arnavut taşlı sokaklar gibi girintili çıkıntılı taşlı, kaldırım yok ve yokuş asağı inmeye çalışıyoruz. Biraz daha hareketli bir bölgeye geldik, ama etrafta bir tek yabancı biz duruyoruz, herkes yerli halk. Meydanda toplanmışlar ve eğleniyorlar. Fazla takılmadan yola devam etmek daha iyi olacak diye yola devam ettik. Tramden indiğimiz yere vardığımızda belki geri dönüş için tram buluruz umudumuz boş çıktı ve geldiğimiz bütün yolu çekinerek, yorularak, aç vaziyette inmek zorunda kaldık. Yaklaşık 45 dakika yürüdük. Açlıktan ve susuzluktan bitkin düşmüş halde Lapa’ya vardık.

Ne yapalım sağlık olsun deyip ilk gözümüze kestirdiğimiz yerlerden birine girip bir şeyler yiyip, içtik. Oh, be dünya varmış deyip, biraz olsun kendimize geldik. Şimdi sırada dönüş yolu var, güvenli durmadıklarından yoldan taksi çevirmeyi gözümüz yemiyor. Hafta sonu minibüse bindiğimiz için aynı yolu denemeye karar veriyoruz. Neyse ki bunda da şanslıyız ve eski püskü bir minibüse binip kaldığımız guest house’a varıyoruz.

Rio de Janeiro’da Kaldığımız Rio Guest House hakkındaki düşüncelerimiz

Gecesi iki kişi oda-kahvaltı fiyatı 230 dolardı. Yüksek sezonda (15 Aralık-15 Mart) fiyatı artıyor. Vergi ve havaalanından karşılama fiyata dahildi, dönüş havaalanı transferini ekstra ödedik. Beş gece ve üzeri konaklamalarda havaalanından karşılıyorlar.

Kötü tarafları : Odalar eski antika tarzı eşyalarla döşenmiş. Genel olarak oda temiz. Klimayı odadan çıkarken kapatmamıza dair Marta tarafından uyarıldık, pencereleri açık bırakıyorduk. Marta oda boşken büyük olasılıkla kontrol ediyordu. Bazı odaların banyoları dışarıda. Biz bu konuda şanslıydık, banyomuz odanın içindeydi. Fakat diğer odaların banyoları bizim odanın yanındaydı ve her kullanıldığında gürültüsünü duyuyorduk. Odanın önünde genel kullanılmak üzere bilgisayar konulmuş, her kullananın klavye sesini duyuyorduk. Sabah kahvaltısı 9-9:30 arası, genelde herkes toplanmadan kahvaltıya başlanmıyordu. Sadece altı oda olduğu için ortam samimi ve sabah sohbetleri uzun sürüyor. Bu yüzden güne geç başlanıyor ve zamanı kısıtlı olan kişi için zaman kaybı. Hemen kahvaltımı edip gideyim durumu olmuyor. Yapılacaklar konusunda Marta fazla karışıyor, bazen eksik bilgi veriyor. Taksi ayarladığı zaman aşağıya taksiden önce inmekte fayda var, bekleme sürelerini de katıyorlar, bu konuda uyarmıyor. Havaalanına giderken ayarladıkları taksi geldiği bölgeden taksimetreyi çalıştırıyor.

Otel konforu yok ve bir guest house için biraz pahalı. Çok daha uyguna kalınacak oteller, hosteller var.

İyi tarafları : Sabah erken check-in yapılabiliyor. Terastan manzara süper. Sugar Loaf ve Copacabana plajının eşsiz güzelliği ile kucaklaşıyorsunuz. Oda sayısı az olduğu için ortam samimi, eğer kalanlar uyumlu ise yeni arkadaşlıklar kurulabilir. Güvenlik sorunu yok, odalarda güvenlik kasaları var. Binanın kapısında 24 saat güvenlik görevlisi bulunuyor. Ayrıca guest house’ın kapısı da sürekli kilitli tutuluyor. Kahvaltısı güzel, ama kişi sayısından az miktar getiriyorlar.  Meyve suları ve meyvelerin tadına doyum olmuyor.

Stefan Zweig , Rio’yu Brezilya kitabında şu sözle anlatmıştır “tabiat burada, doğal güzelliğin unsurlarını müsrif bir şekilde savurmanın benzersiz haleti ruhiyesi içinde, sair zamanlarda tasarruflu davranarak bir ülkenin tamamına dağıtacağı her şeyi küçücük bir mekanda toplamış”.

Rio de Janeiro fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Sugar Loaf ve Corcovado fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

6 Yorum

 1. Pınar Erdinc Pınar Erdinc

  Ayfer hnm ,biz 26 ocak 4 Şubat 2016 arası gidelim diyoruz,hem doyasıya gezip hem de denize girmek için fakat siz deniz soğuk yazmışsınız.deniz cidden oldukça soğuk mu

  • ayferonur ayferonur

   Pınar Hanım, bizim gittiğimizde yaz daha başlamamıştı ama yine de giren vardı. Şimdi oranın yazı ve çok rahatlıkla girebilirsiniz…

 2. Osman Osman

  Brezilya’nın başkenti olduğu sanılır ama Brezilya’nın başkenti brezilyadır 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Evet, genellikle ilk akla eski başkent Rio gelir. Ama sizin de doğru bildiğiniz gibi 1960 yılında yeni başkent Brasília olmuş…

 3. Erkan Basaran Erkan Basaran

  Santa Terasa maceranızı, başınıza bir şey gelmeden atlatmış olduğunuza sevindim. Gitmek için en güzel dönem Karnaval zamanı olsa gerek, Güney Amerika’da en çok merak ettiğim yerlerden biri Rio. Bilgiler için teşekkürler.

  • Ayferonur Ayferonur

   Çok teşekkürler. Karnaval, yeni yıl dönemi herhalde en güzel ve ekstra canlı zamanları olacaktır. Tabii bu dönemlerde kalacak yer bulmak sorun olabilir, fiyatlar da çok artar 🙁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir