[metaslider id=180]

Yearly Archives: 2015

Kübra Üstün ile Söyleşi

DCIM100GOPRO

Panama City Beach – Kübra Üstün ile Söyleşi

 Kübra Üstün ile Söyleşi

Kübra ve arkadaşlarını Panama City Beach‘e gittiğimizde ziyaret edip yüz yüze tanışma fırsatı da bulduk. Keyifli, sıcak sohbetleri için her birine teşekkür ederiz…

Merhaba Kübra, WAT programının aşamalarından bize biraz bahsedebilir misin?

Öncelikle aracı bir firmaya başvuru yapmanız gerekiyor.Bunun için de bence çok iyi araştırma yapılması gerekiyor. Ben üniversiteye başladığımdan beri WAT programına katılmak istiyordum. 3.sınıfın yazında fırsat bulabildim ve geçen sene giden bir arkadaşımın firmasıyla görüştüm. Daha sonra firmamı değiştirmek durumunda kaldım.

Amelia Adası Gezisi

1-001

Amelia Adası – Florida

Doğası ve tarihi şehir merkezi ile Florida’nın şirin sıcacık adası: Amelia Adası Gezi Notları

Florida eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan Amelia Adası‘na gitme fikri (Florida eyaletinin birçok bölgesini gezdiğimiz halde) geçtiğimiz yaza kadar aklımıza bile gelmemişti. Yazılarımızı takip eden bir takipçimiz mesajla bize ulaşmış ve yapacağı gezi rotası hakkında tavsiye istemişti. Seçtiği yerlerin arasında gitmediğimiz Amelia Adası’nı görünce bir an nasıl bir yer olduğuna dair bizde de merak uyandırdı.

Cumberland Adası

Cumberland Adası - Georgia

Cumberland Adası – Georgia

Doğanın Tarihle Kavuştuğu Cumberland Adası

Doğanın içine yolculuk etmek ve bu yolculukta denizden ormana, vahşi atlardan yırtıcı kuşlara, Amerikan Yerlilerinden Kolonist Amerikalıların tarihine kadar gözlemlemek isterseniz Cumberland Adası’na günübirlik gitmenizi  veya kamp yaparak birkaç gün geçirmenizi tavsiye ederiz. Cumberland Adası, Georgia eyaletinin en büyük bariyer adası ve Kuzey Yarımküre’deki en muhteşem doğal yaşam alanlarından birine sahiptir.

Nashville Gezisi

Honky Tonk - Nashville

Honky Tonk – Nashville

Amerikan Folk Müziğin Beşiği: Nashville

ABD’de müzik  şehri diye de bilinen Nashville’i, motosikletle yaptığımız Natchez Trace Parkway gezimizin son durağı olarak seçmiştik. Uzun keyifli bir yolculuğu Amerikan folk müziğinin beşiğinde kulaklarımızın pasını atarak  sonlardırma fikri çok cazip gelmişti. Nashville şehri, uzun süredir gitmek isteyip de bir türlü fırsat yaratamadığımız yerlerin arasındaydı. Bu vesile ile  kısa süreli de olsa şehri görme fırsatımız olacaktı. Cumberland nehri kıyısında kurulmuş Tennessee eyaletinin en güzel şehirlerinden biri olarak geçen müzik şehrine ancak akşam üzeri varabildik.

Jack Daniels Gezisi

Jack Daniels - Tennessee

Jack Daniels – Tennessee

ABD’de Viskinin Adı: Jack Daniels

Lynchburg kasabası, Tennessee eyaletinde Chattanooga ile Nashville arasında kalan küçücük bir kasaba olmasına rağmen ABD’de en çok ziyaret edilen yerlerin arasında gelmektedir.  Bu küçük kasaba neden mi bu kadar popüler olmuş. Dünyanın sayılı viski markalarından olan Jack Daniels’in doğum yeri olması ve üretim tesislerinin tur ile geziliyor olması da bu küçük kasabanın ziyaretçi akınına uğramasında en büyük etkendir.

Fırat Canbay ile Söyleşi

Panama City Beach

Panama City Beach – Florida

 Fırat Canbay ile Söyleşi

Fırat ve arkadaşlarını Panama City Beach‘e gittiğimizde ziyaret edip yüz yüze tanışma fırsatı da bulduk. Keyifli, sıcak sohbetleri için her birine teşekkür ederiz…

Merhaba Fırat, WAT programının aşamalarından bize biraz bahsedebilir misin?

Bu programın ilk aşaması olarak; WAT programlarına öğrenci gönderebilen şirketler ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu şirketler sizlere Amerika’daki işinizi ve oradaki sponsorunuzu ayarlamaktadır. Ardından seçtiğiniz iş ile ilgili işvereniniz ile online yada yüz yüze yani işverenlerin bazıları Türkiye’ye gelerek iş mülakatını gerçekleştirir. Çok iyi bir İngilizcenizin olmasına gerek yok ben ki çok iyi İngilizce bilmememe rağmen çok iyi bir işe yerleştirildim. Kesinlikle bütün öğrencilere tavsiye ediyorum. Gerçekten iyi ve kötü mükemmel deneyimler edindim.

2015 Natchez Trace Parkway

Natchez Trace Parkway1

Natchez Trace Parkway

Doğanın içinde tarihe yolculuk: Natchez Trace Parkway

Eylül ayının ilk haftasında olan bir günlük resmi tatile, bir gün de izin alıp hafta sonu ile birleştirince motosiklet ile nereye gidebiliriz diye düşünmeye başladık. Blue Ridge Parkway’in tamamlayamadığımız bölümü ilk sıradaydı ancak hava durumu raporları şiddetli yağmur gösteriyordu.  Geçen sene gözümüze takılan 444 mil (715km) uzunluğundaki Natchez Trace Parkway‘de ise yer yer yağmur olasılığı vardı. Son dakikaya kadar hava durumunda fazla bir değişiklik olmayınca fırsatı değerlendirip Natchez Trace Parkway’e gitmeye karar verdik.  Parkway’in bitiş noktası da Nashville şehrine çok yakın olunca müzik şehrini de görme fırsatımız olur diye hazırlığımızı yaparak yola çıktık. Rotamızı ise ilk gün Atlanta – Natchez şehri arası yaklaşık 500 mil (800km), Natchez Trace Parkway (2 gün) ve son gün Nashville – Atlanta 250 mil (400 km) olarak şekillendirdik.

Houston Gezi Notları

George Bush International Airport - Houston, TX

George Bush International Airport – Houston, TX

Uzay Şehri Houston’da 24 Saat

Houston şehri denince birçoğunuz  gibi bizim de ilk aklımıza Apollo 13 filmindeki: Houston, We have a problem (Houston, bir problemimiz var) ile başlayan replikler geliyor.

Texas eyaletinin Dallas ve Austin şehirlerini görme fırsatımız olmuş; ama en büyük şehri Houston’a gitmek için fırsat yaratamamıştık. Açıkcası Houston’ı gören arkadaşlarımızdan da çok etkileyici bir şehir olduğuna dair yorum almamış ve aman bir an önce gidelim diye bir acelemiz de olmamıştı. Nasıl olsa bir fırsat bulur ve o taraflara gittiğimizde uğrarız diye düşünmüştük. Ve nitekim de böyle bir fırsatı yakaladık.

Ali Oğur ile Söyleşi

20150711_133434

Guntersville Gölü – Alabama

Ali Oğur ile Söyleşi

İçten cevapları için Ali’ye çok teşekkür ederiz.

Merhaba Ali, WAT programının aşamalarından bize biraz bahsedebilir misin?

İlk olarak  firma bulduk, yani bize buradaki işi konaklamayı ve gerekli evrakları hazırlamasi gereken aracı firmayı.

Aracı firmanı seçerken yeterli araştırma yapabildin mi ve istediğin bilgilere kolayca ulaşabildin mi?

Hayır. Kuzenim 3 arkadaşı ile  bu firmayı bulmuşlar ben de kuzenime güvenerek ailemin ısrarla iyi araştır demesine rağmen çok yüzeysel bir araştırma yaptım. Keşke iyi araştırıp düzgün bir firma bulsaydım.

Ahmet Murat Üneş ile Söyleşi

Panama City Beach - Florida

Panama City Beach – Florida

Ahmet Murat Üneş ile Söyleşi

Ahmet ve arkadaşlarını Panama City Beach‘e gittiğimizde ziyaret edip yüz yüze tanışma fırsatı da bulduk. Keyifli, sıcak sohbetleri için her birine teşekkür ederiz…

Merhaba Ahmet, WAT programının aşamalarından bize biraz bahsedebilir misin?

Ben WAT programına bir arkadaşım tarafından dahil oldum. Program  şirket seçimiyle başlıyor. Ardından gideceğiniz yer ve çalışabileceğiniz meslekleri seçiyorsunuz. Orada çalışacağınız firma sizinle mulakat yapmak istiyorsa mülakat aşamasından önce speaking çalışması yaptırılıyor ve mülakata giriyorsunuz. Eğer mülakatsız bir işse diğer aşama olan vize ve evraklarını hazırlama aşamasına geçiliyor, tabi bu arada yoksa pasaport alınıyor, çalışma belgesi vize belgeleri hazırlanıyor. Ardında yolcusunuz…

Erdi Babataş ile Söyleşi

DSC00402

Fort Walton Beach – Destin, Florida

ERDİ BABATAŞ ile Söyleşi

Açıklayıcı cevaplar için Erdi’ye çok teşekkür ederiz.

Merhaba Erdi, WAT programının aşamalarından bize biraz bahsedebilir misin?

Wat programında, iki şekilde çalışma ortamı seçilebilir. İlk seçenek camp staffdır (kamp elemanı). ABD’de bulunan ve yaş gruplarına ayrılan kamplarda çalışılabilir. Genelde yemek ve konaklama işveren tarafından karşılanır. İkinci işte çalışma imkanı bu seçenekte pek yoktur. Diğer bir seçenek work and traveldır. ABD’ye varmadan konaklama hususu kesinleştirilmelidir. Özellikle tatil bölgelerinde otel fiyatları oldukça pahalıdır.

Barber Vintage Motosiklet Müzesi

Barber Vintage Museum -1

Barber Vintage Motosiklet Müzesi – Birmingham

Bir Motosiklet Müzesinden Notlar: Barber Vintage Motosiklet Müzesi

Sizleri, Türkiye’den çok uzaklarda Dünyanın en fazla motosikletinin sergilendiği bir müzeye götürmek istiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nin Alabama eyaletinde Birmingham şehrinde kurulan Barber Vintage Motosiklet Müzesi; sahip olduğu 1398 adet motosiklet ile 2014 yılının Mart ayında Dünyanın en fazla motosikletin sergilendiği müze olarak Guiness rekorlar kitabında yer almıştır. 

Huntsville Gezisi

20150712_152222

Yoldan bir kesit

Hiç aklımızda yokken bir gece kaldığımız Huntsville’de, unutulmayacak anılarımızın arasına birini daha katacağımızı şehre vardığımız sırada bilmiyorduk. Alabama eyaleti, birbirinden güzel eyalet parklarına ev sahipliği yapmakta ve birkaçını görme fırsatımız olmuş bazılarını da daha sonra gideriz diye listemize almıştık. Alabama’daki eyalet parkları gezimizde hafta sonu için belirlediğimiz iki park vardı. Bucks Pocket State Park‘ın doğasının çok güzel olduğunu diğerinde de ziyaret edilecek bir mağara olduğuna dair not almıştık. Her zamanki gibi yolda başka güzel yerler görünce şuraya da bakalım burada da fotoğraf çekelim takipçilerimizle hemen paylaşım yapalım derken ikinci durağımız olan Cathedral Caverns State Park’ta düzenlenen son mağara turunu kaçırmışız. Buradaki kamp alanını beğenmeyince Huntsville’e yakın bir eyalet parkına gidip bakalım, beğenirsek orada kamp yaparız diye düşündük. Böylece Huntsville şehrini kısa da olsa görme fırsatını yakalayacaktık.