Antalya

Turizmin Başkenti: Antalya

Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin ve ülkemizin çok önemli turizm merkezlerinden biridir. Kum, güneş ve muhteşem doğası ile insanların ilgisini çeken bu şehri her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret eder. Plajları, turistik yerleri ve tarihi dokusu sayesinde Antalya, Türkiye’nin bir cazibe merkezi konumundadır.  Ülkemizin hemen her noktasından uygun uçak bileti satın alarak Antalya’nın gezilecek yerlerini görebilirsiniz.

Hıdırlık Kulesi

Antalya’nın Kaleiçi bölgesinde bulunan Hıdırlık Kulesi, 2. YY’da inşa edilmiş olup, Antalya’nın sembol alanlarından biridir. Alt katında bir oda bulunan kulenin üst kısmı ise gezinti alanıdır. Kulenin kim tarafından ve ne için yaptırıldığı tam olarak bilinmese de mimarisine bakıldığında Latin mimarisinin izleri kendini gösterir. Kulenin çevresinde bulunan kafe ve restoranlardan istifade ile deniz manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Özellikle bu kuleden güneşin batışını izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya’ya ailecek geldiğinizde ziyaret edeceğiniz özel mekânlardan biri Antalya Hayvanat Bahçesi’dir. 1989 yılında ziyarete açıla hayvanat bahçesinde 856 tane hayvan türü bulundurur. Hayvanat bahçesinde daha önce görmediğiniz hayvanları görebileceğiniz gibi mangal faaliyeti içinde doğanın nimetlerinden de yararlanabilirsiniz. Yılın her günü ziyaret edebileceğiniz hayvanat bahçesini belli bir ücret karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

Karaalioğlu Parkı

Antalya’nın falezleri üzerine kurulmuş olan Karaalioğlu Parkı, özgürce gezip dolaşabileceğiniz ve deniz manzarasını izleyebileceğiniz bir yerdir. 1940 yılında inşa edilen bu park, 70 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Park içinde son derece nezih kafe ve restoranları bulabileceğiniz gibi çocuklarınızın eğlenceli vakit geçireceği oyun alanları da bulunur.

Olympos Teleferik

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya’nın Tekirova ve Çamyuva arasında bulunan Olympos Teleferik, deniz seviyesinden 726 metre yüksekliktedir. Teleferik 4350 metre uzunluğa ve 80 kişi taşıma potansiyeline sahiptir. Teleferik hattının zirvesinin deniz seviyesinden yüksekliği 2350 metredir. Antalya şehir merkezine 55 km uzaklıkta olan teleferikle olan yolculuğunuz, yaklaşık 10 dk sürer.

Noel Baba Kilisesi

Antalya

Antalya’nın Demre bölgesinde bulunan bu kilise MS 3. YY’da Aziz Nikolaos anısına yaptırılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu kilisede Bizans mimarisinin izleri görülür. Müzeyi pazartesi günleri hariç, her gün ziyaret edebilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya’daki en özel doğal güzellikler arasında Kurşunlu Şelalesi özel bir yere sahiptir. 1986 yılında turizme kazandırılan bu şelale, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrar. Doğal güzellikleri yakından görebileceğiniz bu alanda piknik alanları, yürüyüş parkurları ve manzara izleme platformları da bulunur. 18 metreden dökülen şelalenin 8 adet gölcüğü vardır. Farklı hayvan türlerini de görebileceğiniz bu bölgeyi ziyaret etmeden Antalya’yı terk etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Köprülü Kanyon

Antalya Gezilecek Yerler

Isparta’nın Sütçüler İlçesinden başlayan Köprülü Kanyon, Antalya’ya kadar uzanır. Doğayla iç içe olmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği bu kanyonda rafting yapma şansı da bulabilirsiniz. Antalya şehir merkezine 90 km mesafede olan kanyonu ziyaret etmişken buradaki doğa harikası yaylalara çıkmayı da düşünebilirsiniz.

Aspendos

Antalya Gezilecek Yerler

İstanbul Antalya uçak bileti ile Antalya’ya ulaştığınızda bu şehrin çok özel tarihi dokuya sahip olan Aspendos Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi de düşünebilirsiniz. MÖ 10. YY’a ait olan bu antik kent, esasında 15 bin kişi kapasiteye sahip olan bir tiyatrodur. Bu antik kenti ziyaret ettiğinizde tarihe mini bir yolculuk yapabilirsiniz.

Antalya Diğer Görülecek Yerler

Bunların dışında Antalya denince akla gelen; Olimpos Antik Kenti, Adrasan Koyu, Sulu Ada, Düden Şelalesi, Saklıkent, Phaselis Antik Kenti, Side Antik Kenti ve Termessos Antik Kenti görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

 

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir